1. Ana Sayfa
  2. Girişim
  3. Patronda Olması Gereken Özellikler

Patronda Olması Gereken Özellikler

featured

İş hayatımıza atıldığımız ilk günden beri çoğumuz; ileride kariyerimizde ilerlemeyi ve bir gün patron olmayı diliyor, şirkette birlikte çalıştığımız patronumuzun tutumunu mümkün olduğunca gözlemliyor ve ondan bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz.

Kimimiz patronumuza toz kondurmazken kimimiz de patronumuzla iyi anlaşamadığımız için iş değiştirmeyi düşünüyor; kendi patronumuz yüzünden tüm patronlara karşı negatif bir bakış açısı geliştiriyoruz.

Bu yazımızda ileride başarılı bir patron olmanın hayalini kuranlar için başarılı bir patronda olması gereken özelliklerden bahsetmek istedik.

İşte, herkesin imrendiği başarılı bir patronun sahip olması gereken nitelikler:

  • Güçlü iletişim becerisi

Özellikle işveren-işçi arasındaki ilişkilerin pozitif bir şekilde ilerlemesini sağlayan ve işçilerin patronlarına güven ve sadakat duymalarına yardımcı olan güçlü iletişim becerisi; bir patronun sahip olması gereken ilk özellikler arasında yer alıyor.

Yalnızca müşterileri ile değil çalışanlarıyla da nitelikli bir iletişim kurabilen patronlar; kime nasıl davranılması gerektiğini bilerek, en zorlayıcı durumlarda bile çözüm üreten bir rol üstleniyorlar.

Şirketlerde çalışanlar arasındaki uyumun sağlanması da patronların personelleri ile aralarında kurdukları güçlü iletişim becerisinden geliyor.

  • Kişisel gelişimi destekleme

Yalnızca kendi kişisel gelişimine değil çalışanlarının da kişisel gelişimine önem veren, onların her konuda bilgili ve öz güven sahibi birer çalışan olmalarına katkıda bulunmak isteyen patronlar; en çok takdir edilen patronlar arasında bulunuyor.

Çalışanlarına daima saygılı olan, onların dertlerini dinleyen, çalışanlarını her daim motive etme taraftarı olan yani çalışanda ‘Biz birer aileyiz’ bilinci oluşturabilen patronlar; zirve yolunda hızla ilerliyorlar.

  • Adil olma

Çalışanlarına eşit ve adil davranan; çalışanlar arasında ayrım yapmayan patronlar; personellerine söz geçirmeyi ve onlara kendilerini sevdirmeyi başardıkları için iş hayatında daha başarılı oluyor.

Patronu adil olan personeller; işe daha çok sarılırken, patronunu sevmeyenler ise maalesef ki bir an önce işten kaytarmanın yollarını aramaya başlıyorlar.

Bu ise çalışanlardan istenilen verimin elde edilememesi ve şirketin olduğu yerde sayıklaması anlamına geliyor.

  • Pozitif tutum

Gün içerisinde enerjisi ve neşesiyle çalışanlarına da örnek olan patronlar; asık suratlı patronlara nazaran iş hayatında da tıpkı özel hayatlarında oldukları gibi daha iyi işlere imza atıyorlar.

Problem çözme yeteneğine sahip olan bu patronlar; sorunları birer fırsata dönüştürmeyi başararak, kriz anlarını da en iyi şekilde yönetiyorlar.

Hayatlarının çoğunu karamsar bir şekilde geçirenler ise başarısızlık karşısında geri çekilmeyi ve savaşmamayı tercih ederek, bir nevi kendi sonlarını hazırlamış oluyorlar.

Dürüstlük, paylaşımcı olma, birleştiricilik, iyi bir dinleyici olma; bir patronda olması gereken diğer özellikler arasında bulunuyor.

Sizler de yukarıda saydığımız özelliklerin tamamını taşıdığınıza inanıyorsanız; geleceğin iyi patronlarından biri olma yolunda hızla ilerleyebilir; başarı merdivenlerini adım adım tırmanabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap