İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. Şarjınız Çabuk Bitiyorsa Ne Yapmalısınız?

Şarjınız Çabuk Bitiyorsa Ne Yapmalısınız?

featured

Gün boyunca elimizden bir türlü düşürmek nedir bilmediğimiz akıllı telefonlarımız; artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelmeyi başarmış durumda. Öyle ki akıllı telefonlarımızı saatlerce kullandığımız için maalesef ki telefonlarımızın şarj süresi yeterince dayanmıyor hatta kısa bir süre içerisinde tükeniyor.

Her ne kadar şarj cihazlarımızı yanımızda taşımayı tercih etsek de zaman zaman cihazlarımızı evimizde ya da iş yerimizde unuttuğumuz olmuyor da değil. Bazen de çok önemli bir arama yapmamız gerektiğinde telefonumuza baktığımızda şarjının oldukça azaldığı gerçeği ile karşılaşmak zorunda bile kalabiliyoruz.

Bu yazımızda birkaç saat içerisinde şarjı biten akıllı telefon kullanıcıları için şarj süresini uzatma yöntemlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Telefon Şarj Süresi Nasıl Uzatılır?

İşte; en bilindik ve en etkili şarj süresini uzatma yöntemleri listemiz:

 • Telefonunuzun şarjının tamamen bitmesini beklemeyerek, şarjınız %40 civarını göstermeye başladığında telefonunuzu şarja takarak, daha uzun bir süre dayanmasını sağlayabilmeniz mümkün. Bu sayede beklenmedik sürprizler ile karşılaşmaktan, oldukça önemli bir telefon görüşmesi esnasında telefonun karşınızdaki kişinin yüzüne aniden kapanmasından da kurtulabilirsiniz.
 • Şarj süresini uzatmak adına telefonunuzu mutlaka titreşim modundan çıkarmanızı öneriyoruz.
 • Akıllı telefonlarımızın arka planlarında çalışmaya devam eden uygulamalar, biz farkında olmasa da bataryamızın ömründen çalıyor. Bu yüzden de kullanmadığınız anlarda arka plandaki uygulamaları kapatarak, tasarruf edebilirsiniz.
 • Neredeyse günün her saatinde internete girdiğimiz yani Wİ-Fİ’yi her daim açık tuttuğumuz yadsınamaz bir gerçek olsa da en azından birkaç saatliğine ya da dakikalığına da olsun telefonunuzun Wİ-Fİ ayarlarını kapalı konuma getirerek, bataryanızı dinlendirebilirsiniz.
 • Akıllı telefonlarda bulunan oldukça önemli bir özellik olan GPS; yani bulunduğunuz yer ve konumun telefon tarafından algılanması; yüksek oranda şarj harcayan bir uygulama olduğu için gerekli olmadığı müddetçe GPS ayarlarını da kapalı konumda tutmanızı öneriyoruz.
 • Hepimiz; özellikle yaz aylarında ve güneşli günlerde ekran renginin ve kalitesinin yüksek çözünürlükte ve net bir şekilde olmasını dilesek de ekran parlaklığını yükseltmek; şarjın kısa bir sürede bitmesine neden olan oldukça önemli bir etken. Bu yüzden ekran parlaklığını şarjınız %40 civarına geldiğinde düşürerek, şarjınızın en az birkaç saat daha dayanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Acil durumlarda şarjınızın daha uzun bir süre dayanmasını diliyorsanız; telefonunuzu uçak moduna getirebilir; böylelikle önemli anlarınız için bataryanızın kullanılabilir durumda olmasını garantileyebilirsiniz.
 • Facebook, Twitter vb. uygulamalardan gelen bildirimler; şarjın ömrünü kısaltma konusunda oldukça başarılı! Zor anlarda bildirim ayarlarını kapatarak, şarj ömrünü uzatabilirsiniz.
 • Son olarak; telefonunuza tuş kilidi koyarak; telefonu kullanmadığınız anlarda ekranın kararmasını sağlayabilir; bu sayede şarjınızı daha dayanıklı bir hale getirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap