1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. iMessage’daki mavi ve yeşil renkli mesajlar ne anlama geliyor?

iMessage’daki mavi ve yeşil renkli mesajlar ne anlama geliyor?

featured

Apple’ın mobil cihaz ve tabletlerinde kullandığı işletim sistemi iOS, oldukça gelişmiş özelliklere sahip. iMessage uygulaması da bu özelliklerden birisi. İnternet üzerinden metin, fotoğraf, video ve çizimlerinizi diğer iOS kullanıcılarıyla özgürce paylaşabilmenizi sağlayan bu mesajlaşma uygulaması, halihazırda yerli ve yabancı birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Eğer sizler de iMessage kullanıyorsanız bir süredir bazı mesajların yeşil, bazılarının da mavi olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir.

Son derece kafa karıştırıcı olabilen bu renk farklılıklarının neden kaynaklandığını merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin!

Sır perdesi aralanıyor!

iMessage kullanarak normal SMS gönderebileceğiniz gibi, iMessage protokolünü kullanarak GSM şebekesi yerine internet üzerinden mesaj gönderimi yapabilmeniz de mümkün. İşte iMessage uygulamasındaki yeşil renkli mesajlar, normal SMS mesajlarını simgeliyor. Mavi renkli mesaj kutuları ise doğrudan iMessage sunucuları üzerinden karşı tarafa göndermiş olduğunuz mesajları ifade ediyor.

Eğer iMessage kullanmayan herhangi bir cihaza mesaj gönderdiyseniz (BlackBerry, Windows Phone veya Android gibi) karşı tarafta iMessage olmadığı için mesajlarınız yeşil renkli gözükecektir. Yani mesaj kutucuklarının mavi renkli olması, karşıdaki alıcının iOS kullanıcısı olduğu anlamına geliyor.

iMessage’in ne gibi faydaları var?

SMS paketi son yıllarda pek tercih edilmiyor olsa da, hala daha sık sık SMS kullanan bir kitle mevcut. Her ay sürekli SMS paketi yenilemeye para vermek istemiyorsanız, WiFi veya hücresel veriye bağlanarak iMessage protokolünü kullanmanız tavsiye edilir.

Yorum Yap

Yorum Yap