1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Şifreli PDF dosyaları nasıl açılır?

Şifreli PDF dosyaları nasıl açılır?

featured

Bazı PDF dosyaları güvenlik ve gizlilik gibi gerekçeler yüzünden şifrelenebiliyor. Adobe’un geliştirdiği PDF formatında var olan bu özellik sayesinde şifreyi bilmeyen kullanıcılar, ilgili PDF dosyalarını görüntüleyemiyor. Her ne kadar güzel bir özellik gibi görünüyor olsa da, bu şifreler bazen can sıkıcı olabiliyor. Hele de şifreyi unuttuysanız vay halinize! Çünkü PDF dosyalarına yapılan şifreleri açmak için “Şifremi unuttum” gibi bir butona basmanız mümkün değil. Ayrıca her seferinde şifre girme zahmeti de cabası.

Şifre nasıl kaldırılır?

Adobe’un şifresi unutulmuş PDF’leri açabilmek için geliştirdiği resmî bir çözüm henüz mevcut değil. Ancak bazı ekstra yöntemlerle bu kilitleri aşabilmeniz mümkün. Bu yazıda da bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Hazırsanız başlayalım!

En basit yöntem: PDF’i PDF olarak çıktı almak

Evet, bu ara başlık biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak şifrelenmiş PDF’i Google Chrome üzerinden açtıktan sonra yazıcıya gönderirken tekrar “PDF olarak kaydet” seçeneğini işaretlediğiniz takdirde dosyanın kilidini açabilmeniz mümkün. Üstelik hiçbir ekstra program yüklemenize, karışık algoritma ve şifreleri denemenize de gerek yok.

Şifreli dosya Google Chrome’da açıldığı zaman bu şekilde gözükecektir. Sağ üst köşedeki “Çıktı al” butonuna bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir menü gelecektir.

Sol taraftaki “Hedef” yazılı bölümde tüm yazıcıların ismi listelenir. Burada yapılması gereken PDF’i yazıcıya göndermek yerine “Değiştir” butonuna basarak “PDF olarak kaydet” seçeneğini işaretlemektir.

Görüldüğü üzere oldukça hızlı ve basit olan bu yöntem sayesinde kilitli PDF’leri açabilmeniz mümkün. Aslında bu, biraz da tehlikeli. Çünkü gizli kalmasını istediğiniz PDF’lerin dahi kilidinin açılabileceğini gösteriyor.

Başka bir yöntem daha var

Yukarıda yer alan ücretsiz yöntem işinizi kesinlikle görür, ancak bir şekilde hata aldıysanız veya PDF’in kilidini açamadıysanız ücretli bir yöntemi de deneyebilmeniz mümkün. Adobe’un resmî ve ücretli yazılımı Adobe Acrobat Pro’yu kullanarak PDF dosyalarındaki şifreleri açabilirsiniz. Yalnızca 1 hafta boyunca ücretsiz deneme sürümünü kullanabilmenizi sağlayan Adobe, bu program aracılığıyla tüm güvenlik kilitlerini kaldırabilmenize izin veriyor. Siz de Adobe’un resmî sitesi üzerinden bu programı bilgisayarınıza indirerek şansınızı deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 sene önce

    Çözüm işe yarıyor, bununla birlikte dosya boyutunu bayağı bir artırıyor. Yine de teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir