İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. PC
  3. Windows 10’da Ekran Görüntüsü Almanın En Kolay Yolları

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Almanın En Kolay Yolları

Ekran görüntüleri neredeyse bilgisayarlar kadar uzun süredir ortalıkta. İlk ekran görüntülerinin 1960 civarında alındığı düşünülüyordu ve son yıllarda ekranınızı yakalamak giderek daha değerli bir araç haline geldi. Kayıtlarınız için önemli bir şey saklamak, bir arkadaşınızla bir görüntüyü paylaşmak veya uzaktan teknik destek sağlamak gibi çok çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Birçoğu Windows 7 ve Windows 8’de de çalışan Windows 10’da ekran görüntüsü almanıza izin veren çok sayıda yerleşik araç vardır.

Print Screen

Print Screen tuşuna basmak, ekran görüntüsü almanın en hızlı ve en kolay yoludur, ancak kesinlikle bunu yapmanın en az uygun yoludur. Ekran görüntüsü kaydedilmediğinden, yalnızca sistem panosuna kaydedildiğinden, alındıktan sonra bir grafik programına veya kelime işlemciye yapıştırılması gerekir.

Sistem yalnızca bir çekimi hatırlar, bu nedenle görüntüyü hemen düzeltmezseniz Print Screen tuşuna tekrar basmak onu yenisiyle değiştirir. Bir dizi resim çekmeniz gerektiğinde bu kullanışlı olmayacaktır. Alternatif olarak, sistem Clipboard Master gibi uygulamalarla genişletilebilir.

Alt + Print Screen

Bu çözüm, Print Screen düğmesine basmak gibi çalışır, ancak yalnızca etkin pencereyi kaydeder. Dolayısıyla, masaüstünüzde birden fazla klasör açmışsanız, Alt ve Print Screen tuşlarına aynı anda basmak, görüntüyü arka planda dağınıklık olmadan kaydetmenize olanak tanır.

windows-10-ekran-goruntusu-alma-kisayolu Windows 10'da Ekran Görüntüsü Almanın En Kolay Yolları

Windows + Print Screen

Bir sonraki tuş kombinasyonu Windows + Print Screen’dir. Ekranı kullandığınızda bir anlığına kapanmalıdır. Grafikler (.png biçimi), görüntülerin varsayılan olarak kaydedildiği Ekran görüntüleri klasöründe bulunur. Bu klasör, bir tuş vuruşu kombinasyonunu ilk kez kullandığınızda otomatik olarak oluşturulur.

Windows + H

Tam ekran görüntüsü almak ve bunu e-posta veya sosyal medya gibi çevrimiçi bir hizmetle paylaşmak istiyorsanız, Windows ve H tuşlarına aynı anda basın. Sağ tarafta, oluşturulan görüntüyü gönderebileceğiniz bir dizi yer göreceksiniz. Elbette, burada görünen, makinenize hangi uygulamaları yüklediğinize bağlıdır.

Ekran Alıntısı Aracı

Ancak, kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Ekran Alıntısı Aracı hala kullanılabilir. Yukarıdaki işlevselliğe ek olarak, ekran görüntüsünü 5 saniyeye kadar geciktirebilirsiniz. Aksi takdirde yakalaması zor olabilecek çok özel bir an varsa bu mükemmeldir. Kullanılabilir kayıt biçimleri .png, .html, .jpeg ve .gif’dir.

Üçüncü Taraf Uygulamaları

Son çözüm, ekran görüntüleri oluşturmak için çok sayıda üçüncü taraf uygulamadan birini kullanmaktır. Bunlar, Screenshot Captor veya SnapDraw gibi özel uygulamalar veya Fireshot ve Nimbus gibi tarayıcı uzantıları olabilir. Bizim favorimiz, ekran görüntülerini işaretlemek ve açıklama eklemek için kapsamlı araçlar da sunan Snagit’tir. 14 gün boyunca ücretsizdir, ardından bir kereye mahsus £ 48,43 tutarında bir ücret alınır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap