Eklentiler 3.291 kez görüntülendi. 2

WordPress – İletişim Formu

İletişim sayfaları, websiteler için olmaz ise olmaz formlardan birisidir. İletişim sayfası, websitenin üye veya takipçileri ile  bağlantı kurmasını sağlayan teme öğedir.

WordPress sistemimize iletişim formu entegre edebilmemize olanak tanıyan pek çok eklenti bulunmaktadır. Hiç bir eklentiye gerek kalmadan, bu özelliğie bünyesinde bulunduran temalar da mevcutur tabiki. Bu yazıda, bu eklentiler arasında en fonksiyonel, kurulum ve kullanım açısından en pratik ve işe yarar olanı” Contact Form 7″ yani “İletişim Formu 7” eklentisinden bahsedeceğim.

Öncelikle eklentimizi buradan indiriyoruz. WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazıda, bu eklentiyi nasıl kuracağınıza dair detaylı anlatım mevcuttur.

Eklentimizi kurup etkinleştirdikten sonra sıra geldi iletişim formunu oluşturmaya. Eklentinin en güzel yanıda Türkçe dil desteğinin olmasıdır.

Eklentimizi kurduktan sonra, Admin Panelimize “İletişim Formu” şeklinde menü gelecektir.WORDPRESS-İLETİŞİM-FORMU-7-300x112 Wordpress - İletişim Formu

Görüldüğü gibi, ayarlar kısmında mevcut iletişim formunuzu düzeltebilir, yeni iletişim formları oluşturabilir, iletişim formunuzu yazı veya sayfalarınıza eklemeniz için gerekli olan shortcode’u görebilirsiniz.

Şimdi gelelim form düzenleme seçeneklerine. Burada Form, Posta ve İleti olmak üzere 3 ayar kısmı bulunmaktadır.

Form:

Bu kısım iletişim formumuzu şekillendirdiğimiz yerdir. Örnek etiket biçimi olarak şunu kullanabiliriz:

<p>İsim (gerekli)<br />
 [text* your-name] </p>

<p>E-posta (gerekli)<br />
 [email* your-email] </p>

<p>Konu<br />
 [text your-subject] </p>

<p>İleti<br />
 [textarea your-message] </p>
<p>[submit “Gönder”]</p>

Bu şekilde bir formda yukarıdan aşağıya sıra ile isim, e-posta, ileti konusu, ve  ileti alanları ile gönder butonu bulunmaktadır. Yan tarafta bulunan “Etiket Oluştur” açılır menüsü ile daha farklı etiketler girebilirsiniz. Bu da eklentimizi sadece İletişim Formu olmaktan çıkarıp, daha farklı amaçlar için kullanabilmemize olanak sağlayan bir özelliktir. Nedir bu etiketler :

 1. Metin alanı
 2. E-posta alanı
 3. Metin alanı
 4. Açılır menü
 5. Onay kutuları
 6. Seçenek butonları
 7. Kabul
 8. Quiz
 9. CAPTCHA
 10. Dosya yükleme
 11. Gönderim butonu

 

Posta:

Bu alanda ise, iletilerin gideceği e-posta bilgilerini ve e-posta ileti gövdesini düzenleyebilirsiniz.

 

İleti:

Bu kısımda, form kalıplarını istediğiniz dile çevirebilir ya da daha farklı cümleler kullanabilirsiniz.

 

Artık blogumuzda iletişim formumuz var. İyi bloglamalar :)

 

 

“WordPress – İletişim Formu” üzerine 2 yorum

 1. hidayet yuka dedi ki:

  merhabalar aykut bey , bi hususta yardımınızı rica edicem , wordpress kullanıcısıyım sayfa kısmında insert shordcode kısmında contact form ekle diye bi seçenek var buradan kısa bi şekilde formu oluşturabiliyoruz ([form title=”Send Message” name=”Name” email=”Email” button=”Send”][/form]) , lakin mailin gideceği kısmı nereden yapılandırmam gerekiyor acaba , yardımınız için şimdiden teşekkürler …

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhabalar

   Admin panelinde iletişim sekmesine gelin. Burada düzeltmek istediğiniz formun altındaki düzenle butonuna tıklayın. Burada Posta sekmesi iletilecek mailin ayarlanacağı yerdir. Söz konusu değişikliği “İleti gövdesi” kısmından yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın