Eklentiler 4.633 kez görüntülendi. 3

WordPress Seo Smart Links

Site içi linkleme, seo açısından önemli kriterlerden birisidir. WordPress sitenizde, ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

Seo Smart Links eklentisi, yazılarınızda ve yorumlarınızda geçen etiketlere, yazı ve sayfa başlıklarına otomatik verir. Peki bu bize ne kazandırır? Herhangi manuel işlem yapmaya gerek kalmaksızın, seo açısından oldukça önemli olan site içi linklemeyi sağlamış oluruz. Yazılarımız, başka bir sitede paylaşıldığı zaman, linkler de otomatik olarak kopyalanacağından, backlink kazanmış oluruz.

Bu eklenti sayesinde, sitemizdeki linklere “nofollow” verebiliriz.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz. WordPress Eklenti Kurulumu konusunda, eklentiyi nasıl kuracağınıza dair detaylı bir anlatım bulunmaktadır.

Eklentiyi kurup etkinleştirelim. Admin Paneli > Ayarlar > Seo Smart Links sekmesine tıklayalım.

seo-smart-links Wordpress Seo Smart Links

Burada örnek bir ayar görünmektedir. Şimdi bunların ne olduğundan kısaca bahsedelim:

 

Internal Links

Bahsettiğimiz gibi, etiketlere otomatik link vermeyi sağlar. Burada yazıda, yine aynı yazıya link verilmesini önlemek için, “links to self” yazan kutucukları boş bırakalım.

 • Posts : Yazılarda link verir
 • Pages : Sayfalarda link verir
 • Comments: Yorumlarda link verir. Kullanılması tavsiye edilmez.

Excluding

Linklemede H etiketlerini engeller. Burayı işaretleyiniz.

Target

Burada, hangi sayfalara link verileceğini ayarlayabiliriz. Yazılar ve sayfalar olarak seçilmesi uygundur. Etiketleri seçmemize gerek yok çünkü diğer yazımda anlatmış olduğum Simple Tags eklentisi ile bunu yapacağız.

 • Posts : Yazılara link verir. Örneğin WordPress Kurulumu adında bir yazınız varsa ve yazınızda wordpress kurulumu şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır. Burada olduğu gibi (=
 • Pages : Sayfalara link verir. Örneğin Oyunlar adında bir sayfanız varsa ve yazınızda oyunlar şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır.
 • Categories :Kategorinize link verir. Örneğin Oyunlar adında bir kategoriniz varsa ve yazınızda oyunlar şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır.
 • Tags : Etiketlere link verir. Örneğin Oyunlar adında bir etiketiniz varsa ve yazınızda oyunlar şeklinde metin geçiyorsa, otomatik linkleme yapacaktır.

 

Settings

 • Process only single posts and pages : Sadece sayfa ve yazılarda çalışır. Yani arşiv ve kategori sayfalarında çalışmaz. Burayı işaretlemeniz tavsiye olunur.
 • Case sensitive matching : Büyük küçük harf duyarlılığını etkinleştirir. Bunu işaretlemeyiniz.

Ignore posts and pages

Linkelem yapılmayacak yazı ve sayfaları belirler

Ignore Keywords

Linkleme yapılmayacak etiketleri belirler.

Custom Keywords

İstediğiniz kelimeler için özel linkleme yapmanızı sağlar. Örneğin seo kelimesine https://www.aykutozdemir.com.tr/wordpress olarak bağlantı verebilirsiniz

 

Limits

Bu sekme altında, site içi linkleme sayımızı sınırlandırabiliriz.

 • You can limit the maximum number of different links SEO Smart Links will generate per post. Set to 0 for no limit. : Yazı başına maksimum linkleme sayısını belirler. 5 olması uygundur.

 

 • You can also limit maximum number of links created with the same keyword. Set to 0 for no limit. : Aynı anahtar kelime ile yapılacak maksimum linklemeyi belirler. 1 olması uygundur.
 • Limit number of same URLs the plugin will link to. Works only when Max Single above is set to 1. Set to 0 for no limit. : Aynı bağlantıya yaplacak maksimum linklemeyi belirler. 1 olması uygundur.

0 yazarak sınırsız hale getirebilirsiniz.

 

Dış bağlantıları nofollow yapabileceğimiz ve yeni sekmede açılmasını sağlayabileceğimiz ayar kısmıdır. Ben nofollow etiketi alacak linkleri kendim belirlemek istediğim için burayı işaretlemedim, siz işaretleyebilirsiniz.

 

İyi bloglamalar…

 

 

 

“WordPress Seo Smart Links” üzerine 3 yorum

 1. salihrocker dedi ki:

  türkçe karakter ile biten kelimeleri linklemiyor..

 2. seyfettin dedi ki:

  Hocam ben sadece peynir kelimelerini ana sayfama linklemesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Custom Keywords kısmında, “Prevent Duplicate links for grouped keywords (will link only first of the keywords found in text) ” kutucugunu işaretleyin ve şu şekilde doldurun : peynir, http://koypeynir.com

   iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın