Eklentiler 3.285 kez görüntülendi. 3

Resimleri Seo Uyumlu Yapmak

Seo, bütün bir çalışmadır. Bu nedenle bir sitedeki içerikler gibi, resimler de olmalıdır. Seo’ya uygun altyapıya sahip olan ve eklentiler ile geliştirilerek seo açısından çok daha iyi hale gelebilen wordpress sisteminde, resimler içinde seo eklentileri mevcuttur. Bunların en çok kullanılan ve en işlevsel olanı “Seo Friendly Images” yani “Seo Dostu Resimler” eklentisidir. Bu eklenti sayesinde çok pratik bir şekilde, blogumuzdaki resimleri seo’ya uygun hale getirebiliriz.

İçeriklerde nasıl ki “title” etiketi çok önemli ise, aynı şekilde resimlerde de “tag” etiketi o kadar önemlidir. Google web arama sonuçları gibi, google görsel arama sonuçları da organik hit kaynağıdır ve bu hit kaynağından faydalanabilmek için, resimlerimizi bu etiketler ile seo’ya uygun hale getirmemiz gerekmektedir. bu noktada bize yardımcı olacaktır.

Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz: Seo Friendly Images

WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazımda, eklentinin nasıl kurulacağına dair detaylı bir anlatım mevcut. Eklentimizi kurduktan sonra Admin Paneli > Ayarlar > Seo Friendl Images sekmesine tıklayalım :

seo-friendly-images-ayarları1 Resimleri Seo Uyumlu Yapmak

 

Resimde tavsiye edilen ayarlar görünmektedir. Alt değer kutucuğundan resimlerinize eklenecek alt etiketlerinin, title değer kutucuğundan ise resimlerinize eklenecek title etiketinin formatını düzenleyebilirsiniz. Buralara girilecek değerler şunlar olabilir:

 • %title – Konu başlığını ekler
 • %name – Resim dosya adını ekler
 • %category – Konu kategorisini ekler
 • %tags – Konu etiketlerini ekler

Resim adımız her zaman konu ile alakalı olmayabilir. Yukarıdaki gibi, konu başlığı ve konu etiketlerinin title ve tag etiketi olarak kullanılmasının daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

Ayrıca alt taraftaki:

 • Varsayılan wordpresalt etiketinin üzerine yaz
 • Varsayılan wordpress başlık etiketinin üzerine yaz

seçenekleri de seçili olmalıdır.

 

Bol seo’lu günler, iyi bloglamalar…

“Resimleri Seo Uyumlu Yapmak” üzerine 3 yorum

 1. barıs dedi ki:

  harikasın

 2. engin62 dedi ki:

  Hocam ben bu konularda çok yeniyim eklentiyi kurdum ama üzerinde ayrlarda hiç bir değşikliik yapmadım ekleti kendsi otomtik çalşıyor mu

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   önerilen ayarlamaları yapamazsanız verim alamazısnız, eklentiyi tekrar kurmayı denediniz mi ?

Bir Cevap Yazın