İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress İpuçları
  3. Wordpress Yazı Fontu Değiştirme

Wordpress Yazı Fontu Değiştirme

Wordpress Yazı Fontu Değiştirme

Wordpress üzerinden blog edinmiş, wordpress sitesi olan veya benzeri durumlarda yazı tipi değiştirmek isteyen birçok kişi, bu konuda hakkında pek bilgi sahibi olmadığı için herhangi bir değişiklik yapamamaktadır. Her ne kadar son derece basit bir işlem olarak görülse de, aslında birçoğumuzun bu değişimi nasıl yapacağı hakkında bir fikri olmadığını söylemek doğru olacaktır.

Wordpress Yazı Fontu Değiştirme

Wordpress Yazı Fontu

CSS Kullanarak Yazı Tipi Değiştirme

Öncelikle sitemizde veya herhangi bir bölgede uygulayacağımız yazı tipini bulmamız ve tam olarak adını öğrenmemiz gerekiyor. Bu kodu veya font adını öğrenebilmek adına, yazının üstüne gelerek sağ tuşa tıklayabilir ve “incele” kısmında CSS bilgilerinin olduğu yerde fontu bulabilirsiniz. Sonrasında ise sunucu içerisinde CSS dosyasını bulmanız ve burada da fontu uygulayacağınız konumu tam olarak bulmanız gerekmektedir. Bu dosyayı bulduktan sonra içerisine girerek, değiştirmek istediğiniz etiketi bulduktan sonra, örnek olarak; ‘font-family: arial;’ olan kodu ‘font-family: (vermek istediğiniz font);’ şeklinde değiştirebilirsiniz. Bu sayede CSS kodları ile kısa yoldan herhangi bir eklenti kullanmadan yazı tipinizi değiştirebilirsiniz.

Eklenti Kullanarak Wordpress Yazı Tipi Değiştirme

Wordpress’te yazı tipini CSS ile değiştirmek, biraz kod, biraz uzmanlık ve biraz da bilgi gerektiren bir durumdur. Bu nedenle bu gibi konulara yabancı olan kişiler yazı tipini değiştirme konusunda çeşitli zorluklar yaşayabilmektedirler. Eğer siz de kod ve benzeri durumlarla uğraşmadan, kısa yoldan yazı tipini değiştirmek istiyorsanız, bu konuda eklentilerden yardım alabilirsiniz. Bu konuda sıklıkla tercih edilmekte olan birkaç eklenti bulunmakta ancak, Easy Google Fonts eklentisi şuan hem en iyi hem de ücretsiz olan eklentiler arasında yer almaktadır. Wordpress Özelleştir seçeneği ile birlikte çalışmakta olan bu eklenti, kurulumu gerçekleştirmenizin ardından kısa süre içerisinde istediğiniz fonta kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. Eklenti kurulduktan sonra Görünüm> Özelleştir> Sol kısımda yer alan menüye girerek Typography> Default Tpography kısmına tıklayın. Karşınıza Paragraphs ve Heading 1 olmak üzere iki farklı seçenek çıkacaktır. Bu kısımda gerekli olan font ayarlamalarını yaptıktan sonra, içeriklerinize dair birçok düzenlemeyi yine bu eklenti sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

My Theme Shop Temalarında Yazı Tipi Değiştirme

My Theme Shop temalarında yazı tipi, fontu ve boyutu gibi ayarlamaları çok daha kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle Admin paneline girerek, sol kısımda yer alan görünüme, ardından Theme Options kısmına ve ardından ise Typography seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu kısımda gerekli olan düzenlemeleri hem daha kolay hem de daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap