İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress İpuçları
  3. Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı Bağlantı Ayarları

featured

Url yapımız, şüphesiz ki arama motoru optimizasyonumuza etki eden en önemli faktörlerden birisi. Wordpress url yapımızı çok kolay bir şekilde ayarlamamıza olana sağlıyor. Bu yazıda basit ancak site açısından hayati önem taşıyan ayarın nasıl yapılacağı anlatılacak ve bir kaç işe yarar ipucu verilecektir. Seo bakımından daha iyi sonuçlar almanız için, en temel etkenlerden birisi olan kalıcı bağlantı ayarlarınızı doğru şekilde yapmanızı öneriyorum.


Öncelikle admin panelimizden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine tıklayalım. Burada, wordpressin bize otomatik sunduğu bazı url yapısı seçeneklerini göreceksiniz. Ancak özel yapı seçeneği ile kalıcı bağlantı ayarlarımızı özelleştirme imkanımız da var. Peki özel yapımız nasıl olmalı ?

 

 

 

 

 

Wordpressin kurulumu ile gelen url yapımız,

Yazılar için:

Sayfalar için :

şeklindedir. Bu yapıyı, basit bir işlem ile arama motorlarının seveceği hale getirebiliriz. Url yapımızın, konu ismini içeren heceli yapıda olması en ideal seçenektir. Ayrıca, Google ve diğer arama motorlarının html, htm uzantılı url yapısını sevdiği de bir gerçektir. Kalıcı bağlantılarımızı bu şekilde ayarlarmak için , “Özel Yapılar” seçeneğini işaretleyerek, karşısındaki kutucuğa “/%postname%.html” yazmamız yeterli olacaktır.

 

Bunun dışında aşağıdaki değerleri de kullanabilirsiniz. Ancak arama motorları, kısa ve anlaşılır url yapısını sevdiğinden, pek tercih etmemenizi tavsiye ederim:

 

%year% : Bağlantıya yazı eklenme yılınıekler.

%monthnum% : Bağlantıya yazı eklenme ayını ekler.

%day% : Bağlantıya yazı eklenme gününü ekler.

 %hour% : Bağlantıya yazı eklenme saatini ekler.

 %minute% : Bağlantıya yazı eklenme dakikasını ekler.

 %post_id% : Bağlantıya yazı numarasını ekler.

 %postname% : Bağlantıya yazı adını ekler.

 %category% : Bağlantıya yazı kategorisini ekler.

 %author% : Bağlantıya yazıar adını ekler.

 

 

Tüm bunları kullandığınız takdirde linkiniz şu şekli alacaktır:

http://www.siteadi.com/2012/11/14/07/143/genel/admin/kalici-baglanti-ayarlari.html
 

Ayrıca “Kalıcı Bağlantılar” ayar sayfasında, kategori ve etiketler için de bağlantı ayarı yapabilirsiniz. Örneğin bu sitede, kategori temeli : blog, etiket temeli: etiket” şeklinde ayarlanmıştır.

 

 

Custom Permalinks

Kalıcı bağlantı ayarlarımız ile ilgili olarak yapabileceğimiz bunlarla sınırlı değil. Wordpressin zengin bir eklenti havuzuna sahip olduğunu biliyoruz. Kalıcı bağlantı ayarlarımızı daha da iyileştirmek için de çeşitli eklentiler mevcut. Bunlardan en kullanışlı ve işe yarar bulduğum “Custom Permalinks” eklentisinden bahsetmek istiyorum.

Eklenti Ne İşe Yarar?

Kalıcı bağlantılarınızda, kategori ve eklenti kısmını kaldırmak isterseniz, yani http://siteadi.com/kategori/konu-ismi.html yerine http://siteadi.com/konu-ismi.html yapmak isterseniz, bu eklenti işinizi görecektir.

Eklentinin bir diğer özelliği, her kategoriye, her etikete, her sayfaya ya da her bir yazıya farklı özel kalıcı bağlantı ayarı yapabilirsiniz.

Eklentiyi indirmek için tıklayınız : Custom Permalinks

 

Umarım yararlı olmuştur, bol seolu günler, iyi bloglamalar :)

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 9 sene önce

    Hocam, çok ilginç bir sorunum var kalıcı bağlantı ayarlarını yaptım. Siteye girdikten sonra .html yerine Örn: http://www.siteminadi.com/etkinlikler#.URDthB26foE çıkıyor ? sorunu çözemedim ve hiç bir forum ve sitelerde karşılaşmadım ? yardımlarınızı rica ediyorum.

  2. 9 sene önce

    Öncelikle paylaşımınız için tşkler. Bi sorum olucaktı hocam Custom permalinks eklentisini tafsiye ediyormusunuz? extra bir katkısı olurmu sizce? Yoksa olsada olur olmasada olurmu diyorsunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir