Mobil 5.339 kez görüntülendi. 2

Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

Samsung, HTC veya Apple’ın aksine ülkemize resmî olarak giriş yapmayan marka akıllı telefonlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Daha çok ithalatçı firmalar tarafından Türk müşterilere sunulan bu cihazların en büyük avantajı, sunmuş olduğu fiyat ve performans aralığının çok yüksek olması. 3 GB RAM ve 64 GB dahili hafıza gibi yüksek donanım özellikleriyle donatılan Xiaomi marka telefonların sevilmeyen özelliklerinden biri de  desteğinin diğer üretici firmalara göre kısıtlı bulunmasıdır.

Eğer Türkçe dil desteğine sahip güzel bir ROM bulduysanız, isimli minik bir yazılımı kullanarak siz de telefonunuzu hızla güncelleyebilirsiniz. Bunun için bir PC’ye ve ara kabloya sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Fastboot Rom sayesinde brick olan, açılmayan veya Mi yazısında takılı kalan cihazları tekrar çalışır hale getirebilmeniz de mümkündür. Özellikle recovery moduna giremediğiniz durumlarda bu yöntem çok işe yarayabilir.

Hangi cihazlara Fastboot ROM atılabilir?

Xiaomi Mi 4, Mi 4i, Mi 3, Mi4c, Redmi Note 2, Mi Note, Redmi 1S, Redmi Note 3G/4G, Redmi 2/Prime ve Mi 5 olmak üzere hemen her Xiaomi modeline Fastboot ROM atılabilir.

Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle bu bağlantıyı takip ederek Mi Flash Tool’u indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise cihazınızı bilgisayara bağlayarak Mi Flash Tool yazılımını çalıştırmalısınız.

Şimdi yapmanız gereken ise telefonunuzun modeline göre uygun ROM dosyasını indirmek. Bunun için de bu sayfaya giderek telefon modelinin altında yazan indirme bağlantısını takip edin. Stable kararlı, Developer ise geliştirici sürümüdür. İsminden de anlaşılacağı üzere Stable sürümü tercih etmeniz daha kullanışlı olacaktır. ROM dosyası 700-800 MB kadar olacaktır, indirdikten sonra aşağıdaki işlemleri takip edin.

direct-5 Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

Browse’a basarak indirdiğiniz ROM dosyasınının bulunduğu klasörü seçin.

direct-1 Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

“images” klasörünü seçip OK’a basın.

direct-3 Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

Burada 3 farklı seçeneğiniz bulunuyor. “Flash all” derseniz telefondaki her şey silinir. Eğer sadece sistem güncellemesi yapmak istiyorsanız en sağdaki “except data and storage” seçeneğini işaretleyin.

direct-4 Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

Flash’a bastıktan sonra bekleyin. Yeşil çubuk tamamen dolduktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

direct-2 Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

Telefonunuzda o esnada bu şekilde bir görüntü belirebilir, bu çok normaldir. ROM atma işlemi bittikten sonra yeniden başlatılacak olan telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

“Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi” üzerine 2 yorum

 1. ayşe can dedi ki:

  merhabalar bu işlem telefonu garantiden çıkarır mı

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   rom atma garantiden çıkarır evet

Bir Cevap Yazın