İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

Xiaomi cihazlara Mi Flash Tool ile ROM atma rehberi

featured

Samsung, HTC veya Apple’ın aksine ülkemize resmî olarak giriş yapmayan Xiaomi marka akıllı telefonlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Daha çok ithalatçı firmalar tarafından Türk müşterilere sunulan bu cihazların en büyük avantajı, sunmuş olduğu fiyat ve performans aralığının çok yüksek olması. 3 GB RAM ve 64 GB dahili hafıza gibi yüksek donanım özellikleriyle donatılan Xiaomi marka telefonların sevilmeyen özelliklerinden biri de ROM desteğinin diğer üretici firmalara göre kısıtlı bulunmasıdır.

Eğer Türkçe dil desteğine sahip güzel bir ROM bulduysanız, Mi Flash Tool isimli minik bir yazılımı kullanarak siz de telefonunuzu hızla güncelleyebilirsiniz. Bunun için bir PC’ye ve ara kabloya sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Fastboot Rom sayesinde brick olan, açılmayan veya Mi yazısında takılı kalan cihazları tekrar çalışır hale getirebilmeniz de mümkündür. Özellikle recovery moduna giremediğiniz durumlarda bu yöntem çok işe yarayabilir.

Hangi cihazlara Fastboot ROM atılabilir?

Xiaomi Mi 4, Mi 4i, Mi 3, Mi4c, Redmi Note 2, Mi Note, Redmi 1S, Redmi Note 3G/4G, Redmi 2/Prime ve Mi 5 olmak üzere hemen her Xiaomi modeline Fastboot ROM atılabilir.

Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle bu bağlantıyı takip ederek Mi Flash Tool’u indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise cihazınızı bilgisayara bağlayarak Mi Flash Tool yazılımını çalıştırmalısınız.

Şimdi yapmanız gereken ise telefonunuzun modeline göre uygun ROM dosyasını indirmek. Bunun için de bu sayfaya giderek telefon modelinin altında yazan indirme bağlantısını takip edin. Stable kararlı, Developer ise geliştirici sürümüdür. İsminden de anlaşılacağı üzere Stable sürümü tercih etmeniz daha kullanışlı olacaktır. ROM dosyası 700-800 MB kadar olacaktır, indirdikten sonra aşağıdaki işlemleri takip edin.

Browse’a basarak indirdiğiniz ROM dosyasınının bulunduğu klasörü seçin.

“images” klasörünü seçip OK’a basın.

Burada 3 farklı seçeneğiniz bulunuyor. “Flash all” derseniz telefondaki her şey silinir. Eğer sadece sistem güncellemesi yapmak istiyorsanız en sağdaki “except data and storage” seçeneğini işaretleyin.

Flash’a bastıktan sonra bekleyin. Yeşil çubuk tamamen dolduktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

Telefonunuzda o esnada bu şekilde bir görüntü belirebilir, bu çok normaldir. ROM atma işlemi bittikten sonra yeniden başlatılacak olan telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    merhabalar bu işlem telefonu garantiden çıkarır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir