Mobil 495 kez görüntülendi. 0

Batarya Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Gün içerisinde bir türlü elimizden düşmek nedir bilmeyen akıllı cihazlarımızın şarjları, maalesef ki birkaç saat gibi kısa bir sürede bitmeye başlıyor. İlk zamanlar tüm gün boyunca bizi götüren akıllı telefonlarımız, yanlış kullanım sonrasında ilerleyen süreçte birkaç saatte kendiliğinden kapanabiliyor.

Aslında bu durumu engelleyebilmemizin yani akıllı cihazlarımızın batarya ömrünü uzatabilmenin son derece basit ve etkili yolları bulunuyor.

Batarya ömrünü uzatma yöntemleri başlıklı bu yazımızda bataryanızı daha uzun yıllar boyunca kullanabilmenize yardımcı olacak, aynı zamanda şarjınızdan daha verimli bir şekilde yararlanmanızı sağlayacak olan birtakım taktikler ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

batarya-ömrünü-uzatma-yöntemleri-300x169 Batarya Ömrünü Uzatma Yöntemleri

İşte, batarya ömrünü uzatma yöntemleri listemiz:

  • Telefonunuzu etmek için şarjının tamamen bitmesini beklemeyin!

Sanılanın aksine şarjının tamamen tükendiği anlarda telefonu şarj etmeye başlamamız; bataryayı zayıflatan oldukça önemli hatalarımız arasında bulunuyor.

Bu yüzden telefonunuzun bataryası tamamen boşalmadan en azından telefonunuz kapanmadan telefonunuzu şarj etmelisiniz.

Yani akıllı cihazınızın şarjı %10 civarına düştüğünde bu rakam %0 olmadan ve telefonunuz kapanmadan telefonunuzu şarj etmeye başlamalısınız.

  • Geceleri telefonunuzu şarjda bırakmayın

Çoğumuz, sabah uyandığımızda telefonumuzu kapalı görmemek ya da kurduğumuz alarmın çalmaması sonrasında işe geç kalmamak adına yatmadan önce yani geceleri telefonlarımızı şarja takıyoruz.

Lakin bu yanlış uygulama yüzünden batarya ömrüne ve dayanıklılığına zarar verdiğimizi nedense çoğumuz bilmiyoruz.

Yatmadan birkaç saat önce telefonunuzu şarj ederek ve prizde takılı bir şekilde bırakmayarak, batarya ömrünüzü ciddi anlamda uzatmayı başarabilirsiniz.

  • Her daim orijinal şarj aletleri kullanmaya özen gösterin

Daha uygun fiyatlı olduğu için satın aldığımız şarj aletleri, bataryalarımızın en büyük düşmanları arasında yer alıyor.

Batarya ömrünü ve gücünü azaltan yan sanayi ürünleri mümkün olduğunca kullanmamaya çalışarak, pil ömrünü uzatabilirsiniz.

  • İhtiyaç duymadıkça kablosuz şarj aletleri kullanmayın

Son dönemlerde oldukça popüler olan kablosuz şarj aletleri, standart şarj aletlerine nazaran daha uzun bir sürede akıllı cihazları şarj ediyor.

Bu durum ise telefonun daha fazla ısınması anlamına geliyor. Akıllı cihazların fazla ısınması ise bataryalarını olumsuz bir şekilde etkileyen faktörler arasında bulunuyor. Şayet kısa bir sürede ısınan bir akıllı telefonunuz varsa ihtiyaç duymadıkça kablosuz şarj cihazlarını kullanmamanızı öneriyoruz.

  • Hızlı şarj cihazlarını kullanmaktan kaçının

Akıllı cihazların yavaş şarj edilmesi gibi hızlı bir şekilde şarj edilmesi de batarya ömürlerini etkileyebiliyor. Özellikle orijinal olmayan, kalitesiz hızlı şarj cihazları bataryalara daha fazla zarar veriyor.

Akıllı cihazınızın hızlı şarj özelliğini devre dışı bırakarak, bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın