İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. Android Telefondan Virüs Nasıl Kaldırılır?

Android Telefondan Virüs Nasıl Kaldırılır?

featured

Android telefonumda virüs var mı? Kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı bir uygulama bulaşmış mı? Kişisel bilgilerim fidye için saklanacak mı? Kendinizi bu soruları sorarken bulursanız, işte size yardımcı olabilecek Android cihazlar ve antivirüs uygulamaları hakkında bazı yararlı bilgiler.

Virüsler ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

Kötü amaçlı yazılım, telefonunuza sızabilen kötü amaçlı yazılımdır. Zarar vermek amacıyla yazılan kötü amaçlı yazılımlar, virüsleri, bilgisayar solucanlarını, Truva atlarını, fidye yazılımlarını ve casus yazılımları içerebilir.

Siber suçlular kişisel verilerinize erişmek için kötü amaçlı yazılım kullanabilir ve bazı durumlarda daha sonra bu hassas bilgileri kimlik hırsızlığı veya dolandırıcılığı için kullanabilir. Virüsler, bir bilgisayara veya başka bir cihaza ve bunların programlarına sızan belirli bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bir siber suçlu, bilginiz veya rızanız olmadan cihazınıza virüs yükleyebilir. Virüs daha sonra cihazınıza çevrimiçi etkinliğinizi izleyip değiştirebilecek yeni, kötü amaçlı kod ekleyebilir.

android telefon virüs nasıl temizlenir

Virüsler ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılımlar Android Telefonlara Ne Yapabilir?

Kötü amaçlı yazılım, siber suçlular için gelir elde etmek üzere tasarlanmıştır. Kötü amaçlı yazılım bilgilerinizi çalabilir, cihazınızın yüksek fiyatlı metin hizmetlerine SMS mesajları göndermesini sağlayabilir veya sizi web sayfalarını görüntülemeye veya uygulamaları indirmeye zorlayan reklam yazılımları yükleyebilir. Bilgi hırsızları kişi listenizi, kişisel bilgilerinizi, konumunuzu, şifrelerinizi ve daha fazlasını çalabilir.

Kötü amaçlı yazılımların yardımıyla, siber suçlular cihazlarınıza erişebilir ve bilgilerinizi kendi kullanımları için veya karanlık web’de satmak için çalabilir. Bilgisayar korsanları ayrıca cihazları kilitlemek ve kişisel verileri şifrelemek için fidye yazılımı kullanır. Daha sonra dosyalarına yeniden erişebilmek için kurbandan fidye ödemesi talep edebilirler.

Android Telefonunuzda Bir Virüs veya Başka Bir Kötü Amaçlı Yazılım Olabileceğini İşaretler

Telefonlar, harici ve dahili hasarlara karşı savunmasız olabilir. Dış hasar genellikle görünür olsa da, iç hasar genellikle görünmezdir. Virüs gibi kötü amaçlı yazılımların, cihazlarınızda kaynak kullanabilecek tekrarlanan görevleri gerçekleştirdiği bilinmektedir. Kötü amaçlı yazılım belirtileri bu şekillerde görünebilir.

 • Telefonunuz çok yavaş.
 • Uygulamaların yüklenmesi daha uzun sürer.
 • Pil beklenenden daha hızlı bitiyor.
 • Çok sayıda pop-up reklam var.
 • Telefonunuzda indirdiğinizi hatırlamadığınız uygulamalar var.
 • Açıklanamayan veri kullanımı meydana gelir.
 • Daha yüksek telefon faturaları gelir.

Android Cihazınızdan Virüsleri Ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma

Telefonunuzda kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünüyorsanız, kötü amaçlı yazılımın daha fazla zarara yol açmasını durdurmak önemlidir. İşte atabileceğiniz birkaç adım.

 • Telefonu kapatın ve güvenli modda yeniden başlatın. Kapatma seçeneklerine erişmek için güç düğmesine basın. Çoğu Android telefon, Güvenli Modda yeniden başlatma seçeneğiyle birlikte gelir. Google’a göre, Güvenli Mod telefona göre değişiklik gösterse de şu şekilde: Telefonunuzun güç düğmesine basın. Animasyon başladığında, telefonunuzun ses kısma düğmesini basılı tutun. Animasyon bitene ve telefonunuz yeniden başlayana kadar basılı tutun. Ekranınızın altında “Güvenli mod” göreceksiniz.
 • Şüpheli uygulamayı kaldırın. Uygulamayı Ayarlar’da bulun ve kaldırın veya kapatmaya zorlayın. Bu, kötü amaçlı yazılımı tamamen kaldırmayabilir, ancak cihazınıza daha fazla zarar gelmesini veya kötü amaçlı yazılımı ağınızdaki diğer cihazlara aktarmasını önleyebilir.
 • Virüs bulaşmış olabileceğini düşündüğünüz diğer uygulamaları arayın. Kötü amaçlı yazılımın bazı uygulamalara bulaşmış olma ihtimali vardır. Bu uygulamaları tanımlayabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen silin.
 • Telefonunuza sağlam bir mobil güvenlik uygulaması yükleyin.

Yorum Yap

Yorum Yap