İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3.  Android – IOS Arasında Geçiş Yapma Yöntemleri

 Android – IOS Arasında Geçiş Yapma Yöntemleri

featured

Günümüzün teknoloji çağı olması ile birlikte Android telefonların kullanılması artmıştır. Bu tür telefonlar kullanışlı olmaları sebebi ile kullanıcıları oldukça etkilemiştir. Bilindiği gibi birçok telefon android kökenli olmaktadır. Bugün birçok kullanıcı android sayesinde telefonlarını istedikleri şekilde kullanabilmektedir.

 

Android Google’ın geliştirdiği bir işletim sistemi olmaktadır. Android işletim sistemleri tabletler ile cep telefonlarında kullanılmaktadır. Linux işletim sisteminin çekirdeği kullanılmaktadır. Dolayısıyla da androidin taban kısmı oluşturulmuştur. APK uzantılarını destekleyen android işletim sistemi oldukça kullanışlıdır. Android uyumlu olan telefonlar; çeşitli uygulamaların kullanılabilmesine olanak tanımaktadır. En belirgin uygulamalardan olan Java destekçisi olması da telefonlar ve tabletler üzerine oldukça etkilidir.

 

Android telefonlar ile tabletler oldukça rahat çalıştırılmaktadır. Aynı zamanda android cihazları kullanmanın iyi tarafı da uygulamaları ücretsiz olarak kullanmaya olanak tanımaktır. Binlerce uygulama herhangi bir ücret ödenmeden kolaylıkla kullanılabilmektedir.

 

iOS Nedir?

 

iOS; Apple firması tarafından ilk olarak iPhone için geliştirilmiş olan mobil sistemidir. Ancak bu sistem daha sonraları iPod Touch ve iPad ile de kullanılmıştır. 29 Haziran 2007’de piyasaya sürülmüştür. 2007-2010 yılları arasında “iPhone OS” olarak adlandırılmaktaydı. Daha sonraları IOS adını almıştır. ios cihaz içerisinde 2.5 GB yer kaplar.

 

iOS işletim sistemi sayesinde iPhone’lara APP Store ile iTunes dışında herhangi bir yerden uygulama yüklenememektedir. iOS piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda üçüncü bir tarafın geliştirmiş olduğu uygulamaları desteklememekteydi. Ardından yeni sürümler geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur.

 

iOS Uygulamalar Android’de Nasıl Çalıştırılır

 

Android işletim sistemlerinin olduğu telefonlarda iOS kullanabilmek için belirli uygulamalar bulunmaktadır. Son dönemlerde kullanıcılar ıos uygulamaları android’de kullanmak mümkün mü diye sorular yöneltebilmektedir. İOS uygulamaları androidde kullanmak mümkündür. Ancak belirli bazı siteleri ziyaret etmek gerekmektedir. Bu siteleri sıralamak gerekirse;

 

Appetize.io: Android işletim sistemli cihazlarda iOS sistemli uygulamaların çalıştırılmasının en kolay yolu Appetize.io adresini ziyaret etmek olmaktadır. Bu siteyi ziyaret ettikten sonra android cihazda iOS işletim sistemi varmış gibi işlem yapmak mümkündür.

 

Tarayıcı üzerinden de site ziyaret edildiğinde ekranda “tıkla oynat” butonu belirmektedir. Daha sonra iOS işletim sistemine ait olan cihaza istenilen uygulamayı yüklemek mümkün olmaktadır.

 

iOS Emulator Apps: Bu uygulama minimum 512 MB’lık bir RAM istemektedir. Güncel sürümün 2.3 ve üzeri olması da gerekmektedir. Uygulama da 60 MB’lık bir alan kaplamaktadır. Bu işlemlerin ardından iOS görünümlü bir cihaza sahip olmak mümkündür.

 

Uygulama .apk uzantısı olarak indirilmeli ve kurulumu bu şekilde tamamlanmalıdır. Ayrıca “Ayarlar” kısmındaki “bilinmeyen kaynaklara izin ver” kısmı da açık tutulmalıdır.

 

Android Uygulamalar iOS’da Nasıl Kullanılır

 

Android işletim sistemine sahip uygulamalar ile iOS işletim sistemine sahip uygulamaları tek bir cihazda toplamak mümkündür. Kullanıcılar son zamanlarda android uygulamaları ıos’da kullanmak olası mıdır diye soruları yöneltmektedirler. Bu mümkün olmaktadır. Öncelikle iDroid projesini bilmek gerekmektedir.

 

iDroid projesiyle Android 2.2.1 Froyo’yu iPhone’larda çalıştırabilmek mümkündür. İphone’a android yüklemek için destekli cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bu cihazlar da iPad Touch ve iPhone 2G ile İphone 3G’de sorunsuz çalışmaktadır. Eğer cihaz iOS 3.1.2 ve 4.0.2 arasında ise sorun çıkmamaktadır. Ancak bu sürümleri sadece Bootlace desteklemektedir.

 

iDroid projesinin ilk adımı OpeniBoot olmaktadır. Bu yüklendikten sonra VirtualBox kullanılması gerekmektedir. İnternet üzerinde çeşitli linklerle bunu gerçekleştirmek mümkündür.

Sonuç olarak her iki işletim sistemine ait uygulamaları kullanabilmek mümkündür.

 

Çeşitli uygulamaların indirilmesi ya da kurulması ile hem iOS hem de Android işletim sistemine ait cihazlarda rakip uygulamaları kullanabilmek mümkün olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap