PC 32 kez görüntülendi. 0

Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş hayatımızda özellikle müşterilerimiz ile mailleşmek, personel giriş-çıkışları da dahil tüm personel işlemlerini yönetebilmek amacıyla kullandığımız bilgisayarları artık çoğumuz; kendi evimizde de kullanıyor; bilgisayarlarımız üzerinden oyun oynuyor, sayesinde internet sitelerinde alışveriş yapıyor bazen de film izliyoruz.

Yani bilgisayarlarımızı günlük rutinimizde pek çok amaçla kullanıyor; neredeyse zamanımızın önemli bir bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz. Bu yüzden de satın aldığımız bilgisayarın uzun ömürlü olmasını, beklentilerimize cevap vermesini, sık sık arıza yaparak bizi teknik servisler ile uğraşmak zorunda bırakmamasını diliyoruz.

Bu yazımızda yakın bir zamanda bilgisayar almayı planlayanlar için bilgisayar alınırken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalara değinmek istedik.

bilgisayar Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte; bilgisayar alırken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar:

  • Bilgisayarınızı hangi amaçla kullanacağınıza göre doğru tercihte bulunun!

Kimimiz bilgisayarı sadece oyun oynamak için satın alırken kimimiz de film izlemek ve zaman zaman internette dolanmak amacıyla bilgisayar alıyoruz.

Bu noktada satın alacağımız ürünün hangi özelliklere sahip olması gerektiği son derece önem arz ediyor.

Şayet yalnızca oyun oynamak için bilgisayarınızı yenilemeyi düşünüyorsanız; satın almak üzere olduğunuz ürünün ekran kartı, ana kartı ve ram özelliklerini dikkate almalısınız. Bilgisayarınızda rahatça oyun oynayabilmek adına mutlaka belleği ve çözünürlüğü yüksek olan bir ekran karta sahip olan bir bilgisayarı seçmelisiniz.

  • İnternete erişim hızı yüksek bir bilgisayar tercihinde bulunun

Bilgisayarın hızını belirleyen en önemli etmenlerden biri olan işlemcilerin pek çok farklı modeli bulunuyor.

En hızlı işlemci modelinin ise cache bellek ve Ghz değerleri yüksek olanlar olduğunu ifade edebiliriz.

Aynı zamanda güçlü bir anakartı bulunan bir bilgisayar satın alarak; internete erişim konusunda herhangi bir sıkıntı ve kopma sorunu ile karşılaşma riskinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

Hızlı bir bilgisayar sayesinde internet ortamında istediğiniz filmi ve videoyu da kesintisiz bir şekilde izleyebilir; film keyfinden ödün vermek zorunda kalmadan son derece eğlenceli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

  • Laptop mu Notebook mu yoksa masaüstü bilgisayar mı? Neye ihtiyaç duyduğunuza karar verin!

Bilgisayarınızı her yere daha kolay bir şekilde taşımak mı istiyorsunuz yoksa bilgisayarınızı sadece zaman zaman mı kullanacaksınız?

Bu sorunun cevabını kafanızda netleştirerek, doğru tercihte bulunabilirsiniz.

Şayet tek amacınız internete ve sosyal ağlara girmekse her daim yanınızda taşıyabileceğiniz bir Notebook sizin için yeterli olabilir. Performans açısından daha iyi bir bilgisayar içinse masaüstü bilgisayarlar doğru seçenek olacaktır.

Yanınızda taşıdığınız bilgisayarın Word, Excel vb. Office programlarını aktif bir şekilde kullanmak adına laptoplara bir şans verebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın