PC 165 kez görüntülendi. 0

Bilgisayara Nasıl Format Atılır?

Tıpkı beynimiz gibi bilgisayarımızın hafızası da aşırı dolduğunda ve yorulduğunda sinyal vermeye başlayarak, kapsamlı bir arınmaya ihtiyaç duyduğunu dile getiriyor.

Bilgisayar ekranının donması, internete girerken zorlanmamız, bilgisayarımıza yüklediğimiz program ve fotoğrafların geç açılması, bilgisayarımızın genel bir temizliğe yani formata ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Lakin bizler çoğu zaman bu belirtileri göz ardı ediyor, bilgisayarımız kullanılmaz hale gelene dek beklemeyi tercih ediyoruz.

Bilgisayarımız kullanılmaz hale geldiğinde ise bilgisayarımızı bize en yakın servise ya da bilgisayarcıya götürüyoruz. Bu durumda da bilgisayarcıya genelde belirli bir ücret ödemek zorunda kalıyoruz.

Sürekli olarak bilgisayarınız hata veriyor ve bu yüzden format işlemlerine bütçe ayırıyorsanız; bilgisayara nasıl format atılır? başlıklı bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Peki, format nasıl atılır? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

format-300x169 Bilgisayara Nasıl Format Atılır?

Format nedir?

Bilgisayarın sahip olduğu işletim sisteminin sıfırlanması anlamına gelen format, yavaşlayan bilgisayarın eski hızına kavuşmasını sağlayan, yani bilgisayarı yenileyen ve işletim sistemindeki hasarı onarmaya çalışan bir işlem olma özelliği taşıyor.

Lakin format atılan tüm bilgisayarların işletim sistemlerinde maalesef ki düzelme elde edilemiyor.

Format işlemi, özellikle bilgisayara virüsün bulaştığı durumlarda gereklilik arz ediyor. Aksi halde bilgisayara bulaşan virüs bilgisayarı belirli bir sürenin sonunda kullanılmaz bir hale getirebiliyor.

Aslında son derece basit olan format işleminin tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından bilinmesi de bilgisayarın kullanım ömrünün uzamasını sağlıyor.

Bilgisayarda herhangi bir gözle görülür sorunu bulunmayan kişilerin bile 6 ayda 1 sefer olacak şekilde bilgisayarlarına format atmaları gerekiyor.

Format Nasıl Atılır?

Bilgisayarınıza istiyorsanız, öncelikle format için kullanacağınız birtakım malzemeleri temin etmelisiniz.

Örneğin bilgisayarınız Windows 8 işletim sistemine sahipse işletim sistemi CD’sini kullanmalısınız. Orijinal işletim sistemi CD’si kullanarak, formattan daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

  • Adım adım format nasıl atılır?

Bilgisayarınızda sırasıyla Başlat-Ayarlar-Denetim masasına ulaşın. Denetim masasındaki ‘Program Ekle Kaldır’ simgesine çift tıklayın.

‘Program Ekle Kaldır’ simgesinde Başlangıç disketi olan kısma tıklayın. Temiz yani daha önce kullanılmamış bir diski disket sürücünüze takın. Ardından da disk oluştur bölümüne tıklayın.

Disketi sürücüye iyice yerleştirdikten sonra Windows’u yeniden başlatın. Bilgisayar ekranında karşınıza çıkan 3 seçenekten ‘Bilgisayar CD-ROM desteği ile başlat’ seçeneğine tıklayın.

Enter’a bastıktan sonra işleme devam edin. Bir süre sonra karşınıza A:/ çıktığında konut satırına C: yazarak enter düğmesine tıklayın.

Ardından FORMATC: yazın. Karşınıza bilgisayar ekranında uyarı çıktığında E tuşuna basın. Windows sistemini yeniden kurmaya başlayın.

  • Laptopa Format Nasıl Atılır?

Dizüstü bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız, öncelikle internetten bilgisayarınızın kısayol tuşunu öğrenmeniz gerekiyor. Ardından aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Bilgisayarınızı açarken kurtarma tuşlarına basın.
  • Karşınıza çıkan sistem kurtarma ekranındaki talimatları takip edin.
  • Talimatları yerine getirerek, bilgisayarınıza kolaylıkla format atabilirsiniz.
  • Format işleminden sonra Google sayesinde dilediğiniz programı dizüstü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Şayet bilgisayarınızda kurtarma düğmesi bulunmuyorsa ve format CD’si kullanmanız gerekiyorsa aşağıdaki şekilde format atabilirsiniz.

  • Öncelikle format CD’sini bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Bilgisayarınız açılırken Kısayol Boot tuşlarını kullanın.
  • Ekrana gelen talimatları takip ederek, format işlemini tamamlayın.
  • Bilgisayarınızın kısayol boot tuşunu bilmiyorsanız, öncelikle Google de arama yaparak, boot tuşlarını öğrenin!

Format atma işlemi zor bir işlem gibi görülse de aslında izlenmesi gereken yöntemler bilindiğinde pek çok kişi tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Ancak ilk defa format atacaklara yukarıda anlatmaya çalıştığımız bilgisayar format atma yöntemleri biraz zor gelebilir.

Format atmak için yukarıdaki bilgilerimiz sizler için yeterli olmadıysa yani bilgisayarlar ve teknolojiyle pek aranız yoksa Youtube’da yer alan format nasıl atılır? videolarını izleyebilir, öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz.

Kısacası bilgisayara format atma işinin sanıldığı kadar da zor olmadığını söyleyebiliriz.

Bu yazımızda bilgisayara format nasıl atılır? Format ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Bilgisayarınıza format atmayı biliyorsanız, bilgilerinizi bizimle ve takipçilerimizle paylaşmak için yazımıza yorum atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın