İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayarda en çok yer kaplayan dosyalar nasıl bulunur?

Bilgisayarda en çok yer kaplayan dosyalar nasıl bulunur?

featured

Eğer kullandığınız bilgisayar “Yeterli depolama alanı yok” şeklinde uyarı mesajları vermeye başladıysa, hard disk üzerinde hummalı bir temizlik girişimine başlamanız gerekebilir. Ancak özellikle yeni nesil SSD kullanan dizüstü bilgisayarlarda hangi dosyayı silmeniz gerektiği noktasında kafa karışıklığı yaşamanız kuvvetle muhtemel. 128 ve 256 GB gibi HDD’lere kıyasla çok daha küçük depolama alanlarına sahip olan SSD’lerde en çok hangi klasör ve dosyaların yer kapladığını bulmak için özel bazı yazılımlar kullanmanız gerekiyor. Ne yazık ki Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 işletim sisteminde varsayılan olarak bu özellik mevcut değil. Haliyle biz de TreeView isimli ücretsiz bir programdan destek alarak ancak bu dosyalara ulaşabiliyoruz.

TreeView ile en büyük dosyalara ulaşmak çok basit!

Sistemde yer kaplayan ufak dosyaları, kaldırmış olduğunuz programlardan geri kalan artıkları rahatlıkla temizlemek için CCleaner’i kullanabilmeniz mümkün. Ancak daha büyük boyutlu dosyalar için TreeView kullanmanız şart. Gayet basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olan bu yazılımın ücretsiz olması cidden büyük avantaj.

Yüklemesi de kullanması da rahat

Bu adrese tıklayarak TreeView programını Windows işletim sistemine sahip tüm bilgisayarlara yükleyebilirsiniz. “Scan”, yani “Tara” yazılı menü üzerinden seçili hard disk birimlerini hızlıca taratmaya başlayın. Daha sonra karşınıza tüm klasörler büyüklüklerine göre sıralanmış bir şekilde listelenecektir. Gereksiz bulduğunuz veya yedeklediğiniz tüm klasörleri bu şekilde silebilir, depolama alanında ciddi tasarruflar yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap