İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. En İyi Wordpress Yedekleme ve Taşıma Eklentileri

En İyi Wordpress Yedekleme ve Taşıma Eklentileri

featured

WordPress’in kurulumu inanılmaz derecede kolaydır, ancak önceden kurulmuş bir WordPress sitesini başka bir sunucuya taşıma istiyorsanız, biraz başınızı ağrıtabilir.

WordPress sitenizi taşımanız gerekmesinin birkaç nedeni olabilir. Geliştirmeye yerel bir sunucuda başladıysanız ve şimdi siteyi başlatmaya hazırsanız, onu canlı sunucuya kopyalamanız gerekir. Benzer şekilde, istemci sitelerinde çalışıyorsanız, sık sık siteler arasında kendi sunucunuzdan istemci sunucusuna kopyalamanız gerekir. Veya herhangi bir nedenle web barındırıcılarını değiştiriyorsanız, sitenizi de yeni ana bilgisayara taşımanız gerekir.

WordPress sitenizi manuel olarak taşıma bir seçenektir ancak oldukça zaman alabilir ve başarılı bir geçiş sağlamak için tamamlanması gereken birkaç adım vardır. Herhangi bir aşamada hata yaparsanız, kolayca dağınık görünen veya içeriği eksik olan bir siteyle karşılaşabilirsiniz.

Daha az stresli bir seçenek için, şu anda mevcut olan birçok WordPress geçiş eklentisinden birine dönmeniz yeterlidir. Bu eklentiler, WordPress sitenizi taşıma zahmetini ortadan kaldırır ve herhangi bir veri kaybı olmadan kusursuz bir geçiş için tüm adımların düzgün bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Hem ücretsiz hem de premium eklentilerin çeşitli seçenekleri vardır ve bu eklentilerin tümü sitenizi yedeklemek için de kullanılabilir.

WordPress Duplicator

Duplicator, kullanımı kolay bulduğum ve nadiren herhangi bir sorunum olduğu için benim kişisel favori geçiş eklentim. Burada nasıl kullanılacağına dair adım adım tam bir kılavuz bulabilirsiniz.

Duplicator, WordPress deposunda etkileyici bir 5 üzerinden 4,9 yıldız derecesine sahiptir ve 900.000’den fazla kez indirilip yüklenmiştir. Bununla birlikte, onu kurmak ve düzgün çalışmasını sağlamak için biraz teknik bilgi gerekir, bu nedenle tüm süreç boyunca size yol gösterecek görsel bir adım adım arayüzü tercih ederseniz, farklı bir eklenti ile daha iyi anlaşabilirsiniz.

Duplicator, sunucunuz ve veritabanınızla ilgili ayrıntıları manuel olarak girmenizi gerektirir ve sitenin arşivini oluşturmadan önce birkaç kontrol gerçekleştirir. Sitenizde çok büyük bir veritabanınız veya büyük dosyalarınız varsa, sitenin düzgün bir şekilde yedeklenmesi için biraz uğraşmanız gerekebilir.

Taşıma

BackupBuddy

BackupBuddy, kullanımı çok kolay olan ve WordPress topluluğunda çok sayıda hayranı olan premium bir WordPress eklentisidir. 2010’dan beri var ve yaklaşık yarım milyon WordPress sitesinde kullanılıyor.

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, BackupBuddy öncelikle bir WordPress yedekleme hizmeti olarak tasarlandı, ancak site geçişi için de iyi çalışıyor. Yerleşik işlevsellik, ana bilgisayarları veya sunucuları kolayca değiştirmenize, alanınızı değiştirmenize ve yeni bir alana geçiş yaparken URL’leri otomatik olarak değiştirmenize olanak tanır.

Geliştirici lisansı ayrıca yerleşik WordPress geçiş işlevi, WordPress klonu ve mevcut sitelerdeki değişiklikleri bir hazırlama ortamından kolayca güncellemek için hazırlama ve dağıtım özelliği gibi ek özellikler içerir.

Premium bir eklenti seçmenin ana avantajlarından biri, alacağınız ekstra destek ve rehberliktir. Ücretsiz bir eklentiyle, sorun yaşarsanız, sorununuzu çözene kadar etrafta arama yapmanız ve kendinizi denemeniz gerekir. Backup Buddy gibi premium bir eklentiyle, destek ve geliştirme ekibinin karşılaşabileceğiniz her türlü sorunda size yol göstereceğine dair güvenceye sahip olacaksınız.

WP Migrate DB

WP Migrate DB, WordPress veritabanınızı MySQL veri dökümü olarak dışa aktararak, URL’lerde ve dosya yollarında bir bul ve değiştir işlevi çalıştırarak çalışır ve bir SQL dosyası olarak kaydetmeden önce serileştirilmiş verileri işler. Daha sonra phpMyAdmin gibi bir veritabanı yönetim aracı kullanarak bu SQL dosyasını manuel olarak içe aktarmanız gerekir.

Bu eklentiyi kullanmak, diğer bazı geçiş eklentilerinden daha teknik ve uygulamalı olduğundan, geliştiriciler ve WordPress’in arka ucunda çalışmaktan rahat olanlar için en uygunudur. Orijinal sitenin tam bir klonunu oluşturmak yerine, taşıma ve yedeklemeler üzerinde daha iyi kontrol isteyenler için iyi bir seçenektir.

Yorum Yap

Yorum Yap