1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Tarihteki İlk Cep Telefonları Modelleri ve Özellikleri

Tarihteki İlk Cep Telefonları Modelleri ve Özellikleri

featured

Akıllı Telefonların Atası: Akılsız Telefonlar

 

Çıktıkları günden bu yana insanların iletişim, sosyalleşme, oyun oynama gibi amaçlarla kullandıkları vazgeçilmez teknoloji ürün olan akıllı telefonların, bugün sizlerle beraber atalarını yani ilklerini inceleyeceğiz.

 

Türkiye’de ilk telefonla görüşme bundan 20 yıl kadar önceydi. O zamanlarda lüks kategoriye giren cep telefonları, günümüzde vazgeçilmez bir teknoloji ürünü haline geldi. Gelişmelerini ve kullanım oranlarını bir anda arttıran cep telefonları, günlük yaşamda kullanılan birçok şeyi sadece kendi bünyesinde barındırıyor. Peki bu telefonlar ilk üretildikleri zamanlarda nasıl görünüyorlardı? Hep birlikte bir göz atalım.

Tarihin En Eski Cep Telefonları

Tutunun zamanda yolculuğa çıkıyoruz… 1983 yılındayız.

  • 1) Motorola DynaTEC 8000X:

 

Dünyanın ilk piyasaya sürülen cep telefonu olarak da kabul edilir kendileri. Bu cihazın geliştirilme süresi ise 15 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Büyük bir çoğunluk tarafından cep telefonu mucidi kabul edilen Martin Cooper, üzerinde geliştirmeler yaptığı cep telefonu prototipini 1973’te firmaya sunmuştu. Martin’in sunduğu bu cihaz yönetimce çok beğenilmiş ve bunun için büyük bir bütçe ayrılmıştır. Bununla beraber de ilk cep telefonunun geliştirilme sürecine başlanmıştır.

 

İlk piyasaya çıktığında değeri 3.995 dolar olan Motorola DynaTEC 8000X cep telefonu, dünyanın da ilk cep telefonu olarak geçmiştir.

Ancak bu telefon uzun süreli konuşmaların gerçekleştirilmesini sağlayamıyordu. Ayrıca 15 cm’lik anteni de görünüş açısından eksi olarak ön plandaydı.

Cell-phone-evolution-antenna-1

  • 2-) Motorola DynaTEC 8500X:

 

Bu cep telefonu da 1987 yılında satışa sunuldu. İlk cep telefonundan bu yana dört senede önemli gelişmelere imza atan Motorola, bu gelişmeyi Motorola DynaTEC 8500X ile dünyaya sundu.

 

  • 3-) Motorola International 3200:

 

1992 yılında satışa sunulan bu cep telefonu ise dünyanın ilk dijital cep telefonu olarak kabul ediliyor.

  • 4-) Nokia 1011:

 

nokia 1011Bildiğimiz Nokia 3310’un atası. 90’lı yıllarda Motorola haricinde başka şirketler de cep telefonu üretimine başlamışlardı. Bu şirketlerden biri de Nokia’ydı.

 

Seri üretime ilk geçilen bu cep telefonu mesajlaşma özelliği sayesinde Motorola’yı gerisinde bırakmıştı.

 

 

  • 5-) IBM Simon:

 

IBM Simon Eski bilgisayar devi IBM’de bu piyasada sessiz kalmadı. İlk akıllı telefon olarak kabul edilen Simon’ı geliştiren IBM şirketi, 1992’de Simon’ı görücüye çıkardı.

 

Simon’ın dokunmatik ekranı ve yapabildikleri tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmişti. Üretim aşamasında sıkıntılar çekilen Simon’ın piyasaya sürülmesi gecikmişti. Satışa çıktıktan sonra da gereken ilgiyi göremeyen IBM Simon yaklaşık bir sene piyasada kaldı.

 

  • 6-) Apple iPhone:

iPhone-7Steve Jobs’ın da söylediği üzere cep telefonu yeniden icat edildi. iPhone’un satışa sunulmasından sonra cep telefonu piyasası yerle bir oldu ve bir daha eskisi gibi olmadı.

 

Yorum Yap

Yorum Yap