İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Telefonda “Panoya kopyalandı” nedir? Nereye kopyalandı?

Telefonda “Panoya kopyalandı” nedir? Nereye kopyalandı?

featured

Android işletim sistemine sahip telefonlar, bünyelerinde barındırdıkları birçok özellikle iPhone modellerine bazı konularda fark atmayı başarabiliyor. Bu konulardan birisi, bu yazıda işleyeceğimiz “Panoya kopyalama” özelliği. İsminden de anlaşılacağı üzere telefonunuzdaki uygulamaları kullanırken istediğiniz metni kopyalayıp daha sonra başka bir alana yapıştırabilmenizi sağlayan bu özellik, 10-20 metne kadar kayıt tutabilme yeteneğine de sahiptir. Bu da demek oluyor ki, bir metni veya fotoğrafı yapıştırırken daha önce kopyaladığınız içerikleri de aynı sanal pano üzerinden görebilmeniz mümkün!

Kopyalanan içerikler nerede saklanıyor?

İnternet tarayıcısı, galeri, notlar veya başka herhangi bir uygulama üzerinde kopyaladığınız metinler, fotoğraf ve videolar herhangi bir yazılım üzerinde saklanmaz. Tamamen işletim sisteminin hafızasında yer eden bu metinler, bazı özel ROM’larda çoklu kayıt özelliğini sunabiliyorlar. Örneğin LG ve HTC telefonlarda bu özellik mevcut. Ancak stok Android ROM’larında yalnızca bir metni kopyalayıp belli bir süre boyunca yapıştırabilmeniz mümkün. Eğer kopyaladığınız yazıların bir kaydını tutmak ve daha sonra kolayca ulaşmak istiyorsanız, Play Store’da bulunan üçüncü parti yazılımları telefonunuza indirebilirsiniz. Ücretsiz aNdClip Free uygulaması bunlardan birisi.

Kopyaladıklarımı nasıl silebilirim?

Android cihazlarda kopyaladığınız herhangi bir yazı veya fotoğrafı telefonun hafızasından silebilmek için özel bir yöntem kullanmanız gerekmiyor. Bunun için 2 saat boyunca beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından otomatik olarak hafızaya aldığınız içerik silinecek ve başka bir yere yapıştırılamaz hale gelecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Çok tesekurler

  2. 10 ay önce

    21 ocak 2021 Panoya kopyaladım bulamıyorum

  3. 9 ay önce

    bende bulamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir