İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. Organik Trafiği Artırmak için SEO İpuçları

Organik Trafiği Artırmak için SEO İpuçları

featured

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) herhangi bir yayıncı için hayati önem taşır. Günümüzün aşırı doygun ortamında ve sürekli algoritma değişiminde, en son standartlara ve en iyi uygulamalara ayak uydurmak zor olabilir. Son Google güncellemeleri nedeniyle, yalnızca tarihi sıralamaya güvenen yayıncılar zor zamanlar geçirebilir, bu nedenle 2021’de sağlam bir SEO stratejisine sahip olmak önemlidir.

SEO İçin Web Sitesi Mimarisi

Web sitesi yapısı, arama motorlarının SERP’deki (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sayfaları nasıl tarayacağını, yorumlayacağını ve sıralayacağını doğrudan etkiler. Ama sadece bu değil. Kullanıcı deneyimi sinyalleri, 2021’de organik sıralamanın temel faktörleri olacaktır. Bu nedenle, harika bir kullanıcı deneyimi olan temiz ve tutarlı bir web sitesi bir zorunluluktur.

Web Sitenizin Gezinmesini Temizleyin

Web siteniz gezinme bölümünüz boyunca net ve tutarlı olmalıdır. Net gezinme, tıklama oranını (TO), web sitesi ziyaret süresini artırır ve hemen çıkma oranını düşürür. Bunların tümü, Google’ın odaklandığı kullanıcı deneyimi sinyalleridir. Ana sayfa düğmesi her zaman herhangi bir konumdan kolayca görülmelidir. Kişisel bir hesaba kolay erişim sağlamak da yararlıdır.

Kategorileri ve Etiketleri Kullanın

Kategoriler, içeriğinizi gruplamak için çok önemlidir, etiketler ise içerik parçalarının ne hakkında olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Her ikisi de hem arama motorları hem de ziyaretçiler için hayati önem taşır. Web sitesinin yapısı ve düzeni, içeriğin kalitesi kadar önemlidir. Gezinmenizi başlık ve altlıktan net bir şekilde yapılandırın, böylece ziyaretçiler sayfanıza ilk kez geldiklerinde kim olduğunuzu anlasınlar.

Web Siteniz İçin Bir Site Haritası Oluşturun

Geleneksel olarak site haritaları, kapsamlı bir içerik havuzuna sahip yayıncılar için bir zorunluluktu. Ancak, sahip olmaktan herkes yararlanabilir. Başka bir deyişle, site haritası, bir web sitesindeki farklı sayfaların bir listesidir. İki tür site haritası vardır: XML (arama motorları tarafından kullanılan) ve HTML (ziyaretçilere sunulan). XML site haritaları, arama motorlarının sayfalarınızı taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. HTML site haritası, kullanıcıların birkaç tıklamayla önemli içeriği bulmasına yardımcı olur. Ayrıca eski içeriğin bulunma şansını da artırabilir. Resimlerinizi site haritanıza da ekleyebilirsiniz, bu onları taramanıza yardımcı olacaktır.

SEO için Dahili Bağlantı

Dahili bağlantılar, alakalı anahtar kelimeler kullanarak sitenizdeki farklı sayfaları birbirine bağlamanıza yardımcı olur. SEO için büyük bir fırsat olabilir, çünkü normalde trafik tüm sayfalara eşit olarak dağıtılmaz ve birçok sayfa artık kalır. Ancak dahili bağlantılar, sayfalar arasında içerik akışına yardımcı olduklarından genel kullanılabilirlik için de faydalıdır. Çoğu sayfaya birkaç tıklama ile erişilebildiğinden, sayfa derinliğini de (bir ana sayfadan bir sayfaya ulaşmak için kaç tıklama gerektiğini gösteren bir ölçüm) azaltırlar.

Ek olarak, arama motorlarının sitenizdeki diğer sayfaları bağlantı metni aracılığıyla taramasına ve keşfetmesine yardımcı olurlar. Dahili bağlantılı sayfalar daha iyi SERP sıralaması alır çünkü arama motorları okuyuculara daha iyi değer sağladıklarını düşünürler.

SEO

SEO için Görüntü Optimizasyonu

Yıllar içinde sadece görsel arama gelişmekle kalmadı, aynı zamanda görseller artık ürün satışından reklam sunmaya kadar her şey için kullanılıyor.

Görsellerinizi Sıkıştırın

Yayınlamadan önce her zaman resimlerinizi sıkıştırın. Google, Core Web Vitals ile sayfanızın 2,5 saniyeden kısa sürede yüklenmesini ister. Resim boyutlarını optimize etmek, size potansiyel olarak sayfa yükleme süresinde% 20 ila% 40 tasarruf sağlayabilir.

Görüntü Dosyalarını Akıllıca Adlandırın

Dosya adını daha açıklayıcı bir adla değiştirdiğinizden emin olun. Anahtar kelimenizi oraya eklemek için de harika bir fırsat. Dosya adları, tarayıcılara bu resmin ne hakkında olduğu konusunda bir sinyal verir.

SEO Dostu Alternatif Metin Yazın

Alternatif metin eklemenin amacı, resimleri göremeyen kullanıcılara resmin ne hakkında olduğu hakkında fikir vermektir. Ayrıca Google, mümkün olan en geniş kitleye erişilebilen sayfalara öncelik verir.

Mobil SEO

Mobil, masaüstü aramayı uzun zaman önce devraldı. Bu nedenle, mobil SEO, SEO stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Web sitenizi tüm cihaz türlerinde destekleyen duyarlı bir şablon veya tema seçin.

Yorum Yap

Yorum Yap