Seo 3.094 kez görüntülendi. 5

Seo Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Merhaba arkadaşlar

Biz webmaster kişilerin en büyük dertlerinden birisi de sitesini güncel tutmak. Yazılım olarak, içerik olarak, grafik olarak bir website her zaman güncel olmalıdır. Aksi takdirde, yarışında geri kalır ve gücünü kaybeder.

Sitenin türüne göre, içerik olarak güncel tutmaya yönelik farklı alternatifler vardır. Site türümüz eğer bir blog ise, pek çok site sahibi, kendisi yazmayı, yazamadığı durumlarda gönüllü ya da bedelli yazar tutmayı seçer. Amaç, güncel makaleler ile, sitemizi canlı tutmak. Ancak, her güncel içerik, sitemiza yarar sağlayacak diye birşey yok.  Bu yazının konusu da tam olarak bu. İçerik eklerken dikkat edeceğimiz bir kaç ufak kriter, o içerikten maksimum verim almamızı sağlayacak.

 

 • Yazılarınızda H etiketlerini kullanın.  H etiketlerinin seo açısından önemini hepimiz biliyoruz, tema ayarları doğru bir şekilde yapıldığında, yazı başlıklarımızda H etiketi hiyerarşisinde yerini alacaktır.

 

 • Yazılarınızı dikkat çekici hale getirin. Yazmış olduğunuz yazı içerisinde farklı renkler, kalınlık, italik, altçizgi gibi alternatifler  kullanmanız  ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir. Hiçkimse boğuk bir yazıyı sonuna kadar okumak istemeyecektir, her ne kadar faydalı içerik de olsa.

 

 • Yazılarınızı görsel öğeler ile destekleyin. Hem okurların, hem de arama motorları için iyi bir hamle olacaktır. Resimleri eklemeden özgünleştirmeyi unutmayın.

 

 • Yazılarınızda site içi linklemeye özen gösterin. Hazırladığınız yazı içerisinden sitenizde bulunan diğer yazılara linkler verin. Ama bunu yapar iken oldukça dikkatli olun. Boş sayfalara ve yazı ile alakasız sayfalara link vermek yarardan çok zarar verecektir. Örneğin yazınızın başlığı ve içeriği Wordress Seo İpuçları ile ilgili ise WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarlarına yönlendirip, o yazınızın da okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu hem ziyaretçinin sitede daha fazla kalmasını sağlayacaktır, hem de seo açısından oldukça faydalıdır. Arama motorları site içi linklemeye önem verir. Bu işi, simple tags, seo smart links gibi eklentiler ile de yapabilirsiniz.

 

 • Yazılarınız %100 özgün, %100 yararlı olsun.  Özgün olmayan yazılar Google tarafından pek değerli olmayacaktır. Ayrıca, özgün diye eklediğiniz anlamsız kelime torbaları da pek faydalı olmayacaktır. Yazılarınızın önceliği Google değil, okur olsun. Yazılarınız okunur, tartışılır, paylaşılırsa, arama motorları bunu görecektir. Bu nedenle özgün ve insanlara aradığını veren yazılar yazınız.

 

 • Alakalı etiketler kullanın. Etiketler bir nevi küçük kategorilerdir. Bir etikete tıklandığında, o etiket ile direk alakalı başlıklar çıkmalıdır. Aşırı ve alakasız etiket kullanımından kaçının.

 

 • Title ve description yazı ile alakalı olsun. Yanlış başlık ve açıklamalar ile insanları kandırmaya çalışmayın. Dediğim gibi, ziayretçilere aradığını vermezseniz, arama motorları da size aradığınızı vermeyecektir.

 

 • Unutmadan, yazılarınızın sosyal medyada beğenilip tartışılmasını sağlayın.  Devir sosyal medya devri, arama motorları için de öyle.

 

İyi bloglamalar :)

 

“Seo Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?” üzerine 5 yorum

 1. troyuncu dedi ki:

  gayet güzel bir yazı.teşekkürler.

 2. Bilgilendirme çok güzel. İyi bir noktaya değinmişsiniz. Önemli olan bir madde daha var ki bu da atlanmamalı. Yazıdaki paragraflar arasında bir bütünlük olmalı. Her paragraf ayrı telden çalmamalı. Bu tür yazılar ziyaretçiyi sıkar. Aynı zamanda yazının anlaşılmayacağı gibi ziyaretçiyi o sayfa da tutamazsınız. Ziyaretçinin sayfanızda min. 3-4 dk geçirmesi gerekir ki (şu an benim yaptığım gibi) size üst düzey fayda sağlasın. Bu da ancak akıcı, anlaşılır ve en azından 500-600 kelimelik bir makale ile mümkün. Ayrıca gerçekten işe yarar bilgi vermelisiniz ki ziyaretçi yorum yapma gereği duysun. Yorum yapılan sayfalar arama motorları gözünde güncel sayfalardır ve etkisi oldukça iyidir. Kusura bakmayın biraz uzattım Aykut bey.

 3. www.ugursari.com.tr dedi ki:

  Hocam çok faydalı bir yazı.

  http:www.ugursari.com.tr ziyaret etmek isterseniz benim web sitem.

 4. Mustafa Gonenc dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler. Ne kadar özen gösterilirse değerlendirmeye katkı şansı artar. Her sayfa için bu çalışma yapılırsa karşılığı görülür.

 5. Gulay Yildirim dedi ki:

  Yazınızdan yararlandım. Bazı bölümleri iki kez okudum ve not aldım. Daha dikkatli sayfalar oluştumaya gayret göstererek sonucunu bekliyeceğim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın