Mobil 135 kez görüntülendi. 0

Telefon Donma Problemi Nasıl Çözülür?

Yeni aldığımız cihazlarımızda bile zaman zaman karşılaşabildiğimiz, Instagram, Facebook vb. sosyal ağların yanı sıra akıllı telefonların temel uygulamalarına ulaşımı bile engelleyen, adeta telefonumuzu kullanılmaz bir hale gelen telefon donma problemini nasıl çözebileceğinizi biliyor musunuz?

Telefon donma problemi başta olmak üzere akıllı cihazınıza dair en ufak bir sıkıntıda bile hemen bir telefon tamiri ile ilgilenen mağazaya uğruyorsanız, son derece etkili olan ve telefonunuzu size geri kazandıran aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilir, bu sorundan kurtulmak adına ekstra bir bütçe ayırma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Telefon donma problemi nasıl çözülür? başlıklı bu yazımızda işinizi kolaylaştıracak, öneri niteliğinde birtakım noktalara değinmek istiyoruz.

telefon-donma-problemi-nasıl-çözülür-300x169 Telefon Donma Problemi Nasıl Çözülür?

İşte, telefonunuzun donması durumunda izlemeniz gereken adımlar:

  • Telefonunuzun hafızasında gereksiz yer kaplayan uygulamaları silin

Telefon hafızasının %90 gibi önemli bir bölümünün dolu yani kullanıyor olması, donma problemlerini tetikleyen en önemli faktörler arasında bulunuyor.

Bu yüzden telefonunuzun daha hızlı çalışması ve sık sık donmaması adına öncelikle hafızada bulunan gereksiz uygulamaları silmeniz gerekiyor.

Dilerseniz, ekstra bir SD kart kullanarak da donma problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Arka planda çalışmaya devam eden bir uygulama olmadığından emin olun

Çoğu zaman biz farkında olmasak bile telefonumuzun arka planında çalışmaya devam eden uygulamalar, telefonumuzu kasarak, çalışmaz bir hale getirebiliyor.

Bu yüzden de zaman zaman arka planda çalışan uygulamalar olup olmadığını kontrol etmeli, gereksiz çalışan uygulamalar söz konusuysa ‘durmaya zorla’ seçeneğini tercih ederek, çalışan uygulamaları inaktif bir hale getirmelisiniz.

  • Kalıntı dosyaları da silin

Uygulamaları silmemiz, çoğunlukla maalesef ki tek başına yeterli olmuyor. Bu durumda telefonumuza daha önceden yüklediğimiz yani indirdiğimiz uygulamalardan kalan kalıntı dosyaları da temizlememiz, telefonumuzun hızlanması yolunda son derece önem arz ediyor.

  • Telefonunuza format atın!

Yukarıdaki tüm önerilerimize rağmen telefonunuzu bir türlü donmaktan kurtaramıyorsanız, son çare olarak akıllı cihazınıza format atmayı deneyebilirsiniz.

Ancak format, telefonunuzdaki tüm uygulama ve bilgilerin silinmesi anlamına geldiğinden format işlemi öncesinde mutlaka sizin için önemli olan dosya, bilgi, fotoğraf vb. verilerin yedeğini almayı unutmamalısınız.

Peki, telefona format nasıl atılır?

  • Telefonunuzun önce menü ayarlarına girin. Ardından yedekle ve sıfırla bölümünü etkin hale getirin(Bazı telefonlarda fabrika ayarlarına geri dön olarak yer alır.) Birtakım telefonlarda ise format atmak için ‘gizlilik’ uygulamasına tıklamanız gerekli olabilir).
  • Bazı telefonlara format atılması için telefon sizden üretici kod firmasını isteyebilir. Bu durumda ise bu kodu ancak bilgisayar satışı gerçekleştiren mağazalardan öğrenebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın