İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. WordPress Form Oluşturma

WordPress Form Oluşturma

WordPress Form Oluşturma Eklentisi

WordPress sıfır kod bilgisi ile internet üzerinde bir internet sitesi oluşturmak ve yönetmek için her şeyi yapabileceğiniz bir oluşumdur. Aynı zamanda sitelerinizin kayıt kısmı olacaksa ve ya yorum eklemek için isim e-mail gibi şeyler isteyecekseniz sizin sitenizin içerisinde de bir form bulunacak demektir. WordPress içerisinde bu gibi hizmetler için form hazırlamak da mümkün olabiliyor. WordPress bu konuda gerçekten zengin bir repertuvara sahip. Aklınıza gelebilecek her türlü form çeşidini hazırlamak için Wordpress seçenekleri mevcuttur.

WordPress Form Oluşturma

Form Oluşturma Eklentisi

Bu işlem için hazırlanmış birçok eklenti var. Fakat bunların birçoğu gerçekten yetersiz ve işe yaramaz. Bu konuda piyasadaki en profesyonel eklenti Quoform- WordPress Form Builder isimli eklentidir. Bu eklenti kullanılarak birçok işlem yapılabilir. Bunların arasında WordPress seçmeli form oluşturma, Wordpress aşamalı form oluşturma, WordPress müşterilerin resim yükleyebileceği form oluşturma, Çok sayfalı form hazırlama, Tek bir gönderimde birden çok e-posta adresine gönderim yapabilme, Sürükle bırak teknolojisi ile form elemanlarını istenilen yere konuşlandırabilme, Forma alanları ve düğmelerine simge ekleyebilme, İki sütunlu form alanı oluşturabilme, Captcha ve reCaptcha desteği, Form girişlerini admin panelde görüntüleyebilme, Forma dosya ekleyebilme, Eş zamanlı form ön izleme, Formda, kullanıcının seçimine göre yeni alanları aktif ya da pasif edebilme, Kayıtlı ya da kayıtsız kullanıcılara göre formun görünürlüğünü ayarlayabilme, Çok sayfalı aşamalı formlar için ilerleme çubuğu gibi çok sayıda seçenekler bulunmaktadır.

Forma ReCAPTCHA Eklemek

İnternet sitenizde form eklediğinizde yapılan her veri girişi siteniz için bir veri tabanında depolanır. Buraya yapılan her yeni giriş depolama alanınızda belli bir yer kaplayacaktır. Bu yüzden internette dolaşan virüs ve spam botlarının sizin formunuzu doldurmasını hiç istemezsiniz. Bunun için hazırlanmış sisteme reCAPTCHA denir. Birçok farklı reCAPTCHA çeşidi vardır. Toplama işlemi yapmanızı isteyenler, belli bir metni tekrar yazmanızı isteyenler gibi. Ama en yaygın kullanılanı karmaşık bir metni tekrar yazmamızı isteyen tiptir. Google da bunun için site sahiplerine bir hizmet veriyor bu hizmet sayesinde rahatlıkla spam botlarını veri tabanınızdan uzak tutuyorsunuz. Bu işlem için öncelikle APİ anahtarı oluşturmak gerekiyor. Onun için şu adrese gidebilirsiniz: https://www.google.com/recaptcha/admin#list . Burada gerekli yerleri doldurduktan sonra yönlendirilen sayfadaki kodları alıyoruz ve eklenti sayfasındaki ilgili alanlara yapıştırıyoruz. İşte bu kadar kolay bir şekilde sitemize bir reCAPTCHA lı form ekleyebiliyoruz. Bunun gibi birçok özellik de eklenti sayesinde yapılabilmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap