Seo 146 kez görüntülendi. 0

WordPress Siteye SSL Nasıl Kurulur?

Herhangi bir web sitesini girdiğiniz ve site ait bir veri girişi yapmak istediğiniz zaman (kredi kartı bilgisi- üyelik şifresi ve benzeri) bilgisayarınızla web sitesi arasında veri trafiği meydana gelir.

Girmek istediğiniz web sitesi uzantısı “http” yani sertifikalı değil ise o zaman veri girişleriniz açık veriler haline gelmektedir. Bu da bağlantının başka bir noktasında biri tarafından görüntülenebileceği anlamına gelmektedir. SSL nedir? diye soracak olunur ise bu tarz bir güvenlik sorununu engellemek amacı ile geliştirilmiş; sunucuyla bilgisayarınız arasında oluşan bağlantıyı şifreleyen bir şifreleme protokolüdür. Bu da web sitelerine güvenli bir şekilde giriş çıkış yapmanızı sağlayacaktır.

SSL sertifikası, olmayan sitelere giriş yaptığınız zaman hangi siteye girdiğiniz, girdiğiniz site de hangi bilgileri incelediğiniz ve nelere baktığınız gibi bilgiler izlenebilir durumdadır. Ayrıca sadece bu bilgiler değil; kullanıcı adınız, şifreniz, kimlik ve kredi kartı gibi bilgileriniz de üçüncü şahısların eline geçebilir durumdadır. Bu sebep ile girdiğiniz sitelerin SSL kodu taşıyıp taşımadığı oldukça önemlidir.

Öncelikle hosting firmanız ile iletişime geçip, karar verdiğiniz SSL sertifikasını onlara server yönlü kurdurun. Firmanız size SSL sertifikası kurulmuştur diye geri dönüş yaptıktan hemen sonra alttaki adımları takip etmeye başlayın.

 

Kaybı Yaşamadan SSL’ye Geçmek

SSL’ ye geçmek isteyen pek çok kişinin en büyük korkusu SEO kaybı yaşamaktır. SSL yani we sitenizin başında yer alan http uzantısının; https olarak değişmesi bazı kişilerin: “SEO kaybı yaşayabilirim.” endişesi yaşamasına sebep olmuştur. Siz de http’ den https’ ye geçiş yaparken SEO kaybı yaşamak istemiyorsanız; bunun için geliştirilmiş olan harika bir yöntem vardır. Aşağıda WordPress SSL kurulum yöntemini kullanarak rahatlıkla, sorunsuz ve Seo kaybı yaşamadan geçiş sağlayabilirsiniz.

 

Really Simple İle WordPress Kurulumu

Bu yöntemden faydalanabilmek için ilk önce Hosting firması ile iletişime geçip; istediğiniz SSL sertifikasını server olarak kurdurun. Firma size geri dönüş yaparak; SSL sertifikasının kurulduğuna dair bilgi verdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek işleme devam edebilirsiniz:

1- İlk önce WordPress sitenize eklenti kurulumu olarak Really Simple SSL gerçekleştirin. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra eklentiyi etkinleştirin.

2- Eklentiyi etkinleştirdiğiniz an hemen karşınıza otomatik olarak bir uyarı ekranı gelecektir. Bu ekranda “Go ahead, activate SSL!” yazılı olan kısmı fareniz ile tıklayarak; SSL’ yi aktif hale getirebilirsiniz.

3- Bu işlemin ardından sırasıyla Admin Paneli- Ayarlar- SSL ve Settings sekmeleri tıklanarak eklentinin ayarları bu yönde değiştirilmelidir.

4- Yukarıda anlatılan adımları eksiksiz olarak takip etmeniz halinde; WordPress https olarak ayarlarınızı değiştirmiş olursunuz. Bu sayede web sitenizdeki “http” ile kayıtlı olan site içi linklerin hepsi “https” olarak değiştirilmiş olacaktır.

 

Neden SSL Kullanılmalıdır?

Niçin SSL kullanmalıyım? Bu kadar işleme ne gerek var diye kafanız karıştıysa kısaca şunlar söylenebilir:

– Her insan güvenilir olan bir siteye girmek ister; eğer sitenizde SSL yok ise google hata verecektir. Yani sitenizin güvenilir olmadığını söyleyecektir. Bu sebep ile sadece bir şey bakıp çıkmak için bile olsa pek çok kişi sitenize girmek istemeyecektir.

– Özellikle bir alışveriş sitesine sahip olan kişiler kesinlikle SSL kullanmalıdır. Çünkü özellikle bu tarz sitelere giriş yapan kişilerin bilgileri hırsızlar tarafından çalınmaktadır. Hiçbir firma müşterisinin kendi sitesinden alışveriş yaptığı için bilgilerinin çalınmasını ve kötü amaçla kullanılmasını istemez.

– Son olarak bunlar olmasa bile Google’ da güvenilir siteler arasında yer almanız için SSL şarttır.

 

Bir Cevap Yazın