İnternet 25 kez görüntülendi. 0

Kişiye Özel Üretim Yapan Firmalara Örnekler

Önceki bölümde kısaca anlatılan Assyst, Gerber gibi firmalar tarafından sunulan M.T.M. sistemleri oldukça pahalı olup, çok kapsamlı olduklarından, firmalara adaptasyonu zor olan sistemlerdir. Bu sistemlerin yanı sıra bazı firmalar, kendi web sayfalarında da kişiye özel üretim imkânı sunmaktadır. Bu bölümde İnternet üzerinden Made-to-Measure giysi üretimi yapan firmalara örnek olarak bazı giysi firmaları ve web sayfalarında sundukları imkânlar incelenmiştir. Bunun yanı sıra, M.T.M. prosesini İnternet üzerinden yürütmemekle birlikte, M.T.M. sistemi ile üretim yapan bazı firmalar ve markalar da örnek olarak verilecektir.
Erkek gömlek üretiminde ilk olarak bilgisayar kontrollü beden sistemlerini kullanan bir web sitesidir. Firma bugün kadın ve çocuk gömlek üretimi de yapmaktadır. Müşteriler elektronik kataloglardan seçim yapabilmektedir.

İnternet üzerinden ısmarlama giysi imkanı sunan firmaların yanı sıra, madeto-measure giysi üretimi yapan diğer firmalara örnek olarak da şu isimler verilebilir:

Onlinegiyim.com Özel Giysiler

Online Giyim (www.onlinegiyim.com): 2019’de kurulan firma, yaklaşık 25 yıldır made-to-measure konsepti ile kişiye özel giysiler üretmektedir. Firmanın ürettiği made-to-measure giysiler erkek takım elbisesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Firma müşterilerine 5000’den fazla kumaş çeşidi sunmaktadır, model detayları tamamen müşteri tarafından belirlenmektedir.
Müşteri isteğine bağlı olarak, isim veya logo nakış olarak işlenebilmektedir.

Eduard Dressler (eduard- dressler.com): Erkek takım elbisesi ve erkek giyimi üzerine çalışan firma olup, 1929 yılında Eduard Dressler isimli bir terzinin geleneksel terzilikten endüstriyel üretime geçme isteği ile kurulmuştur. Firma erkek giyiminde hem kendi koleksiyonlarını sunmakta, hem de kişiye özel üretim imkânı sunmaktadır.

americanfitclothing.com : Bu site de kişiye özel üretim yapan ve 3 boyutlu modelleme ile deneme imkânı da sunan bir sitedir.

i-dress.co.kr : 3 boyutlu modelleme yaparak deneme imkânı sunan, ayrıca web üzerinden kişiye özel üretim yapan sitelere örnek olarak gösterilebilir.

Üç Boyutlu Modeller ile Sanal Prova (Virtual Try-On)

Birçok web sitesinde kişiye özel üretim yapan firmalar beden ölçüsüne göre manken geliştirmişlerdir. Kişinin ölçüsüne uygun olarak sanal ortamda ürün dikilerek sanal mankene giydirilmektedir. Böylece müşteri, giysiyi satın almadan önce üzerinde nasıl duracağını görebilmektedir. Bu teknolojik gelişmeye ısmarlama giyim de denmektedir.

Miralab yaptığı çalışma da, 3 boyutlu mankenlere örnek olarak gösterilebilir. Giysiler, sanal ortamda modele giydirilmektedir. Sanal ortamdaki manken çeşitli şekillerde hareket ettirilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın