Wordpress’te Güvenliği Arttıracak Yöntemler
Sponsor 43 kez görüntülendi. 0

WordPress’te Güvenliği Arttıracak Yöntemler

Sitemiz, her ne kadar WordPress gibi sağlam bir altyapıya sahip olsa da, güvenliğinin henüz tam olarak sağlanması pek mümkün olmayabilir. Zaten günümüzde hemen hemen açığı olmayan sistem yoktur ve hackerlar, bir yolunu bulup tüm sistemlere sızabilmektedir. Sitemizi, basit ve orta düzey saldırılardan korumak için, wordpress site açıkları güvenlik açısından oldukça işinize yarayacaktır. Gelin o yöntemlere bir göz atalım

Kullanıcı Adı ve Şifre

WordPress admin panelimize girerken, kullanıcı adı olarak “admin” şifre olarak da unutmamak adına basit bir şifre kullanıyor olabilirsiniz. Bunlar gayet doğal ve her WordPress altyapısına sahip olan site sahibinin kullandığı türden giriş bilgileridir. Ancak WordPress’te güvenlik önlemleri 2017 bakımından, kullanıcı adınızın “admin” olması son derece sakıncalıdır. Bu nedenle kullanıcı adını daha karmaşık bir karakter yığını seçebilir, şifrenizi de son derece karmaşık bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede siteniz çok daha güvenli ve ulaşılması zor bir site olacaktır.

Sistem Güncellemeleri

WordPress, sürekli olarak kendini güncelleyen ve her zaman için kendini geliştiren bir sistemdir. Bu nedenle sitenize belirli zaman aralıklarında güncellemeler gelebilir. Bu güncellemeleri es geçmemek ve WordPress sürümünüzü güncel tutmak, son derece mantıklı bir hareket olacaktır. WordPress günden güne tespit ettiği açıkları ve hataları, hem kendi bünyesindeki çalışanları yardımıyla hem de kullanıcıları yardımıyla düzeltmektedir. Bu nedenle WordPress’in en güncel sürümünü kullanıyor olmanız, güvenlik zafiyetleri bakımından oldukça faydalı olacaktır.

Warez Yazılımlara Dikkat!

Günümüzde forumlarda, bazı sitelerde ve sanal alemin her yerinde, birtakım tema veya eklenti paylaşımlarının olduğu görülmektedir. Ancak nerden geldiği belli olmayan ve güvenilir bir bünye içerisinde bulunmayan bu tür yazılımlar, bazı kişiler tarafından kullanılmaktadır. WordPress kullanıcıları olarak bu tür yazılımlardan uzak durmanız ve kaynağı belli olan her türlü yazılıma yönelmeniz, sitenizin güvenliği açısından çok daha faydalı bir yaklaşım olacaktır.

Bir Güvenlik Eklentisi Edinmeyi Unutmayın

WordPress, zaten son derece güvenli bir sistemken, bir de güvenlik eklentileri ile sitenizin güvenliği kat kat artmaktadır. WordPress’te güvenliği arttıracak yöntemler konumuzun en önemli noktalarından biri olan güvenlik eklentileri, WordPress’te fazlasıyla mevcut. Dünya genelinde ve ülkemizde en çok kullanılan güvenlik eklentilerinin başında ise Wordfence Security adlı eklenti yer almaktadır. Bu eklenti sayesinde sitenizin tüm güvenlik açıkları tespit edilerek tek tek kapatılmaktadır. WordPress sitenizin küçük ve orta ölçekli saldırılardan kurtulması bakımından bu eklenti gayet yeterli olacaktır.

Hosting Önemli!

Güncellemeler, eklentiler, şifreleme vs. elbette hepsi çok önemli. Ancak doğru ve güvenilir bir hostingde barındığı sürece… WordPress güvenliğini daha fazla arttırmak için kullanabileceğiniz profesyonel WordPress hosting firmalarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın