İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress İpuçları
  3. Wordpress CPU Sorunu

Wordpress CPU Sorunu

Wordpress CPU Sorunu

Wordpress kullanıcılarının en çok yaşamış olduğu sorunlardan biri olan CPU sorunu, çeşitli çözümleri olan ve genel anlamda geçici yöntemlerle çözüme kavuşan bir sorundur. Özellikle sitenin yüksek hitli olması ve ziyaretçi sayısının giderek artıyor olması, CPU sorunun baş göstermesinde son derece etkili olmaktadır. Peki bu CPU sorunu nasıl çözüme kavuşur ve nasıl engellenmektedir?

Wordpress CPU Sorunu

Wordpress CPU Sorunu

İyi Bir Hosting Firması Seçmek Gerekiyor

Hosting konusunda son derece ideal ve sağlam bir altyapıya sahip olan bir firma seçmek, oldukça büyük önem taşımaktadır. CPU sorununun çözümü için atılacak ilk adım, iyi bir hosting firması seçmektir. Bu konuda internet üzerinde birçok tavsiye, öneri, yaşanılan tecrübelerin anlatılması ve daha benzeri yazılar bulabilmek mümkündür. Sağlam bir hosting firması bulmanız, çok iyi bir teknik destek almanızda ve daha iyi bir hosting hizmeti almanızda son derece etkilidir.

Cache Kullanımı ve Fastest Cache

Sitenizin CPU sorununu aşabileceğiniz bir diğer önemli faktörlerden biri de, Cache kullanımıdır. Cache ve optimizasyon işlemi için manuel olarak düzenlemeler yapabilirsiniz ancak, bu konuda Fastest Cache Premium eklentisi, tüm bu işlemleri sizin yerinize yapabilecek olan muazzam bir eklentidir. Ayrıca eklenti bir Türk yazılımcı tarafından geliştirilmiştir ve bu nedenle de kullanımın son derece kolay olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu eklentinin ücretsiz versiyonunu kullanabilmenizde herhangi bir sakınca bulunmazken, bu ücretsi versiyonun genel olarak yüksek hitli sitelerde yetersiz kaldığını belirtmek gerekmektedir. Bu nedenle son derece sağlam bir cache işlemi için Premium versiyonu daha ideal olacaktır.

CloudFlare Yönlendirmesi

Genel anlamda CDN ve güvenlik hizmeti olarak tanımlayabileceğimiz bir servis olan CloudFlare, önbellek konusunda da oldukça muazzam bir hizmet sağlamaktadır. Bilindiği üzere js ve css dosyaları, sitenize son derece ağır gelen, bu nedenle de CPU sorununu yaratan en ağır dosyalardır. Bu dosyaların sunucuya yük bindirmeden sitenize sağlanması, sitenizin çok büyük bir şekilde hızlanmasına olanak tanıyacaktır. İşte tam da bu noktada, Cloudflare uygulaması, sizi bu dertten kurtararak, js ve css dosyalarını sunucunuza yük etmeden sitenize sunmaktadır.

CloudFlare Kurulumu

Bu eklentinin kurulumu için öncelikle CloudFlare’nin sitesine girip, bir üyelik oluşturmamız gerekmektedir. Bunun ardından ise sitemiz için gerekli olan ayarları yapılandırmalı ve Fastest Cache ile CloudFlare uygulamalarının, aynı sitede tüm fonksiyonlarıyla kullanıldığı için sitede bir sorun yaşatmaması adına, sitede bu iki uygulamaya dair birtakım ayarlamalar yapmamız gerekmektedir. Bu ayarlamalar sonucunda sitenizde CPU soruna dair en ufak bir eser kalmayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap