İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişim
  3. Başarılı Girişimcilerin En Belirgin Özellikleri

Başarılı Girişimcilerin En Belirgin Özellikleri

featured

Başarılı bir girişimci olmak, iş hayatına ilk kez atılan tüm girişimci adaylarının temel hedefi olmasına rağmen maalesef ki herkes; muhteşem fikirlere imza atarak, girişimlerinden istediği sonucu alamayabiliyor.

Yalnızca birtakım temel özelliklere sahip olan kişiler; zirve basamaklarını teker teker tırmanmayı başarırken; bir girişimcide bulunması gereken niteliklerden yoksun olan girişimci adayları; kısa bir süre içerisinde yenilgi ile karşılaşabiliyor.

Peki; başarılı bir girişimci olmak için kişinin hangi niteliklerle donanmış olması gerekiyor? Bir diğer deyişle başarılı girişimcilerin ortak özellikleri neler?

Bu yazımızda her girişimci adayının taşıması gereken birtakım temel özelliklerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte iş fikirleri ve projeleri ile iş dünyasına adını altın harflerle kazıyan başarılı girişimcilerin ortak özellikleri:

  • Kararlılık

Tüm başarılı girişimcilerin geçmiş hikayelerine baktığımızda ilk denemelerinde yenilgi ile karşılaşmış olanlarına sıklıkla rastlayabiliyoruz. Ancak ilk yenilgide pes etmeyen, motivasyonunu ve kararlılığını hiçbir şekilde kaybetmeden başaracağına inananlar; eninde sonunda hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Bu yüzden tüm girişimci adaylarının yenilgilerinden ders almayı ve aynı hevesle girişim fikirlerinin peşinden yılmadan ve vazgeçmeden koşmaları gerekiyor.

  • Özgüven

Son derece mantıklı ve sonuç verebilecek bir iş fikri olmasına rağmen, bir türlü başaracağına tam anlamıyla inanmayan, aklında geleceğe dair soru işaretleri bulunan yani kendine ve işine duyduğu güveni eksik olan kişiler; en ufak bir yenilgi ile karşılaştıklarında pes etmeyi tercih ediyor. Bu ise hayallerinin yarım kalması anlamına geliyor. Bu yüzden her ne olursa olsun başaracağınıza dair kendinize güvenmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

  • Yaratıcılık

Yeniliklerin olmazsa olmazları arasında yer alan yaratıcılık; aynı zamanda kişinin yepyeni fikirler ve detaylar ile projesini destekleyebilmesi ve çağa ayak uydurulabilmesi, müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilecek planlar üretebilmesi anlamına geliyor.

Yaratıcı fikirleri ile sadece günümüze değil geleceğe de yön verebilme kapasitesine sahip olan girişimciler; diğer girişimci adayları arasından sıyrılarak; en nihayetinde başarıya ulaşabiliyor.

  • Risk Almayı Bilme

Bir iş fikrini hayata geçirebilmenin en önemli ayağı olan finansman seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirmeyi bilmesi gereken girişimcinin aynı zamanda risk almayı bilmesi; maddi açıdan kaybetmeyi göze alması gerekiyor.

  • Finansman Sağlayabilme

İş fikrinin hayat bulması için gerekli olan sermaye sağlama; çoğu girişimci adayı için en zorlayıcı adım olsa bile gerçek anlamda başarılı girişimciler, iş fikirlerini destekleyebilecek sponsor arama ve sponsor bulma konusunda da üstün yetenekler sergiliyor.

Şayet yukarıda saydığımız özeliklerin hepsini taşıdığına inanıyorsanız; ileride başarılı bir girişimci olma yolunda önünüzdeki engelleri teker teker aşabileceğinizi hatırlatarak, hayallerinizden vazgeçmemenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap