1. Ana Sayfa
  2. Girişim
  3. İlham Kaynağı Olacak Girişim Fikirleri

İlham Kaynağı Olacak Girişim Fikirleri

featured

Hepimiz ileride dünya çapında ses getiren bir girişimci olmanın hayalini kuruyor, ancak bir türlü yeni şeyler keşfedememekten yakınıyoruz.

Hatta bazen saatlerce yeni bir şeyler icat edebilmek adına uğraş gösteriyor, beynimizi kullanmaya çalışıyor ama yine de ilgi göreceğini düşündüğümüz bir şeyler yaratamıyoruz.

Yeryüzünde bu zamana kadar tüm iş ve girişim fikirlerinin çoktan bulunduğu kanısına vararak, girişim fikrimizden vazgeçtiğimiz anlar da olmuyor değil.

Şayet yeni bir girişime imza atmak istiyor lakin bir türlü kafanızda iş fikrini canlandıramıyorsanız, ilham kaynağı olacak girişim fikirleri başlıklı bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İşte, sizlere rehberlik edecek ve size ilham verecek olan, dünya çapında yankı bulan girişim fikirleri listemiz:

  • Odağını Ayarlayabilen Gözlük

Miyopi ve hipermetropi göz bozukluğu bulunan kişilerin çok ama çok seveceği bu girişim fikri, akıllı telefonlarınız yardımıyla uzağı ve yakını kolaylıkla görebilmenize imkan tanıyor. Yani aynı gözlüğü hem uzağı hem de yakını görmek için kullanabiliyorsunuz.

Son derece net görüntüler elde edebilmenizi sağlayan gözlük, şimdilik estetik bir görünüme sahip olmasa da ileride daha estetik formları ile de karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Bilim adamları tarafından yakın geçmişte keşfedilen bu gözlük modelinin ileride savunma sanayide kullanılıp kullanılmayacağı ise şimdiden merak ediliyor.

  • ORII

Giyilebilir teknolojinin en son icatlarından biri olan ORII, diğer adıyla akıllı yüzük, akıllı telefonlarınızdaki ses titreşimlerini parmak uçlarınıza iletiyor. Parmak uçlarınızı hafifçe kulağınıza bastırdığınızda ise telefonunuzdaki sesi kolaylıkla duyabiliyorsunuz.

Google Asistan ve Siri uygulaması ile çalışan ORII sayesinde navigasyon, sesli arama, çeviri yapma, tweet atma gibi pek çok akıllı telefon özelliğinden de rahatlıkla yararlanabiliyorsunuz.

  • Shpy

2013 yılında San Francisco’da hayata geçirilen Shp uygulaması, satın almak istediğiniz ürünün fotoğrafını çekerek, ürünü kolaylıkla satın alabilmenize imkan tanıyan bir uygulama olarak, size zaman kazandırıyor.

Özellikle yoğun iş yaşantısı yüzünden alışverişe internet üzerinden bile olsa zaman ayıracak vaktiniz yoksa Shpy uygulamasının tam da size göre olduğunu ifade edebiliriz.

Bu uygulama ile alışveriş yapabilmek için yapmanız gereken tek şey satın almak istediğiniz ürün ya da ürünlerin fotoğraflarını akıllı telefonunuzla çekmek ve Shpy uygulamasına yüklemek. Ardından uygulama bu ürünü yüzlerce farklı alışveriş sitesinde araştırdıktan sonra en uygun fiyatı yakalayarak, adresinize yolluyor. Üstelik kargoyu kısa bir sürede teslim alıyorsunuz.

Kulağa oldukça hoş ve mantıklı geliyor değil mi?

  • Humin

Teknoloji çağında yaşadığımız bir dönemde en son teknolojik yeniliklerden bir diğeri olan Humin uygulaması, telefon rehberinizde herhangi bir arkadaşınızın adını unuttuğunuzda, rehbere girip onun adını araştırmadan onu kolaylıkla bulabilmenize olanak tanıyor.

Humin uygulamasına arkadaşınıza dair ipucu verdiğinizde onun ismini kısa süre içerisinde telefonunuzda buluyor. Bunu gerçekleştirirken ise ismini aradığınız kişiyle olan geçmiş konuşmalarınızı göz önünde bulunduruyor.

  • LIFX

Wi-fi aracılığıyla kullanılabilen bir ampul olan LIFX ampuller, dilediğiniz an dilediğiniz renge girebiliyor. Önceden programladığınız takdirde belirli saatlerde açınıp kapanabilen bu ampuller, 27 yıl gibi oldukça uzun bir zaman dilimi boyunca da dayanabiliyorlar.

Umarız bu ampuller en yakın zamanda ülkemize gelir ve bizler de ışıkları açık unuttuğumuz için yüklü elektrik faturaları ile karşılaşmaktan kurtulabiliriz.

  • Nest

Ev ya da ofis ortamlarında beğeni ile kullanabileceğimiz Nest, enerji kullanımını en az %20 oranında düşürebilen bir termostat olma özelliği taşıyor. Bu termostat sayesinde oda sıcaklığını da uzaktan değiştirebiliyorsunuz.

Elektrik faturalarının cep yaktığı son dönemlerde böyle bir uygulamaya çokça ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

  • Glow

Kadınların yararlanabileceği şahane bir girişim fikri olan Glow, kadınlara hamile kalabilmeleri aşamasında yardımcı oluyor.

10 aylık kullanıma rağmen hamile kalamadığınızda ise doğurganlık tedavisi alabilmeniz için size finansman sunuyor. Kısacası hamile kalmakta zorlananlar için bu uygulamanın harika bir fikir olduğunu ifade edebiliriz.

Yukarıdaki girişim fikirleri henüz ülkemizde yer edinmiş olmasa da bu uygulamaları ileride kullanabileceğimizi düşünmek bile bana şimdiden ilham veriyor.

Sizler de bildiğiniz ilham veren girişim fikirlerini bizlerle paylaşmak isterseniz, yazımıza yorum atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap