İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress İpuçları
  3. Feedburner İmleme ve Abonelik Sistemi

Feedburner İmleme ve Abonelik Sistemi

featured

FeedBurner bilinçli blog yazarlarının kesinlikle kullandığı bir imleme uygulamasıdır. FeedBurner günümüzde, tüm özelliklerini web sitesi sahiplerine ücretsiz olarak sunmaktadır. 2007 yılından yani Google tarafından alınmadan önce FeedBurner’da tüm erişimleri sağlamak için ücretler ödenmesi gerekiyordu. Google bünyesine katıldıktan sonra daha kullanışlı hale gelen FeedBurner aynı zamanda tüm erişimlerini de ücretsiz hale getirdi. FeedBurner tam olarak blog yazılarının ve ilgili RSS beslemelerinin imlemesini sağlar. Ayrıca FeedBurner ziyaretçileri Google Hesaplarıyla birlikte bloga abone olmasını da sağlamaktadır.

 

FeedBurner’ın, Google bünyesinde bir uygulama olması, FeedBurner’ı sadece Google hesabı olanların kullanmasına izin verir. Yani FeedBurner’ı kullanmak isteyen webmaster’ların Google hesapları olmalıdır. FeedBurner ile tüm platformlardaki blog siteleri için imleme yapılabilmektedir. Wordpress ve Blogger tabanlı bloglar başta olmak üzere tüm bloglar için FeedBurner kullanılabilmektedir. Ayrıca FeedBurner’a kullanıcılar çok sayıda blog da ekleyebilmektedir. FeedBurner bu noktada hiçbir kısıtlama koymamıştır.

 

FEEDBURNER’a NASIL ÜYE OLABİLİRİM ?

FeedBurner’ı kullanmak için ilk yapmanız gereken feedburner.com adresine giriş yapmaktır. Bu adreste sizi Google hesabı ile yapabileceğiniz bir giriş beklemektedir. Google hesabı mail adresinizi ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. FeedBurner bir Google hizmeti olduğu için hiç endişelenmeden girişinizi yapabilirsiniz. Siteye giriş yaparken, sitenin İngilizce olması dikkatinizi çekecektir. Tam da düşündüğünüz gibi FeedBurner tamamen İngilizce. Ancak Feedburner başlangıç seviyedeki İngilizce bilgisine sahip olanlar tarafından bile kullanılabilir.

 

FEEDBURNER’a BLOGUMU NASIL EKLEYEBİLİRİM ?

feedburner kayıt

Google hesabıyla giriş yaptıktan sonra sizi basit bir arayüz ile FeedBurner beklemektedir. FeedBurner, belki de Google uygulamaları içerisinde en basit arayüze ve kullanıma sahip uygulamadır. Buradan sitenizi FeedBurner’a kaydetmek için yukarıdaki bölümde bulunan boşluğu blog adresinizi girmelisiniz. ”Burn a feed right this instant” yazan bölümün altındaki boşluğa blog adresiniz girdikten sonra ”Next” butonuna basmalısınız. Bu butonun yanında bulunan ”I am a podcaster!” seçeneğini eğer podcast yayın yapıyorsanız doldurarak ”Next” demelisiniz. Podcast Nedir ?

Ardından karşınıza ”Welcome! Let us burn a feed for you” başlıklı yukarıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda imleme adı ve imleme adresi ile ilgili bilgileri değiştirebilir, yenileyebilirsiniz. Bu alanları doldurduktan sonra ”Next” butonunu bir kaç kez daha basarak bilgi ekranlarını geçebilirsiniz. İki tane arka arkaya sayfa gelecektir ve bunlar sadece bilgi içeriklidir. Yani direk geçebilirsiniz.

feedburner abonelik

FEEDBURNER PANEL KULLANIMI

feedburner panel

Üç adımda kayıt işlemini tamamladıktan sonra FeedBurner paneliniz açılacaktır. Panelin üst bölümünde bulunan Analyze sekmesi ile RSS aboneleriniz ile ilgili tüm istatistiklere ulaşabilirsiniz. Analyze kategorisi View yani izlenme ve Sevices yani hizmetler diye ikiye ayrılmaktadır. Bunları sol tarafta görebilirsiniz. View bölümünde bulunan Subscribers yardımı ile abonelerinize, Item Use yardımı ile abonelerinizin siteniz içerisindeki istatistiklerine, Map Overlay ile abonelerinizin coğrafi bölgelere göre harita üzerinde dağılımına ve Uncommon Uses ile de sitenizin yaygın kullanım alanlarına erişebilirsiniz. Services bölümünde bulunan Configure Stats ile istatistik yapılandırmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

feedburner panel 2

FeedBurner panelinizde en çok kullanacağınız kategorilerden birisi de Publicize kategorisidir. Publicize ziyaretçilerinizin sitenize abone olabilmesini sağlar. Bu kategoride bulunan kodlar sayesinde sitenize ziyaretçilerin abone olabileceği alanlar oluşturabilir ve abone sayınız hakkında sitenize bilgi aktaran kodlar bulabilirsiniz. İlk olarak siteye abone olunabilmesi için gerekli kodu bulalım. Publicize kategorisinin sol tarafında bulunan Services bölümünde Email Subscriptions alanına girin. Burada Active adlı bir buton olacak. Bu butona tıkladığınızda FeedBurner, siteniz için bir HTML kodu verecek. Bunu sitenizde istediğiniz yere ekleyebilirsiniz. Kodu eklediğinizde sitenizde eklediğiniz ziyaretçilerin abone olabileceği küçük bir alan oluşacaktır. Bu alanda yazan yazılar İngilizcedir. HTML kodunda küçük değişiklikler yaparak bu yazıları Türkçeleştirebilirsiniz.

 

Paneldeki Publicize bölümü yardımıyla sitenize abone olanların sayacını da ekleyebilirsiniz. Publicize bölümüne tıkladıktan sonra sol tarafta bulunan kategoriler arasında FeedCount diye bir seçenek olacak, ona tıklayın. Ardından karşınıza abone sayınızı gösterecek istatistiklerin görünümünü ayarlamanız için bir ekran gelecek. Farklı renklerde Statik veya Animasyonlu gösterimi seçebilirsiniz. Seçimleriniz yaptıktan sonra ”Active” butonuna tıklayın. Aktif hale getirdikten sonra size HTML kodu verilecektir. Bu kodu sitenizin bir bölümüne ekleyerek istatistiklerinizi sergileyebilirsiniz.

feedburner wordpress Fedburner hesabınıza giriş yaptığınızda kaydettiğiniz blogların yukarıdaki gibi bir listesi karşınıza çıkacaktır. Bunlar arasından paneline, istatistiklerine ulaşmak istediğiniz blogun üstüne tıklamalısınız. Bu listede de abone sayınıza ilişkin bilgileri görebilirsiniz. Yeni bir blog ekleyeceğiniz de listenin altında bulunan ”Burn a feed right this instant” yazısının bitişiğindeki alana adresinizi yazarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. FeedBurner, blogunuzun eklenmesinden, istatistiklerine, panel kullanımına kadar çok büyük kolaylıklar sunmaktadır. Basit arayüzü ve basit İngilizcesi ile Feedburner, imleme sitelerinin öncüsüdür.

 

FEEDBURNER’ın FARKLARI NELERDİR ?

FeedBurner öncelikle Google kalitesiyle hizmet vermektedir. Blogunuz için imleme yapabileceğiniz onlarca uygulama vardır ancak hiçbirisi FeedBurner kadar geniş çaplı ve kaliteli hizmet verememektedir. FeedBurner’ın en büyük farkı Google kalitesidir. Faydaları neler sorusuna gelirsek; FeedBurner blogunuz için bir temel olan abonelik işlemlerini en kolay yoldan yapmanızı sağlar. Sadece Google hesabı ile blogunuza ekleyeceğiniz FeedBurner’ı blogunuza entegre etmek birkaç dakikanızı bile almayabilir. İmleme sistemlerinden en büyük farkı pingleme imkanı sunmasıdır. FeedBurner ile kolayca pingleme yapabilirsiniz. Feedburner’ın en iyi yanı da diğer imleme siteleri gibi reklamlar bulundurmamasıdır. Gerek abone olunurken gerekse istatistikleri siteye aktaran butonlar kullanılırken reklamlara rastlamazsınız. Ayrıca RSS beslemeleriniz ile Adsense üzerinden kazanç da elde edebilirsiniz. Google Analytics ve Adsense’i RSS kullanıcılarınız için entegre ederek kazanç sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap