İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress İpuçları
  3. Web siteleri Nasıl Pinglenir?

Web siteleri Nasıl Pinglenir?

featured

Ping atma arama motorlarına ve diğer web sitelerine, sitenizde yeni veya revize edilmiş içeriğe sahip olduğunuzu anlatmanın bir yoludur. Peki web sitenizi pinglemeniz gerekir mi? Yada en azından bu iyi birşey mi?

 

Websiteleri nasıl pinglenir konusunda konuşmadan önce bazı önemli noktalardan bahsetmek istiyorum.

 

Arama motorları her zaman web sitenizdeki sayfaları hızlıca bularak indekslemeyebilir. Yani kendi dizinine ekleyemeyebilir. Ya da bu işlem gerçekten çok uzun sürebilir. Öncelikle yayınlamış olduğunuz her sayfayı Google Web Console üzerinden Google’a göndermeniz çok önemli bir pratiktir. Ben bunu her zaman yapıyorum ve kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyorum. 

 

Bunun haricinde bir site haritası yani XML sitemap oluşturup bunu Google’a göndermeniz gereklidir. Aynı şekilde Bing de Google gibi URL lerinizi indeksine ayrı ayrı eklemeniz, ve komple bir site haritası göndermenize olanak sağlar.

 

Bundan başka yayınlamış olduğunuz sayfaları Twitter, Facebook, Tumblr gibi sosyal medya hesaplarından paylaşmanız,yeni sayfalarınızı tüm arama motorlarının kolayca bulabilmesine olanak sağlayacaktır. Mesela Tumblr Yahoo’ya aittir. Eğer Tumblr üzerinden paylaşımda bulunuyorsanız, Yahoo sayfanızı çok hızlı şekilde bulacaktır. 

 

Ancak bu işlemleri yaptıktan sonra Ping işlemi gibi yardımcı faaliyetleri kullanmalısınız.

 

Hangi Ping hizmetlerini kullanmalısınız?

 

WordPress’in yeni düzenlemelere veya yayınlanan sayfalara otomatik olarak ping atmak üzere programlanmış yerleşik bir Ping yöneticisi olduğunu biliyor muydunuz? 

 

WordPress yönetici kontrol panelinizde 

 

Ayarlar> Yazma altında bulunur.

 

WordPress varsayılan olarak bu alanı, WordPress’i yöneten kişiler tarafından çalıştırılan yalnızca bir pingleme hizmetiyle (Pingomatic) ile doldurur.

 

Harici Ping araçları nasıl kullanılır?

 

İnternet üzerinde sayfalarınızı pingleyecebileceğiniz bir çok website mevcuttur. En önemli birkaç tanesini paylaşayım:

 

 

Ping servislerinin bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz servislerdir. Bu listeler çok çabuk güncelleniyorlar. Bu yüzden basit bir Google araması ile Ping servisi veren sitelerin tamamına kendiniz ulaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Bu araçların kullanımı genelde çok basittir. Web sitenizde yeni yayınladığınız URL i size sunulan bir araç çubuğuna girer, gönder veya ping butonuna basarsınız. İşte hepsi bu kadar. İlgili servis sitenizi kendi listesinde olan tüm arama motorlarına haberdar eder.

 

Web sitenize ping atmak, yeni içeriğinizin ve sayfalarınızın ne kadar hızlı bir şekilde dizine ekleneceği konusunda belirgin bir fark yaratabileceği için genelde iyi bir uygulamadır. Aynı zamanda, web sitenizin iyi sıralanması ve çok fazla trafik alması için gereken araç kutusunda sadece bir araç olduğunu hatırlamanız gerekir. 

 

Bu aracı yalnızca sitenize yeni içerik eklediğinizde veya büyük güncellemeler yaptığınızda kullanmanız tavsiye edilir. “Ekstra” pingler sitenize fayda sağlamaz ve hatta IP adresinizin bazı hizmetler tarafından engellenmesine neden olabilir. Her gün ping işlemi için yeni içerik eklediğiniz sürece, web sitenize her gün kaç kez ping atabileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur. 

 

Ping işlemi SEO’ya yardım eder mi?

 

SEO söz konusu olduğunda, ping’in kendisi sıralamanızı doğrudan etkilemez. Yani Google’ın algoritmasında “bir gönderi ne kadar çok kez pinglendiğinde, o kadar yüksek olmalıdır” diyen bir şey yoktur. 

 

Pingler, potansiyel olarak içeriğinizi keşfeden sitelerin sayısını artırabilir, bu da diğer sitelerin veya blog yazarlarının içeriğinizi alması veya öne çıkarması, ve size bir link vermesinde fırsat oluşturabilir. Bu yüzden SEO perspektifinden bazı minimum potansiyel faydalar vardır. Ancak nihayetinde, ping atmanın amacı yeni içeriğinizin daha hızlı bulunmasını sağlamak ve bu nedenle daha fazla trafiğe yol açmak olmalıdır.

 

Google, üst sıralarda görünmek için spam olarak kullanılabilecek sıralama faktörlerini ortadan kaldırmak için çok çalışıyor. Belki 10 yıl önce bir siteyi pinglemek Google’da birinci sayfada olabilmek için yapılabilecek kolay bir işlemdi. Ancak o günler artık çoktan geçti. 

 

Benim fikrime göre Ping işlemi olmazsa olmaz bir işlem değildir. Ancak yine de bu işlemi uygulamak isterseniz vermiş olduğum sitelere gidip sayfalarınızı pingleyebilirsiniz. Son olarak buradaki link indexing ile ilgili makaleyi de incelemenizi tavsiye ederim. 

 

Yorum Yap

Yorum Yap