İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. Wordpress Nedir ?

Wordpress Nedir ?

featured

Wordpress dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden birisidir.  Peki “Wordpress niçin bu kadar yaygın ?” Bu yazımda Wordpress sistemini tanıtarak, onu bu kadar yaygınlaştıran özelliklerinden bahsedeceğim.

Wordpress PHP ve MySQL altyapılı, Matt Mullenweg tarafından oluşturulan ve günümüzde oldukça popüler olmuş bir içerik yönetim sistemidir. Wordpress sistemini bu kadar popüler yapan özelliklerden bahsedelim.

Neden Wordpress Kullanmalısınız?

 • Açık kaynaklı olmasıdır. Bu sayede kullanıcılar sistemde değişiklik yapabilir, farklı kullanım amaçları için şekillendirebilir.
 • Ücretsiz olmasıdır. Wordpress Genel Kamu Lisanslı ( GPL) yani ücretsizdir. Wordpress kullanıcıları, blog scriptini, pek çok eklenti ve temayı ücretsiz olarak edinebilirler.
 • Kurulum ve kullanımı oldukça kolaydır. Kendi sunucunuzda kısa sürede çok pratik bir şekilde kurulumu yapabilirsiniz.
 • Kullanımı, değişiklik yapması, kurulumu gibi kolaydır. Kurulum ve kullanım için, php, css ya da ileri düzey programlama bilgisi gerektirmez. İnternetteki sayısız e-kitap ve makalelerden faydalanılarak kolayca kurulabilir ve kullanılabilir.
 • Wordpress ile alakalı bu kadar çok kaynağın olması, onu kolay bir sistem yapan etkenlerden birisidir diyebiliriz. Kurulumdan sonra, admin panelinden içerik yönetimi kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Arama motor optimizasyonu: Wordpress, arama motorları tarafından da oldukça sevilen bir sistemdir. Seo uyumlu kodlaması, birkaç ücretsiz seo eklentisi ile geliştirilerek çok daha iyi hale getirilebilmektedir.
 • Wordpressin bu kadar yaygın kullanılması, kod ve tasarım zenginliğini de beraberinde getirmiş ve onu daha da geliştirmiştir. Bugün pek çok büyük firma ve markanın da internet sitelerinde tercih ettiği bu sistem, sadece blog amaçlı değil, e-ticaret, haber, kurumsal website gibi pek çok farklı amaçla da kullanılmaktadır.

Wordpress nedir?” başlıklı konuda, Wordpress ile yeni tanışan arkadaşlara wordpress sistemini kısaca anlatmak istedim. Wordpress kurulumu, tema kurulumu ve özelleştirmesi, çeşitli eklentiler ile wordpress sistemini geliştirme, wordpress seo vb. konularda bilgi edinmek için blogumdaki diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

İyi bloglamalar.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 9 sene önce

  Klavyenize sağlık hocam güzel paylaşım olmuş

 2. Zorlu bir kategoriye el atmışsınız.Yeni bloğunuz da hayırlı olsun :)

 3. 9 sene önce

  Aykut’cum harika bir iş çıkarmışsın. Hem bizlere, hem de arkandan gelecek yeni meslektaşlarımıza faydalı bir kaynak oluşturmuşsun ve de oluşturmaya devam edeceksin. Ben de aynı girişimlerde bulunacağım,paslaşalım. Daha çok kişiye, daha çok dökümanlardan yararlanma fırsatı verelim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir