İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress’te kullanıcı görev ve yetkileri nasıl düzenlenir?

WordPress’te kullanıcı görev ve yetkileri nasıl düzenlenir?

featured

Dünyanın en sevilen içerik yönetim sistemlerinden WordPress, gelişmiş kullanıcı görev ve yetkilerini tanımlayabilme özelliğine de ev sahipliği yapar.

Halihazırda WordPress’in kullanıldığı sistemlerde toplam 5 farklı kullanıcı rolü vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Administrator. Türkçesi, yönetici. Sitenin tüm ayarlarını değiştirebilme yetkisine sahiptir.
  • Editör. Yazı yayınlayabilir ve düzenleyebilir. Genel olarak katılımcılardan gelen içerikleri onaylayacak yetkililer bu gruba dahildir.
  • Yazar. Yalnızca kendi yazılarını yayınlayabilir ve düzenleyebilirler.
  • Katılımcı. İçerik yazabilir, ancak yayınlayamazlar. Yazıları editörler tarafından onaylandıktan sonra sitede yer alır.
  • Abone. Yalnızca yorum yapmak ve profil fotoğrafını değiştirmek gibi yetkilere sahiptir.

Tüm bu kullanıcı grupları WordPress sisteminde varsayılan olarak mevcuttur. Peki, ya bu kullanıcı gruplarının yetkilerini düzenlemek istediğiniz de ne yapmanız gerekir? Mesela bir yazara sitenin tema ayarlarında değişiklik yapma yetkisi tanımlamak istiyorsanız?

Cevap basit: Bunun için yapılmış eklentiler var. Eklentiler var, çünkü WordPress sisteminde kullanıcılara tanımlanan yetkileri düzenlemeye izin verilmiyor. Ayrıca kendiniz yeni bir kullanıcı grubu oluşturup bu gruba özel yetkiler de veremiyorsunuz.

User Role Editor bunun için biçilmiş kaftan

WordPress’in varsayılan kullanıcı grupları sizin için de yeterli değilse, User Role Editor isimli eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Ücretsiz olan bu eklenti, sistemde var olan kullanıcı gruplarını düzenleyip yeni yetkiler verebilmenizi mümkün kılıyor.

user-role-core-capabilities

Eklenti ayarlarına girip kullanıcı grubunu seçtikten sonra tanımlanan tüm yetkileri görebilir, soldaki tik işaretini kullanarak bu yetkileri yeniden düzenleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap