İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress Eklentileri
 3. Akismet Eklentisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Akismet Eklentisi Nedir, Ne İşe Yarar?

featured

Akismet Nedir?

Akismet, Wordpres’in yapımcısı Matt Mullenweg tarafından geliştirilmiş, Wordpress kurulumu ile birlikte gelen ve kullanılması isteğe bağlı olan bir eklentidir. Pek çok kullanıcının gerek duymadığı, ne işe yaradığını ya da nasıl kullanılacağını bilmediği için etkinleştirmediği bir eklentidir. Peki nedir bu Akismet’in hikmeti, ne işe yarar, nasıl çalışır?

 

Akismet Eklentisi Ne İşe Yarar?

Öncelikle Akismet’in ne için kullanmamız gerektiğinden bahsedelim. Kısaca Akismet, blog sahiplerini istenmeyen yorum ve geri izlemelerden, yani spamlardan kurtarır. Siteyi ilk kurduğumuzda belki buna çok gerek duymayız. Ya zaten yorum gelmiyordur, ya da yorumları elle onaylamak zaman almıyordur. Ancak sitenizin hiti artınca, sitenize sürekli zaman ayıramadığınızda, bu eklentinin değerini daha da iyi anlayacaksınız. Hem siteniz spamlarla dolup taşmayacak hem de yorumlar sizin onayınızdan geçecekse, bu eklenti sayesinde yüzlerce spam arasında ayıklamak zorunda da kalmayacaksınız. Yani küçük bir eklenti ile büyük bir dertten kurtulacaksınız.

 

Akismet API Key Nasıl Alınır?

Akismeti, eklentiler> yüklü eklentiler menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Akismeti kullanabilmeniz için ufak bir adım daha var: API Key. Eklentiler> Akismet yapılandırılması ya da, Akismet>ayarlar sekmesine tıkladığınızda sizden Akismet API anahtarı isteyecektir. Merak etmeyin, çok kısa sürede ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz bu anahtarı. Peki nasıl ?

 • Öncelikle http://akismet.com/wordpress/ adresine gidiniz.
 • Daha sonra “Get An Akismet API Key” yazan butona tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden Personel olan için “Sign Up” butonuna tıklayınız
 • “WHAT IS AKISMET WORTH TO YOU?” sorusunun altındaki ibreyi, en sola yani 0$ yapınız . Not: Bu işlem ücretsiz olması için, tabi Akismet’e bağış yapmak isterseniz, sizin bileceğiniz iştir (=
 • Diğer gerekli bilgileri doldurun ve “continue” diyerek devam edin.

Akismet Nasıl Kurulur?

Bu kadar, artık API Anahtarınızı eklenti yapılandırma sayfasından girerek eklentiyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklenti istatistiklerini, Başlangıç menüsünün altındaki “Akismet İstatistikleri” sekmesinden takip edebilirsiniz. Burada engellenen, kaçırılan ya da yanlış tespitte bulunulan spam istatistiklerini ay, yıl ve tüm zamanlar şeklinde görebilirsiniz. Ben şuana kadar Akismet’in kaçırdığı bir spam görmedim. Tüm spamlar başarılı bir şekilde ayıklanıyor. Yanlış tespit dediğim olay ise, istatistiklerde “False Positives” olarak gördüğünüz, spam olmadığı halde spam olarak belirlenmiş olan yorumlardır.  Yorumlar > istenmeyeler sekmesine tıklayarak, spam yorumlarınızı görebilir, bunları kalıcı olarak silebilir ya da yanlış tespitleri “İstenmeyen değil” şeklinde  işaretleyebilirsiniz.

Akismeti tekrar indirmek için : Wordpress.ORG Akismet Eklentisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Elentiniz hayırlı olsun. İyi bloglamalar.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 9 sene önce

  Paylasım için tşkler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir