İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress İpuçları
 3. Wordpress Kurulumu – Resimli Anlatım

Wordpress Kurulumu – Resimli Anlatım

featured

“Wordpress Nedir?” başlıklı yazımda, kısaca wordpress blog sistemini tanıtmaya çalıştım. Her açıdan çok pratik olan bu sistemin kurulumunu, resimlerle destekleyerek anlatacağım.  Aslında wordpress birkaç dakikada çok basit bir şekilde kurulabilir fakat sistem ile yeni tanışan arkadaşlar için bu kurulum rehberinin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Domain ve alanınızı aldınız. Şimdi sıra geldi wordpress bloğunuzu oluşturmaya. Aşağıdaki adımları izleyerek wordpress kurulumunu yapabilirsiniz:

1) İlk önce, buradan en güncel wordpress sürümünü indiriyorsunuz.  Zip dosyasından çıkan wordpress klasörünün içindeki tüm dosyaları sunucunuza yüklemeniz gerekmektedir. Bunu birazdan anlatacağım üç yöntemle yapabilirsiniz. Ancak öncesinde, veritabanı oluşturmanız ve “wp-config-sample.php” adlı dosyada bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

2) Şimdi sitemizi kuracağımız MySQL veritabanını oluşturacağız. Bu işlemleri sitemizin yönetici panelinden yapacağız (CPanel, Plesk, DirectAdmin vb.) Ben anlatımımı “Cpanel”  yönetim paneline göre yapacağım. Diğerleri de benzer şekildedir.

Cpanelde, “Veritabanları” menüsündeki, “MySQL Veritabanları” adlı alt menüden veritabanınızı oluşturabilir, bu veritabanına yetkili kullanıcı atayarak parola işlemlerini yapabilirsiniz. Veritabanı kullanıcısına, ilgili veritabanında tüm yetkileri vermiş olmanız gerekmektedir. Bunun için “TÜM İZİNLER (ALL PRIVILEGES)” alanını işaretleyiniz.

3) Veritabanını oluşturduktan sonra,  kurulum dosyalarımızdan wp-config-sample.php adlı dosyada aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmektedir:

// ** MySQL ayarları – Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniismi‘);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadi‘);

/** MySQL veritabanı parolası */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘parola‘);

/** MySQL sunucusu */

define(‘DB_HOST’, ‘localhost‘);

Veritabanı ismi, kullanıcı adı ve parolayı, cpanelde belirlediğiniz şekilde giriniz. Veritabanı sunucusu, genellikle localhost olarak bırakılır.

4) Daha sonra wp-config-sample.php  isimli dosyanın adını, wp-config.php olarak değiştiriniz.  Dosyalarımız ftp’ye gönderilmek üzere hazır. Bunu 3 şekilde yapabiliriz:

 • Bilgisayar klasörünüzdeki adres satırına ftp.siteadi.com yazıp, kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi girerek, kurulum için gereken dosyaları sunucunuza gönderebilirsiniz.  Kurulumunuzu alt klasöre yapmadığınız takdirde, dosyalarınızı “public_html” klasörüne, alt klasöre yapmanız durumunda ise ( Örn : http://siteadi.com/wordpress) “public_html” klasörü içerisine açacağınız klasöre atmanız gerekmektedir.

 

 • Diğer yöntem ise Cpanelden dosya aktarımıdır. Cpanelinizde  “Dosya Yöneticisi”  ne giriniz.  Kurulum dosyalarını atacağınız klasörü seçtikten sonra, “Dosya Yükle/ Upload” seçeneğine tıklayarak dosya aktarım işlemine başlayabilirsiniz. Bu işlemde, dosyalarınızı tek tek yüklemektense .zip formatında yükleyerek daha sonra “ extract “ komutu ile dosyalarınızı ilgili klasöre çıkarabilirsiniz.

 

 • Son olarak ftp dosya aktarımı için yapılmış olan Filezilla vb. programları kullanarak, kurulum dosyalarınızı sunucunuza gönderebilirsiniz. Filezilla programını ücretsiz olarak buradan edinebilirsiniz.

 

Ftp’ye kurulum dosyalarımızı attıktan sonra wordpress kurulumuna geçebiliriz.

5) Tarayıcımızın adres satırına wordpress kuracağımız site adresini yazalım ).  Karşınıza çıkan ekrandaki blog ve admin bilgilerini doldurun. Bu bilgileri daha sonra da değiştirebilirsiniz.

6) Bu bilgileri onaylayın. Hepsi bu kadar. Siz ne sanmıştınız (=

 

Wordpress siteniz hayırlı olsun :)

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 9 sene önce

  Bilgisine güvenebileceğim arayıp ta bulabildiğim en güzel site Tebrikler..
  iyi Çalışma Dileklerimle.

 2. 8 sene önce

  çok güzel bir anlatım elinize sağlık

 3. 8 sene önce

  tşkler güzel paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir