Mobil 175 kez görüntülendi. 0

Android Cihazların Isınmasını Önleme

cihazlar temel ir elektronik sisteme sahiptir. Cihazlarınızın içerisinde yer alan elektronik sistemler kullanımınıza bağlı olarak zaman zaman ısınma sorunları meydana getirebilirler. Cihazlar ısınmaya başladığı zaman ise SoC işleme girerek cihazınızı yavaşlatacaktır. Yazımızda sizlere cihazlarınızın ısınmasını önleyebileceğiniz bilgiler vereceğiz.

Cihazınızı Çok Fazla Şarja Maruz Bırakmayın

Çok fazla elektrik akımına maruz kalmak sadece Android cihazlarda değil aynı zamanda bütün elektronik cihazlarda problem yaratabilir. Cihazlarınızı bütün gece boyunca şarjda bırakmak %100 doluluk oranından sonra cep telefonunuzun ısınmasına sebep olur. Aynı zamanda telefonunuzun bataryasının da ömrünü kısaltacaktır.

Lisanslı Olmayan Aksesuarlar Kullanmayın

Aslında en fazla dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi de budur. Cihazlarınızı satın alırken sizlere verilen şarj aleti ve şarj kablosuyla kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bozulduğu veya kaybolduğu takdirde sahte ürünler yerine yine orijinal ürünleri tercih etmelisiniz. Cihazların belirli direnç kapasitesi, akım kapasitesi ve yalıtım değerleri bulunmaktadır. Firmalar bu değerleri ise cihazın orijinal parçalarıyla belirler.

android-isinma Android Cihazların Isınmasını Önleme

Cihazlarınızı Sert ve Düz Bir Yüzeyde Şarj Edin

Cihazlarınızı şarj etme evresinde dikkat edebileceğiniz bir diğer unsur ise mutlaka sert ve düz bir yüzey üzerinde şarj etmeye dikkat etmelisiniz. Çarşaf, yorgan ve yatak gibi  yüzeylerde şarj etmek cihazınızda ısı yalıtımının önlenmesine sebep olacaktır. Isı dışarı atılamayacağı için cihazınız daha fazla ısınır. Aynı zamanda cihazınız çok fazla ısınacağı için batarya şişebilir ve cihazınız arızalanabilir.

Doğrudan Isıtma Aygıtlarından ve Güneş Işığından Uzak Tutmalısınız

Cihazlarınızdaki elektronik devreler tamamlana kadar cihazınız belirli bir ısı yayabilir. Fakat klima, güneş ışığı, ve soba gibi ısı yayan cihazlarla Android işletim sistemine sahip olan cihazlarınızı bir arada tutmak cihazınızın aşırı ısınması konusunda bir tetikleyici görevi görecektir. Aynı zamanda cihazınızda yer alan plastik ve elektronik aksamlar bu ısı neticesinde bozulabilir.

Arka Kapağını Ara Sıra Açın

Android cep telefonlarında arka kapak elektronik aksamları ve bataryayı koruma görevine sahip olduğu gibi belirli seviyedeki bir ısıyı sabit tutma görevi de vardır. Cihazınızın ısı yükseldiği zaman arka kapağını açarak sabit kalan ısıyı dışarıya atabilirsiniz.

Zararlı Yazılımları Temizleyin

Birçok cihazın ısınmasının ana sebeplerinden birisi de; cihazlarda yer alan zararlı yazılımlardır. Bu yazılımlar arka planda birçok uygulamayı çalıştırdığı için cihazlarınızın hızlı bir şekilde ısınmasına sebep olabilir. Telefonunuzda virüs taraması yaparak iyi bir antivirüs programıyla bu yazılımları uzaklaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın