İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır?

Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır?

Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır?

Cloudflare bir çeşit CDN ve güvenlik servisidir. Hem ücretli hem de ücretsiz paketleri bulunmaktadır. Diğer rakiplerinden çok üstündür. Bunun sebebi ücretsiz hizmetinin dahi diğer hizmetlerden kat ve kat üstün hizmet vermesidir. Cloudflare aynı zamanda yıllar boyu büyüyen çok köklü de bir şirket. Bu zamanda kadar da neredeyse bütün büyük şirketler ve siteleri cloudflare i tercih etmişlerdir. DDoS atakları, SQL Injection tehlikeleri, spam yorum, kopya içerik konularını geçtim site hızlandırma ve performans arttırma konularında dahi hizmet vermektedir. Ve şu anda ücretsiz yazılımı size çok rahat yetecek olan tek yazılım cloudflare dir.

Cloudflare Ayarları

Cloudflare AyarlarıCloudflare i kurdunuz ve sitenize eklediniz. Yine de kullanmaya başlamadan önce bütün ayarlarını yapmak zorundasınız. Bu ayarlar cloudflare in tam performansla çalışabilmesi için gereklidir. Her sitenin ayarları farklı olduğundan bu ayarlar otomatik olarak yapılamıyorlar ve bu ayarlar altyapı ve optimizasyon gibi etkenlerden de çok çabuk etkilendiği için tam anlamıyla uyum sağlayamıyor. Bu yüzden de ayarların hangi kısmının ne işe yaradığını öğrenip ona göre ayarı kendiniz yapabilirsiniz. Önemli olan hangi ayarın ne işe yaradığıdır.

1-Overview

Bu sayfada size bütün sitenin genel durumu hakkında bilgiler verilir. Eğer bu ekranda site adınızı çevreleyen kutucuğun rengi yeşil ise bir sorun yok ve cloudflare sorunsuz çalışıyor demektir. Bu ekranda çeşitli ayarlar görebilirsiniz bunlardan biri under attack mode dur. Eğer sitenizin saldırı altında olduğunu düşünüyorsanız bu modu açarak sitenize giren herkesi 5 saniye kadar bekletip ip kontrolü yaptırabilirsiniz. Eğer saldırgan ortaya çıkarsa program otomatik olarak ip ban atacaktır. Ardından bu modu disable butonu ile de aktive edebilirsiniz. Yine bu arayüzde bulunan development mode ile yaptığınız değişiklikler hiçbir önbellek alınmaksızın direk ekrana yansır. Yine bunu da daha sonra kapatabilirsiniz.

2-Analytics

Bu bölümden site trafiğinizi ve analizlerinizi kontrol edebilirsiniz. Bütün ziyaretler tekil ve çoğul ayrı ayrı görebilirsiniz. Durdurulan saldırılar, kötü niyetli trafiği gibi birçok seçeneğe buradan ulaşabilirsiniz. Ama buranın kullanıma açılması için eklentinin en az 24 saat sitenizde bulunması gerekir.

3-DNS

Bu alanda CloudFlare kullanımı konusunda DNS kayıtlarınızı ve dağılımlarını sağlayabilirsiniz.

4-Crypto

Burası sitenizin SSL sertifikalarını yöneteceğiniz sayfadır. Eğer zaten sertifikanız varsa buradan birkaç ayar yapmalısınız. Ama eğer yoksa CloudFlare size ücretsiz sertifika veriyor.

5-Firewall

Bu bölüm siteniz ile alakalı tüm güvenlik duvarı ayarlarını barındırır.

6-Speed

Bu sekmede de sitenizin açılma hızını etkileyebilecek bazı araçlar konuşlanmıştır.

7-Caching

Bu sayfada sayfanızın ön belleğe alınarak performans arttırması ayarları gibi ayarları kontrol edebileceğiniz bölümler bulunur.

8-Page Rules

Bu alanda sitenizin bazı arka plan sayfaları için özelleştirme yapabileceğiniz ve sayfa kuralları atayabileceğiniz sekmedir.

Yorum Yap

Yorum Yap