İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. Adsense Ban Sebepleri

Adsense Ban Sebepleri

featured

Web konusunda yeni başlayan biri veya uzun süredir bu sektörde olan birisi olabilirsiniz. Fakat her iki grubunda başına gelme ihtimali olan durumlardan birisi; hesapların bir zaman sonra askıya alınmasıdır. Özellikle eğer web sitelerinizden para kazanıyorsanız askıya alınan hesaplar veya uyarılar size sorun çıkarabilir.

Blog yazarak para kazanıyorsanız para kazanmak için en fazla kullanacağınız yöntemler arasında Google AdSense gelmektedir. Baktığınız zaman Google AdSense’nin çok sert kurallara sahip olduğunu görebilirsiniz. Google AdSense bazı reklamlarda politika ihlali nedeniyle hesap kapatabiliyor. Bu reklam tipleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

AdSense Politika İhlaline Neden Olan 5 Reklam Hatası

  • Mobil Uyumsuz Olan Reklamlar

Google AdSense, mobil cihazlarınızın üst kısımlarında kullanabileceğiniz reklam boyutlarına dikkat etmektedir. Ek olarak sayfa ilk açıldığı zamanda eğer kullanıcı içeriği okumak için ekranı aşağıya kaydırıyorsa Google buna da izin vermemektedir. Google’da bir sorun yaşamak istemiyorsanız ekranın üst kısmında yer alan reklam birimini 320×100 boyutuna sahip olan bir reklam koyabilirsiniz.

  • Aşırı Reklam Kullanımı

Sitenizde içeriğin önüne geçecek, ya da içerikleri arasında kaybedecek düzeyde aşırı reklam kullanmanız, çok fazla kullanıcı şikayetine sebebiyet vereceği için, Adsense’den banlanmanıza neden olabilmektedir.

  • Açılır Pencereye Sahip Olan Bir Sitede Reklam Gösterimi

Google AdSense ekibi, üç ve üzerinde açılır pencereye sahip olan bir sitede reklam gösterimine izin vermez. Eğer bu tür bir siteye sahipseniz ve başvuru yaptıysanız büyük ihtimal reddedilecektir. Burada açılır pencere sayısı üç olarak sınırlandırılıyor olsa bile tek bir açılır pencerede sorun yaşamanıza sebep olabilir. Bunun sebebi ise açılır pencerenin insanları rahatsız etmesidir.

  • Reklama Benzeyen İçeriklerin Kullanımı

Kullanıcı bir reklama yanlışlıkla da olsa tıkladığı zaman reklam veren kişi para kaybederken reklam alan kişi para kazanır. Google ise bunun olmasını gerçekten istemez. Bu yüzden sitelerde kullanıcıların reklama yönlendirilecek olan içeriklerin sitenizde olmaması gerekmektedir. Bu yüzden içeriğinizle reklamınız arasında boşlukların yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda resimlerle aynı hizada yer alacak bir reklam yerleşimi yapmamalısınız.

  • Sitenizde Yer Alan Uygunsuz İçerikler

Sitenizde yer alan kalitesiz kullanıcı trafiği, reklamlara kendiniz tıklamanız ve hatalı tıklamalara sebep olmanız gibi durumlar sitenizde sık sık yaşanıyorsa uygunsuz bir site olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu durum bir zaman sonra AdSense tarafından da fark edileceği için hesabınız kural ihlalleri sebebiyle kapatılabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap