1. Ana Sayfa
 2. Wordpress İpuçları
 3. Site Kurduktan Sonra Neler Yapılmalı? Detaylı Liste

Site Kurduktan Sonra Neler Yapılmalı? Detaylı Liste

featured

Bu yazımda, acemi wordpress bloggerları için, siteyi kurduktan sonra yapılacak bir kaç ufak ayardan bahsedeceğim.

Wordpress tabanlı yeni sitemizi kurduk (kuramayanlar için : Wordpress Kurulumu). Azı bitti çoğu kaldı :) Peki şimdi ne yapacağız ?

Bu yazıda anlatacağım pek çok şey  – eklenti tavsiyeleri gibi wp sistemine özel olanlar dışında-  aslında sadece wordpress tabanlı siteler için değil, diğer tüm siteler için de geçerli.

Wordpress Site Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Öncelikle, kesinlikle acele etmeyin arkadaşlar. Pek çok yeni webmaster arkadaşın düştüğü hatadır. He rşeyi hazırlamadan sunum yapmayınız. İlk intiba çok önemlidir. İnsanlar hazır olmayan, gözlerine itici, faydasız vs. gelen bir site ile karşılaştılar mı, bir daha girmezler. Bu nedenle herşey hazır olunca tanıtım için kolları sıvayın. Hadi, herşeyi hazırlayalım bakalım ;)

Wordpress kurulumu tamamlandı. Vakit kaybetmeden eklenti kurulumuna geçelim (Wordpress Eklenti Kurulumu).  İnceleyebilirsiniz.

 • wordpress-popüler-eklentilerİlk önce kurulum ile birlikte gelen Akismeti etkinleştirelim. Bunun için API anahtarı almanız gerekmekte detaylı anlatımı bloğumda mevcut. Bu eklenti yeni bloglar için lüzumsuz gibi görünse de, siteniz büyüdükçe, spamlar arttıkça değerini anlayacaksınız.

Daha sonra temel seo ayarlarında işimize yarayacak eklentileri kuralım.  Yazımda en çok kullanılan ve tavsiye ettiğim eklentileri yazıyorum. Eklentilerle ilgili detaylı kurulum ve ayarlama rehberleri bloğumda mevcut, inceleyebilirsiniz. Aynı işi görebilecek, alternatif eklentiler de mevcuttur. Wordpress çok zengin bir dünyadır ;)

 • All in One Seo Pack ile temel seo ayarlarınızı yapabilirsiniz. Title, Description, Keywords gibi temel seo  ve daha detaylı ayarlarda size kolaylık sağlayacaktır. Detaylı anlatım için : All in One Seo Pack ile Etkili Seo

Edit: Bu yazıyı yazdığım dönemlerde, kullanımı en kolay ve en iyi sonuç veren eklenti All in One Seo Pack’ti. Ancak 2021 de işler değişti, şuan sıfırdan site kuruyorsanız Yoast Seo veya Rank Math SEO öneririrm.

 • Seo Friendly Images eklentisi ile, resimlerinizi de seo uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

 • Seo Smart Links eklentisini de tavsiye ederim. Site içi linkeme, seo konusunda oldukça etkili bir silahtır. Bu eklenti ile, site içi linklemenizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Site içi linkleme, arama motorları gözünde bağlantılarınızı daha değerli hale getirmekle kalmaz, ziyaretçileri de sitenizde daha çok tutar.

 

Size birkaç eklenti tavsiyem daha olacak. Bu eklentiler de sitenizin güncelliği ve bakımı açısından oldukça önemlidir.

 • Google XML Sitemaps ile kolay bir şekilde site haritanızı oluşturabilir, ayarlamalarını yapabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz. XML Image Sitemap eklentisi de resimleriniz için sitemap oluşturmaya yarar. Sitemap önemli midir diye soracak olursanız, okuyucu için indeks ne ise, arama motoru için de sitemap odur.

Edit: Yine bu yazı yazıldığı dönemlerde SEO eklentileri sitemap dosyası sunmuyordu veya çok yetersiz sunuyordu. Artık tüm seo eklentileri sitemap, robots.txt ve .htaccess gibi dosyalarınızı verimli bir şekilde düzenleyebilmektedir. Ancak yine de site hızı konusunda sorununzu yoksa, alternatif sitemap eklentileri ile daha gelişmiş sitemaplar yapabilirsiniz, tercih meselesidir. Ben seo eklentisinin sunduğunu kullanıyorum ve yeterli buluyorum. Tabi news seo map, wo commerce seo map gibi özellikler bu eklentilerde ücretli olduğu için, ücretsiz sunan alternatif eklentiler tercih edilebiliyor özellikle haber ve e-ticaret siteleri için.

 • Kırık Bağlantı Bildirici  sitenizde çalışmayan bağlantılardan haberdar olmanıza yarar. Sitenizdeki içerikler arttıkça, yazılarınızda ve yorumlardaki dış ve iç bağlantıların güncelliğini kontrol etmek oldukça zorlaşacaktır. Bu eklenti sayesinde geriye dönüp bakmanıza gerek yok, kendisi düzenli olarak bildirecektir. Son derece işe yarar bir eklenti, kırık bağlantılar sitenin güncelliğini kaybettiği anlamına gelir, arama motorları bunu sevmez, daha önemlisi kullanıcılarınız.

 

 • Simple Tags, güzel bir etiket eklentisidir. Daha gelişmiş bir etiketleme ve site içi linkleme sistemi sağlar. Etiket havuzunun büyüdükçe, manuel yapılması imkansız olan etiketlemeleri bu eklenti ile otomatik yapabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim site içi linkleme konusunda önemli bir iş yapmış olursunuz.

Edit: Eklenti yükünden kaçınmak istiyorsanız ( bu eklenti siteyi yavaşlatan ve yoran bir eklentidir) Editörünüze gerekli iç linklemeleri manuel yapması konusunda yönlendirebilirsiniz. Ancak bu işi manuel yapamıyorsanız, bu eklenti oldukça önemli faydalar da sağlamaktadır iç linkleme konusunda. 

 • Sitenizi kurdunuz. Takipçileriniz gelecek ve sizinle iletişime geçecek. Bunun için iletişim sayfasına ihtiyacınız olacak. Contact Form 7 eklentisi, size gelişmiş bir iletişim sayfası sağlayacaktır. Bu eklenti sayesinde, kullanıcılarınız sizinle iletişime geçmek ile kalmaz, dosya paylaşımı da yapabilirler. Eklentiyi biraz kurcalarsanız, iletişim formunu çok zengin hale getirebilirsiniz.

 

 • Sitenizdeki resimleri düzgün bir galeri sistemi ile, takipçilerinize daha iyi sunmak isterseniz, Nextgen Gallery eklentisi, bu konuda oldukça iyidir. Galeriler görsel olarak sitenizi öne çıkarır, kullanıcılar için de sitenizi daha keyifli hale getirir.

 

 • Bunların dışında, WP-RecentComments eklentisi ile, sidebarda son yorumları gösterebilir, Yet Another Related Posts Plugin eklentisi ile yazılarınız altında benzer yazıları gösterebilirsiniz. Bu eklentiler, ziyaretçilerinizin sitede daha uzun kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca benzer yazıları resimli göstermenizi sağlayan eklentilerde mevcuttur piyasada. Araştırmanızı tavsiye ederim.

Edit: Arkadaşlar yukarda bahsedilen gerek galeri, gerek yorum ve benzer yazılar artık hemen her premium temanın kendi içerisinde barınan ve eklentiye ihtiyaç duyulmayan konular. Ancak yinede gelişmemiş basit bir tema kullanıyorsanız, bu eklentiler ihtiyaçlarınız karışlayabilir.

 • Ayrıca anketler düzenlemek, hem ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla tutar, hemde takipçi kitlenizden bilgi almanızı sağlar. Wp-polls gelişmiş anket eklentisi ile, wordpress sitelerinzde anketler düzenleyebilirsiniz.

Arkadaşlar bunlar temel eklentilerdir. Bu eklentilerin pek çoğunu, kodlayarak eklentisiz bir şekilde yapmak da mümkündür. İlk etapta, wordpress sistemini iyice tanıyana kadar eklentiler işinizi görecektir. Daha sonrası size kalmış, ister eklenti ile devam edersiniz, isterseniz kendi kodlama çözümleriniz ile.

 • wordpress ayarlar2 önemli ayarmız daha var :
 Kalıcı Bağlantı Ayarları

En önemli ayarlardan birisi. Admin panelindeki ayarlar menüsünden ulaşabilirsiniz.  Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı konumda detaylı bilgi mevcut.

Ping Servisleri

Ayarlar>Yazma sekmesinden ulaşabilirsiniz. http://codex.wordpress.org/Update_Services linkinde güncel ping servisleri yazmaktadır, faydalanabilirsiniz. Bu ayar, sitenizin daha çabuk indekslenmesi konusunda önemlidir, oturmuş sitelerde pek ihtiyaç yoktur, arama motorları zaten siteniz güncel ise rahat bırakmaz ancak yeni sitelerde hızlı indeks alma konusunda etkin rol oynar.

 • Sıra geldi tema seçmeye. Sitenizin içeriği ve kadar görünümü ve işlevselliği de önemlidir. Bu nedenle tema seçiminizi çok doğru yapmalısınız. Wordpress dünyası, o kadar fazla ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri ile mevcut ki. Haberden oyuna, filmden portala, forumdan bahise,  kurumsaldan kişisele, aklınıza gelebilecek her türlü site için uygun wordpress temaları mevcut.  Öncelikle bu konuda içiniz rahat olsun.

wordpress themeTema seçerken sadece göze hoş gelmesine değil, işlevselliğine ve seo uygunluğuna da bakmak lazım. Az önce yukarıda saydığım eklentilerin pek çoğuna ihtiyaç duymadan, aynı vazifeleri yerine getirebilecek temalar var. Temanız ne kadar fonksiyonel olursa, o kadar az eklentiye ve kodla uğraşmaya ihtiyaç duyarsınız.

Seçeneceğiniz temada gelişmiş bir admin paneli bulunmalı ve istediğiniz herşeyi oradan kontrol edebilmelisiniz.

Ayrıca temanızın, hızlı, seo uyumlu olması da önemlidir. Bunun için gereksiz kodlamalardan kaçınılmış, temiz ve çağın yazılım teknolojisine uygun olarak kodlanmış olması gerektir.

Bu liste daha da uzatılabilir.  Tema almadan önce, özelliklerini dikkatli bir biçimde incelemek mümkünse kullanıldığı sitelerden kalite kontrol yapmak lazım.

Tema seçerken,  sadece bileşenleri, hızı, peformansı ve görselliği değil, bu eklentilere ihtiyacı minimum düzeyde tutacak temaları araştırmanızı öneririm.

 • Sitemiz hazır. Artık onu insanlara tanıtabilir, takipçi kitlemizi oluşturabiliriz. Ama insanlardan önce unutmamaız gereken birisi var. Google Amca ve diğer arama motorları. Sitemizi onlara tanıtırsak, onlar takipçilere ulaşmamızda yardımcı olacaktır. Sitelerimizi webmaster araçları aracılığı ile arama motorlarına ekleyelim. Bu arada söylemeyi unutmadan, robots.txt dosyası oluşturalım ve arama dizinine atalım. Arama motoruna ekledikten sonra bir daha açmamak üzere kapatmayalım, webmaster araçlarını sürekli inceleyelim. Sitemizle ilgili en doğru verileri oradan alacağız.
 • İçerik girmeye başladıkça, takipçiler gelmeye başladı. Şimdi bu takipçileri elimizde tutmak ve yenilerini eklemek lazım. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir hizmet daha, Feedburner. Mail aboneliği ile, tüm yeni yayınlarınızdan takipçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, steinize bir kez grip mail abonesi olan takipçiler, her yayınınız mail alacak ve tekrar gelecektir. Feedburner kayıt ve mail aboneliği ile ilgili detaylı bilgi bloğumda mevcut, inceleyebilirsiniz. Feedburner Kullanımı

Edit: Feedburner artık mail aboneliği desteklemediği için, Jetpack veya Mailchimp ile bunu sağlayabilirsiniz.

 • wordpress-sosyal-aglarŞuan 2021 yılındayız ve çağımız sosyal medya çağı. Bir website, başarılı olacaksa bu çağda 2 altın kural var. Google amca sevecek, sosyal medyası güçlü olacak. Artık insanlar sosyal medyada. Sitenizin sosyal ağlardaki yerini bir an önce alın ve  sürekli güçlü tutun. İlk önce bir sosyal ağ oluşturun. Facebookda bir sayfa açın mesela. Daha sonra facebook reklam aracılığı ile ve kişisel çabalarınız ile takipçi sayısını artırın. Sayfanız ile bloğu entegre edin. Böylelikle her yazınız otomatik olarak orada paylaşılacaktır. Facebok sayfaları elinizden kaçmayacak, kalıcı takipçilerdir. Bu nedenle siteme takipçi çekeceğim yerine ilk önce sosyal medyadaki ağlarınızı güçlendirin derim. Sosyal ağ butonlarını koyun. İnsanlar beğensin, paylaşsın, paylaştıkça çoğalsınlar. Sosyal ağ entegresi ve bileşenleri için pek çok eklenti mevcut. Bunları yükleyebilirsiniz bloğunuza. Sosyal ağdan sıkı bir destek alan sitenin sırtı yere gelmez.
 • İçeriğe dikkat edin. 3-5- kuruşa satılan makalelerden almayın. %100 özgün olması bir şey ifade etmez. Faydalı olması gerekir yazıların ki insanlar girip 2 sn’de çıkmasınlar. Bu şekilde olursa, faydasını bırakın zararı bile olur o içeriğin. Yazılarınız, hedef kitlenize yönelik faydalı şeyler olsun. İnsanları yanıltmayın, ne arıyorlarsa onu bulsunlar. Sitenize elma diye girip armut görmesinler. Çürük elma da görmesinler. Elma için girmişlerse, onlara lezzetli bir elma sunun ki satabilesiniz.  Bu nedenle gerçekten işe yarar yayınlarınız olsun.

 

 • Arama motorları yanılmaz. Sadece şu dediklerimle bile ve biraz sabırla, inanın siteleriniz çok güzel yerlere gelebilir. Ben faydalı içerik ve sosyal medya desteği ile çok başarılı bloglar oluşturdum. Bunlar önemli. Hileli işlere girmeyin. Google bir motor olabilir ama insan yapımı. Algoritması da onlarca, yüzlerce beynin hizmeti, yanıltılamaz, kandırılamaz bunu baştan bilin. Doğal olmayan hiçbir yöntem ile içerik, takipçi, backlink çekmeye çalışmayın.

 

 • Sosyal link borsasında onca para ve zamana yazık oluyor ki. Yüzbinlerce backlinkin dönemi çoktan bitti, kapandı, unutun. Aynı anda, programlar aracılığı ile, sitenizle uzaktan yakından gram ilişkisi olmayan bloglardan, çöplük dizinlerden, Google da indeksi bile olmayan sözde .edu, gov, tr sitelerin /1/2/3/4…/100 üncü göbeğindeki alt sayfalarından, içi boş paravan bloglardan, hileli yöntemler ile çekilmiş gerçek olmayan kişilerden oluşan sosyal ağlardan alınan anlamsız, değersiz, yüzlerce, binlerce backlink yalan, paranıza yazık, zamanınıza yazık. O işlere girmeyin, size getireceği zararı düzeltmeniz çok zor olacaktır. Test edildi, onaylandı.

faydKaliteli, en az sizinki kadar insanlara faydalı, “para için paylaşmayan, paylaştığı için para kazanabilen” sitelerde tanıtımlarınızı yapılabilir. Prsi alexası iyi, dmoz kaydı olan her site kaliteli değildir. Backlink ağınızı oluştururken, kaliteli siteleri tercih ediniz.

 

Şimdilik bu kadar, bu arada, yeni siteniz şimdiden hayırlı olsun :)

Yorum Yap

Yorum Yap