İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress İpuçları
  3. Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri

Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri

Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri

Wordpress kullanıcıları sitelerinde birçok nedenden ötürü yavaşlık gördükleri ve bu nedenle özellikle Google sıralamalarında çok geri kaldıklarını ifade etmektedirler. Bu durum kimi zaman sunucu kaynaklı bir sorun olsa da, kimi zaman da yapılan bazı yanlışlar veya unutulan düzenlemeler, sitenin yavaş çalışmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle Wordpress site hızlandırma teknikleri sayesinde bu sorunun bir nebze de olsun üstesinden gelebilirsiniz.

Wordpress Site Hızlandırma

Tema Seçimi Yapmak

Bir Wordpress sitenin yavaş olmasındaki en büyük etkenlerin başında tema seçimi gelmektedir. Yapılan yanlış tema seçimleri, Wordpress sitesinin daha yavaş çalışmasına ve sitenin daha yavaş gezinti sunmasına neden olabilmektedir. Tema içerisinde yer alan kod ve sorgu yoğunluğu, haliyle sunucunun, sitenizin ve temanızın ağırlaşmasına neden olmaktadır. Özellikle haber temaları ve benzeri temalarda bu durumun sıklıkla yaşandığını görebilmek söz konusudur. Bu nedenle yapılması gereken en önemli şey, temalar arasında son derece iyi bir araştırma yaparak, hangi temanın hızlı olduğunu öğrenmek ve o temayı sitenizde kullanmaktır.

Cache Eklentisinden Yardım Almak

Sitenizin hızlı bir şekilde çalışması ve ziyaretçilerinize daha iyi bir sörf deneyimi sunabilmesi adına, mutlaka Cache eklentisinin kullanılması gerekmektedir. Yapılan doğru ve yerince cache ayarları, sitenizin gözle görülür derecede çalışmasına neden olabilmektedir. Söz konusu eklentiyi sitenize optimize ettikten sonra, sitenizi eklentinin sihirli ellerine bırakmanız, sitenizin eskisine nazaran daha hızlı çalışmasına neden olacaktır. Bu konuda profesyonel kullanıcılar için W3 Total Cache önermekteyim. Ancak başlangıç için amatör blogerlara W3 Super Cache eklentisi daha doğru olacaktır.

Sitenizde CDN Tercih Etmek

Örnek olarak; sitenizin bulunduğu sunucu İstanbul’da yer alıyorsa, İstanbul’dan bağlanan kullanıcı ile Amsterdam’dan bağlanan kullanıcıların sitenizden yanıt alma süreleri farklıdır. İstanbul’daki kullanıcı çok kısa bir süre içerisinde bağlanırken, Amsterdam’dan bağlanan kullanıcının sitenize erişim süresi biraz daha uzayabilmektedir. İşte bu duruma çözüm bulabilmek adına sitenizde CDN tercih etmeniz gerekmektedir. CDN dosyalarınızın tüm sunuculara dağıtılmasına yardımcı olur ve bu nedenle lokasyon nedeniyle yaşanan gecikmeler ortadan kalkar.

Fotoğraf Optimizasyonu

Fotoğraf optimizasyonu konusunda fotoğrafların boyutu son derece büyük önem taşımaktadır. Fotoğrafları eklediğiniz zaman sitenizde img kodları içerisinde fotoğrafların boyutu yer alıyorsa, tarayıcı bu durumu daha hızlı algılar ve fotoğrafı daha kısa bir süre içerisinde indirir. Ancak fotoğraf boyutu belirtilmiyorsa, bu konuda yavaşlamaların söz konusu olduğu görülebilmektedir. Bununla birlikte sitenizde fotoğrafları koyacağınız kısımlarda belirtilen şablonlar dahilinde fotoğraf eklemekte sitenizin büyük ölçüde hızlanmasına neden olacaktır. Bununla birlikte Wp. Smush eklentisi indirerek, tüm fotoğrafların sıkıştırılmasına ve sitenizin daha hızlı çalışmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Site hızınızı test edebileceğiniz siteler :

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

https://gtmetrix.com/

Bonus: 

Sitenizi hangi eklentilerin yavaşlattığını görmek istiyorsanız P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisini yükleyebiliriniz.

Yorum Yap

Yorum Yap