İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanal Gerçeklik
  3. Microsoft Mesh Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft Mesh Nedir Ne İşe Yarar?

microsoft mesh nedir ne işe yarar

Microsoft Mesh yeni ortaya çıktı ve bu yeni teknoloji çevrimiçi etkileşim şeklimizi yeniden keşfedebilir. Dijital toplantılarımız, sanal yakalamalarımız ve çevrimiçi oyun oturumlarımız değişebilir.

Microsoft Mesh Nedir?

Bir blog gönderisinde Microsoft, bu yeniliği farklı fiziksel konumlardaki insanların birçok cihaz türünde işbirliğine dayalı ve paylaşılan holografik deneyimlere katılmasına olanak tanıyan yeni bir karma gerçeklik platformu olarak tanımlayarak Microsoft Mesh hakkında pek çok ayrıntı verdi.

Biraz daha ayrıntı ekleyen blog yazısı, Microsoft Mesh‘in “coğrafi olarak dağıtılmış ekiplerin daha işbirliğine dayalı toplantılar yapmasına, sanal tasarım oturumları gerçekleştirmesine, diğerlerine yardımcı olmasına, birlikte öğrenmesine ve sanal sosyal buluşmalara ev sahipliği yapmasına olanak tanıyacağından bahsediyor. İnsanlar başlangıçta bu paylaşılan sanal deneyimlerde kendilerini avatar olarak ifade edebilecek ve zamanla kendilerini en gerçekçi, fotogerçekçi benlikleri olarak yansıtmak için holoportation kullanabilecekler.

Buradaki fikir, Microsoft Mesh’in Microsoft’un HoloLens 2 gözlüklerinin yanı sıra VR kulaklıkları, akıllı telefonlar, tabletler ve PC’ler de dahil olmak üzere birçok farklı cihazda çalışacağı yönündedir. Microsoft Mesh, Microsoft Teams de dahil olmak üzere tüm bir uygulama paketine entegre edilecek ve bu da, sanki holografik iş toplantıları yakında mümkün olacakmış gibi görünmesini sağlıyor.

Microsoft Mesh, Çevrimiçi Toplantıları Ve Sosyal Etkinlikleri Nasıl Değiştirecek?

Microsoft, Microsoft Mesh’in neler yapabileceğini şimdiden gösteriyor. Microsoft Teknik Üyesi Alex Kipman, Ignite konferansında kendisinin gerçekçi bir dijital hologram versiyonu olan bir ‘holoportasyon’ olarak göründü. Çok uzak olmayan bir gelecekte biz de kendimizin bu hologram versiyonlarını yaratabileceğimizi ve bunları çevrimiçi toplantılarda kullanabileceğimizi düşünmek bilimkurgu ve fantezinin hayat bulması gibi olacaktır.

 

Böyle bir teknolojinin, çevrimiçi buluşma ve etkileşim kurma şeklimiz konusunda çok farklı olasılıklar yaratacağını söylemeye gerek yok. Microsoft blog yazısı, şirketlerin “Mesh özellikli AltspaceVR’nin yeni bir sürümünü kullanarak sanal gerçeklikte toplantı ve çalışma toplantıları düzenlemesinin zaten mümkün olduğundan bahsediyor. Ayrıca Microsoft, bu yeni teknoloji için diğer heyecan verici uygulamaları geliştirmek için çeşitli ortaklarla birlikte çalışıyor.

Microsoft Mesh Oyun İçin Ne Anlama Geliyor?

Xbox Series X’in arkasındaki şirket olarak, Microsoft’un hala oyunlara büyük yatırım yaptığı açık. Ve Microsoft Mesh’in oyun dünyasıyla harmanlanması için çok fazla potansiyel var. Örneğin, çevrimiçi oyunlar her zamankinden daha sürükleyici hale gelebilir, özellikle de gerçeğe yakın “holoportation” avatarlarımızı favori oyunlarımızda olursa.

Microsoft Mesh Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Bazı açılardan, Microsoft Mesh şu anda mevcut. Microsoft’tan HoloLens 2 gözlüklerini zaten satın aldıysanız, Microsoft Mesh uygulamasının bir önizleme sürümünü şimdi ücretsiz olarak indirebilmelisiniz. Microsoft Mesh’in bu ilk sürümü, karikatür benzeri avatarlar oluşturmanıza, insanlarla sanal olarak tanışmanıza ve 3D içeriği birlikte görmenize olanak tanır. Ancak, Microsoft Mesh’in tam potansiyeline ulaşması uzun zaman alabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap