İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. P3 Plugin Performance Profiler: Wordpress Performans Artırma

P3 Plugin Performance Profiler: Wordpress Performans Artırma

wp-seo-by-yoast-tarama

“Olmazsa olmaz” diyebileceğimiz Wordpress eklentileri arasında yer alan P3 Plugin Performance Profiler adlı eklenti sayesinde artık sitenizde hangi eklentinin sunucunuzu ne kadar yorduğunu kolaylıkla öğreneceksiniz!

Öncelikle eklentiyi şu adresten indiriyoruz: http://wordpress.org/plugins/p3-profiler/

WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazıda anlatıldığı gibi eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz.

Eklenti aktifleştirildiğinde yönetim panelinde yer alan sağ taraftaki sütuna

Araçlar >> P3 Plugin Profiler

şeklinde bir sekme eklenecek. Sekmeye tıklayarak eklentinin ayarlarının yer aldığı sayfayı görebilirsiniz. Karşınıza gelecek sayfadaki “Taramayı Başlat” butonuna basarsanız standart ayarlar kullanılarak tarama yapılacak. Fakat dilerseniz butonun hemen altındaki “Gelişmiş Ayarlar” linkine basarak tarayıcı önbelleğini engelleme gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Fakat standart ayarlarda kalması en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

Ayarları tamamladıysanız taramayı başlatabilirsiniz. Tarama adı kısmına dilediğinizi yazarak otomatik taramayı başlatın. Eklenti, sitedeki eklentileri tek tek kontrol ederek sunucunuzu ne kadar yorduklarını, sitenin açılış saniyesini en çok hangi eklentilerin uzattığını ve daha birçok özelliği kısa bir süre sonra size ayrıntılı bir rapor halinde sunacak. Bunu da sitedeki tüm sayfaları tek tek açarak yapıyor. Yani index.php, single.php gibi… Tabi aynı zamanda anasayfada linkleri bulunan diğer sayfaları da açıp yüklenmelerini bekliyor.

wp-seo-by-yoast-tarama“Tarama tamamlandı” uyarısını gördükten sonra “Sonuçları Gör” linkine basarak ayrıntılı performans raporunu görebilirsiniz.

Yandaki örnek rapora baktığınızda 360 derecelik bir daire, eklentilerin gereksinimleri ile orantılı şekilde bölümlere ayrılmış. Her bir bölümün üstüne geldiğinizde, % kaç tüketim yaptığı ve hangi eklentinin oranı olduğunu görebilirsiniz.

 

“Ayrıntılı döküm” sekmesinde sitenin açılış süresini ve eklentilerin bunu ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki resme göz atabilirsiniz:

wp-seo-by-yoast-ayrintili-rapor

“Gelişmiş Ölçümler” sekmesine tıkladığınızda da sitenin yüklenme süresi, siteye P3 Plugin Performance Profiler eklentisinin kaç ziyaret yaptığı ve eklenti yüklenme sürelerini ortalama olarak görebilirsiniz.

Özellikle sitenizin açılması için çok süre gerekiyorsa, bazı eklentilerin sunucuyu aşırı yorduğunu bilmelisiniz. Bu eklentilerin hangileri olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Bu gibi durumlar için her wordpress sitede bulunması gereken eklentilerden biri de P3 Plugin Performance Profiler adlı eklentidir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 8 sene önce

    Sitem için uyguladımteşekkür ederim.

  2. 8 sene önce

    Süper ötesi bir makale olmuş. Bilgiler doyurucu bilgiyle dolmuş makale, boş laf söylenmemiş. Elinize sağlık. Bir Bloglarda kullanılan En iyi SEO eklentileri hakkında bi makale yazsanız, aradım ama burada pek bir şey bulamadım. Tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir