1. Ana Sayfa
  2. Sanal Gerçeklik
  3. Sanal Gerçeklik Nerelerde Kullanılır?

Sanal Gerçeklik Nerelerde Kullanılır?

featured

Sanal gerçeklik adı, son yıllarda karşımıza çok sık çıkmaya başladı. Firmalarda bunu fırsat bilerek bu teknolojiye yatırım yapmaya başladılar.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber teknoloji alanında yaşanan gelişmelerde hız kazanmaya başladı. Son yıllarda teknoloji alanında yaşanan en büyük gelişme ise tartışmasız sanal gerçeklik oldu. İnsanlarında ilgisini çeken bu teknolojiye büyük firmalar yatırım yaparak arda arda sanal gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürdü.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçekliğin ne olduğu hakkında tam olarak bilgi sahibi olmayan kişiler var. Sanal gerçeklik tanımını yaparken “gerçek hayatta bulunan bir ortamın bilgisayarda taklit edilmesidir.” Diyebiliriz. Sanal gerçekliğin asıl amacı ise; sanal gerçeklik gözlüğünü taktiğiniz zaman karşınıza gelen ve orada olduğunuzu hissettiğiniz ortama odaklanarak bulunduğunuz ortamı tamamen unutmaktır. Sanal gerçeklik ortamına adaptasyon genellikle başınıza taktığınız gözlükle veya kask ile gerçekleşir.

Bazı durumlarda kendinizi daha fazla sanal ortamda hissedebilmeniz için sizlere ek ekipmanlar verilebilir. Bu ekipmanlar; sanal ortamda bulunduğunuz konumu algılamanızı sağlayan bir platform, sizi o ortama götüren sanal gerçeklik gözlüğünüz veya bir silah olabilir. Silah genellikle savaş oyunlarının canlandırıldığı ortamlarda tercih edilir. Bazı firmalar kişiyi sanal ortama daha fazla çekebilmek için ateş edildiği zaman bir barut kokusunu ortama salarak gerçekçiliği artırmaktadır.

Sanal Gerçeklik Nerede Karşımıza Çıkar?

Sanal geçekliğin gelişim göstermesiyle beraber neredeyse bütün hayatımızda karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle beraber kullanımının yaygınlaşması ve faklı alanlarda da kullanılması bekleniyor. Alanlara göre sanal gerçeklik şu şekilde kullanılabilir:

  • Sağlık: Henüz tıp alanında tecrübe sahibi olmayan doktorlar, sanal gerçekliğin yardımıyla bir ameliyathanede hasta ameliyat edebilir ve bu şekilde nasıl hareket etmesi gerektiğini görür.
  • Tatil: Tatil şirketleri sanal gerçeklikten faydalanarak, müşterilerinin sundukları oteli 360 derece gezmelerini sağlayabilir. Bu şekilde tatil planı yapan kişilerde oteller arasında seçim yaparken avantaj elde eder.
  • Eğitim: Öğretmenler sanal bir ortamda ders anlatabilir ve bu şekilde nasıl öğretmenlik yapmaları gerektiğini görür. Aynı zamanda öğrencilere bir tarih konusu anlatılacaksa öğrenciler dönemin şartlarına götürülerek bu konuda bilgi sahibi olabilirler.
  • Oyun: Şuan sanal gerçekliğin en fazla kullanıldığı alan oyunlardır. Oyunlarda oynadığınız karaktere sanal gerçeklik sayesinde daha yakın olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap