SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu
Seo 165 kez görüntülendi. 0

SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

Birçok web site sahibi, sitesinde resim optimizasyonunun, görsellerde çıkmak için önemli olduğunu sanmaktadır. Aslına bakılacak olursa da, bu düşüncenin çok yanlış olduğunu görebilmek mümkün olacaktır. WordPress sitenizde yapmak, sitenizin sadece Google görsellerde değil, Google arama sonuçlarında da öne çıkmasında son derece etkilidir. Bu nedenle resim optimizasyonun doğru yapılması son derece önemlidir.

Uyumlu Resim Optimizasyonu

SEO-Uyumlu-Resim SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

Resimler Eklemeden önce İsim Vermek

Sitenize ekleyeceğiniz resimlerin, kendiliğinde default olarak ya da fotoğraf çekilen makinelerce kendiliğinden isimlendirildiğini görebilirsiniz. Bu konu hakkında yapmanız gereken en önemli işlem, bu resimleri default isimlerinden arındırmak ve anahtar kelime odaklı resimleri isimlendirmek olacaktır. Siz fark etmeseniz de bu durum Google aramalarında son derece büyük bir katkı sağlamakta ve çok büyük önem taşımaktadır.

Resimleri Eklemeden Önce Boyutlandırmak

Sitenize, içeriklerinize ve sayfalarınıza resim eklemeden önce, standart fotoğraf boyutlarını iyi bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Bu konuda ise genel olarak genişliği 634px olan fotoğrafların yeterli olacağını söylemek doğru olacaktır. Sitenize eklediğiniz fotoğrafların bu boyuttan fazla olması, tarayıcının gereksiz indirme yapmasına ve sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır. Haliyle bu durum Google arama sonuçlarında son derece olumsuz bir etken olarak karşınıza çıkacaktır. Bu durumla karşılaşmamak adına fotoğrafları ideal boyutlarda yüklemek, siteniz açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Resimleri Siteye Eklemden Önce Sıkıştırma İşlemi Yapmak

Fotoğrafların yüksek boyutta olmamasıyla birlikte, görüntü kalitesinin korunmasına yönelik yapılan sıkıştırma işlemi, sitenizin rahatlaması açısından çok büyük önem taşıyor. Bunun için Adobe Photoshop programının son derece büyük önem taşıdığını söylemek mümkün. Photoshop’un Web sayfası için kaydet özelliği ile fotoğraflarınız en az boyutla, en kaliteli şekilde sıkıştırılmakta ve ayarlanmaktadır. Bu sayede fotoğraflar nedeniyle sitede yavaşlama ya da benzeri durumlar söz konusu olmamaktadır.

Resmi Yükledikten Sonra SEO Ayarlarını Yapmak

Fotoğrafı veya resmi siteye yüklerken, yükleme alanının hemen sağ alt kısımlarında Resim Başlığı, Altyazı ve Alternatif Metin gibi kısımlar yer almaktadır. Bu kısımların SEO uyumlu olarak düzenlenmesi ve birtakım anahtar kelimelerin geçmesi gerekmektedir. Bu durum Google tarafından siteniz için +1 puan demektir. Birçok WordPress kullanıcısı böyle bir duruma dikkat etmezken, SEO açısından da faydalarını bilmemektedir. Tüm bunların yanı sıra bu işlemlerin birkaçını eklentiler yardımıyla da yaparak, sitenizin SEO’suna büyük bir katkı sağlayabilir ve bu sayede Adsense gelirlerinizde de artışın olduğunu görebilmeniz mümkün olacaktır.

ingilizceturkce SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

Bir Cevap Yazın