Webmaster 137 kez görüntülendi. 0

Sitemap nedir, nasıl hazırlanır?

Google, Bing ve Yandex gibi popüler arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde tarayabilmesi için onlara site haritası, yani Sitemap göndermeniz gerekir. Böylece sitenizdeki tüm kategori ve yazı adreslerinin arama motorlarında daha hızlı ve rahat listelenmesini sağlayabilirsiniz. Hazır içerik yönetim sistemleri için geliştirilen birçok ücretsiz Sitemap eklentisi halihazırda kullanılabilir durumdadır.

Eğer hazır yazılım kullanmıyorsanız, xml-sitemaps.com adresini ziyaret ederek web sitenizin ismini yazdıktan sonra sitenizin yenilenme sıklığını belirleyin. Daha sonra Start butonuna basarak XML uzantısı halinde site haritanızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu dosyayı FTP adresinize yükleyip Google Webmaster Tools üzerinden Google’a bildirdiğinizde de site haritası işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

WordPress için Sitemap eklentileri

Yoast Seo

Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen SEO eklentileri arasında gösterilen Yoast, dahili olarak XML site haritası oluşturma özelliğine sahiptir. Sitenizdeki yazıların fotoğraflarını da site haritalarına eklemeyi başaran eklenti, ücretsiz olmasıyla da tercih sebebi haline geliyor.

All in One Seo

En sevilen bir diğer WordPress SEO eklentisi olan All in One SEO Pack, geliştirilmiş site harita oluşturma arayüzünü de bünyesinde barındırıyor. Teknik olarak arzu ettiğiniz şekilde özelleştirilmiş site haritaları oluşturabilmeniz bu eklentiyle de mümkün.

XML Sitemaps

İsminden de anlaşılacağı üzere sadece site haritaları için geliştirilen bu eklenti, sitenizde güncelleme yaptığınız her an site haritasını güncelleyip Google’a haber verebiliyor.

Bir Cevap Yazın