İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress İpuçları
 3. Wordpress Amp Kurulumu ve En İyi Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress Amp Kurulumu ve En İyi Ayarları Nasıl Yapılır?

featured

 

Wordpress siteniz ve AMP konusunda bir takım sorularınız var ise doğru yazıdasınız :)

Yazı içeriği :

 

Son zamanlarda ortaya çıkan amp kavramı insanların aklına ” wordpress amp nedir ” sorusunu getirmektedir. Açılımı Accelerated Mobile Pages olan amp Türkçe olarak hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelmektedir.

 

Tanıma bakıldığında mobil sayfalarının en hızlı şekilde kullanıcılara sunulmasını amaçlayan bir eklentidir. Günümüz şartları göz önüne alındığında internet erişimi en çok mobil üzerinden sağlanmaktadır. Bu nedenle insanların mobil sayfaya erişiminin hızlandırılması amaçlanmaktadır. Şu an da en çok kullanılan arama motoru Google olarak belirlenmiştir. Google’un amp’ ye verdiği önem bu yüzden gün geçtikçe artmaktadır.

 

Bakıldığında wordpress amp mobile sayfaların kullanıcılara hızlı bir şekilde açılmasını ve sade tasarımı hedeflemektedir. Dünyanın en önemli içerik yönetim sistemi olan Wordpress amp‘ yi ilk ortaya çıktığı zamandan beri desteklemektedir. Bu destek sayesinde de amp kurulumu kolay bir şekilde yapılmaktadır.

 

 Wordpress Amp Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

Amp kurulumu oldukça basit ve kullanışlı bir sistemle gerçekleştirilmektedir. Site yöneticileri wordpress amp nasıl kurulur sorusunu yöneltmektedirler. Ulaşılması amaçlanan kitle ne olursa olsun wordpress amp kurulumu için ilk önce eklenti kurulmalıdır. Bunun için wordpress amp eklentisi automatic tarafından verilen wordpress amp yapma eklentisini kurmak gerekmektedir.

 

Eklentinin kurulması anından sonra mobil sayfalara geçiş kolay bir şekilde başlamış olacaktır. Daha sonra eklentiyi aktif etmek gerekecektir. Bu aktifleştirme işlemi için Wordpress’in yönetimle ilgili panelinden amp aktif edilmelidir. Bu işlemden sonra sitenin renk, desen ve tasarım özelliklerini değiştirmek mümkün olacaktır. Bunlar dışında kalan tüm tasarım ürünleri amp tarafından otomatik olarak da düzenlenebilmektedir. Bu sayede sitenin yöneticisinin tasarım için ekstra bir zaman harcamasına gerek kalmamaktadır.

 

İnsanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir trend olan amp son zamanlarda popüler bir nitelik kazanmıştır. Birçok insan günümüzde Wordpress amp’ yi kullanmaktadır. İnsanlar arasında rekabet de bu yüzden artmaktadır.

 

Amp Ayarları Nasıl Yapılmaktadır?

 

Amp kurulumundan sonra amp yönetimi için belli ayarlar bulunmaktadır. Site yöneticisi istediği zaman wordpress amp ayarları içerisinde değişiklik yapabilmektedir. Bu ayarlar sayesinde amp aktifleştirme işlemi, ana sayfa tema işlemleri ve birçok şey düzenlenmektedir. Bu ayarları sıralamak gerekirse:

 

* Genel Ayarlar

* Ana Sayfa Amp Ayarları

* Google Analytics Ayarları

* Tasarım Ayarları

* Seo Ayarları

* Menü Ayarları

* Adsense Ayarları

* Yazı Ayarları

* Genel Yapı Ayarları

 

 1. Genel Ayarlar; Amp eklentisi bünyesinde birçok ayar seçeneğini bulundurmaktadır. Bu ayar bölümünde logo ve logo özel boyut ayarlaması yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, amp destek ayarları da bu bölümde yer almaktadır. Buradan sayfanızın amp’ yi desteklemesini sağlamanız mümkündür. Bu sistem sayesinde sayfalar artık üst sıralarda görülecektir.

 

 1. Ana Sayfa Amp Ayarları: Bu ayar kısmında amp destekli hale getirilmektedir. Aynı zamanda ana sayfada yer alan içeriklerin öne çıkarılması da bu ayar aracılığı ile sağlanmaktadır. Görsellerin boyutlandırma işlemi de buradan yapılmaktadır.

 

 1. Google Analytics Ayarları: Buradan da amp kodunuz ile kişisel olan Google Analytics kodunu kullanabilirsiniz. Buradan wordpress amp analytics ayarlarını değiştirmek ve güncellemek mümkündür.

 

 1. Tasarım Ayarları: ” DESİNG ” yani tasarım bölümünden bu ayarlara girilmektedir. Anlık desen, renk ve tasarım uygulamalarını bu bölümden değiştirmek mümkündür. Buradan yer alan özellikler ile wordpress amp tema değiştirmek mümkündür.

 

 1. Seo Ayarları: Özel ayar sağlamak isteyenler için seo büyük bir avantaj sağlamaktadır. Buradan da wordpress amp seo ayarları oldukça kolay bir şekilde düzenlenebilmektedir.

 

 1. Menü Ayarları: Amp sayfasında kullanılacak olan tüm menülerin ayar işlemi buradan yapılmaktadır. Amp sayfalarında görünmesi istenilen tüm menülerin ayarları bu bölümden sağlanmaktadır. Bu ayar sayesinde menüde değişiklik yaparak menüyü özelleştirmek mümkündür.

 

 1. Adsense Ayarları: Wordpress tek başına bu özelliğe imkan vermemektedir. Amp kurulumu ile bu sorun ortadan kalkmıştır. İnsanlar artık reklam boyutlarını, reklam sayısını wordpress amp adsense ayarları ile belirlemektedirler. Bu özellik şu anda sadece Google reklamları için geçerli bir özellik olarak bulunmaktadır.

 

 1. Yazı Ayarları: Single adında yer alan yazı ayarları yazı ile ilgili tüm ayarları içermektedir. Yapışkan özellik sayesinde soysal paylaşım ağlarının her zaman sayfada kalması sağlanmaktadır. Yazı altına link verme özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca yazıların son güncellenme tarihini de bu ayarlardan görmek mümkündür.

 

 1. Genel Yapı Ayarları: Amp’ nin genel yapısı ile ilgili ayarları içeren bölümdür. Arama motorunda en üstte çıkan içeriğe hangi logonun ekleneceği bu bölümde belirlenmektedir. Yine görseli bulunmayan içeriklere bu ayarlar aracılığı ile otomatik olarak görsel eklenmektedir. Eklenen bu görsellerin boyutları ise yine bu bölümden ayarlanmaktadır.

 

Wordpress Jetpack Nedir?

 

İncelendiğinde wordpress jetpack amp automattic tarafından oluşması sağlanan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde wordpress güçlendirilip birçok özellik kazandırılmaktadır. İçerisinde temel eklentileri barındıran jetpack bu nedenden dolayı en sık tercih edilen wordpress eklentilerinden birisi olmayı başarmıştır.

 

Wordpress Amp Neden Kullanılmalıdır?

 

Amp rekabeti arttıran büyük bir avantajdır. Çünkü Google aramaları titizlikle incelemekte ve sıraya koymaktadır. Bu nedenle seo kriterleri arasında amp zorunlu hale gelmektedir. Özellikle haber sayfaları incelendiğinde amp olan sayfaların en üstte yer aldığı görülmektedir. Her site amp sayesinde içeriklerini öne çıkarabilmektedir.

 

İçeriklerin ön plana çıkmasını sağladığı için amp, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle rakip siteler amp eklentisini sayfalarında kullanmaktan vazgeçmemektedirler. Her geçen gün amp kullanan ve memnun olan kişi sayısı artış göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap