İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. Wordpress Sitemap Oluşturma

Wordpress Sitemap Oluşturma

featured

Sitemap, tam Türkçe ifadesi ile site haritası, sitenizdeki linkleri bir araya getirerek arama motorlarının sitenizi indekslemesine yardımcı olan bir araçtır. Örneğin bir alışveriş merkezine gittiniz. Girişlerde, hangi katta ne olduğunu ve oraya nasıl ulaşabileceğinizi gösteren tabela ya da dijital ekranlar vardır. Aynı şekilde bir tez inceleyeceksiniz, ilk sayfada tezin içeriğinde neler olduğunu gösteren bir indeks sayfası vardır. Sitemap da, arama motorlarına bu şekilde rehberlik eden bir sistemdir.

Sitemap sayesinde, tüm url lerinizi arama motorlarına tek bir dosyada gösterebilir, bu linkleri öncelik(priortiy) sırasına göre yüzdeleyebilir, arama motorlarının bu linkleri hangi  aralıkla( gün, hafta, ay, yıl)  ziyaret edeceklerini belirleyebilirsiniz.

Pek çok sistem, kendine has arama motoru eklentisine sahiptir. Bu yazıda, wordpress sistemi için sitemap eklenti ve ayarlarından söz edeceğim.

Google XML Sitemaps eklentisi, wordpress sistemlerde sitemap oluşturmanızı, yönetmenizi ve gerekli servislere pinglemenizi sağlayan, kurulum ve kullanımı basit ve alannda en çok tercih edilen eklentidir.  Google XML Sitemaps eklentisini, wordpress eklenti kurulumu konusunda anlatmış olduğum şekilde kurabilirsiniz. Daha sonra admin panelde Ayarlar > Google XML Sitemaps sekmesine tıklayınız. Bu sayfada, sitemap dosyanızı güncelleyebilir, nelerin site haritanıza eklenip eklenmeyeceğini belirleyebilir, öncelik ayarlarınızı yapabilir, site haritanızı arama motorlarına gönderebilirsiniz. Sitemap dosyanıza : http://siteadi.com/sitemap.xml adresinden ulaşabilirsiniz. Örnek ayarlar şu şekildedir :

 

 

Seo açısından çok önemli olan, arama motorlarına yol göstererek sitenizin daha sağlıklı ve hızlı indeks almasını sağlayacak bu eklentiyi mutlaka kullanmanızı öneriyorum.

İyi bloglamalar…

 

 

 

 

 

 

 

Google XML Sitemaps

 

Yorum Yap

Yorum Yap