1. Ana Sayfa
 2. Wordpress Eklentileri
 3. Simple Tags İle Gelişmiş Etiket Sistemi

Simple Tags İle Gelişmiş Etiket Sistemi

featured

Wordpress’in, eklentiler ile geliştirilmeye, iyileştirilmeye oldukça müsait bir sistem olduğu açıkca ortadadır. Simple Tags, o eklentilerden birisidir. Peki ne işe yarar Simple Tags eklentisi ?

Bu eklenti, blogumuzdaki etiket sisteminde, daha gelişmiş bir yapı sağlar. Seo açısından oldukça önemli olan site içi etiketlemeyi otomatik olarak yapar, etiketleme ve etiket düzenlemeyi daha kolay bir hale getirir. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz. Wordpress eklenti kurulumu başlıklı yazıda, eklentiyi nasıl kuracağınıza dair ayrıntılı bir anlatım yapılmıştır.

Eklentiyi kurup, etkinleştirdikten sonra, ilk önce admin panelden Ayarlar> Simple Tags sekmesine tıklayalım. Şimdi bu sayfada yapmanız gereken ayarlardan bahsedelim :

√ Auto links tags : Yazıda geçen kelime, herhangi bir etiket ile eşleşiyorsa, o kelimeden etikete otomatik link verir.

√ Mass edit terms : Etiketleri düzenlemenizi sağlar. Burası işaretli olduğunda, Araçlar kısmında ” Mass Edit Terms” adında, gelişmiş bir etiket düzenleme paneli açılacaktır.

√Click tags feature : Yazı ekleme sayfanızın alt bölümünde,  tüm etiketlerinizi görüp, kolayca ekleyebileceğiniz bir kısmı aktif hale getirir.

√Autocompletion with old input : Etiketleri daha rahat girebilmeniz için otomatik tamamlamayı aktif hale getirir.

√ Suggested tags feature : Yahoo! Term Extraction API, OpenCalais, Alchemy, Zemanta, Tag The Net, Local DB gibi servisler aracılığı ile yazınız için tavsiye etiketler gösterir.

√ Advanced Manage Terms : Gelişmiş bir etiket düzenleme panelini aktif hale getirir. Paneşle Araçlar > Manage Terms sekmesindne ulaşabilirsiniz.

Χ Related posts by terms : Etiketlerdeki benzerliğe göre benzer yazılar gösterir. Bu konuda daha gelişmiş eklentiler olduğundan, onları kullanmanızı tavsiye ederim. Bkz: Yet Another Related Posts Plugin, Similar Posts

√ Auto terms posts : Yazınızdaki içeriğe göre otomatik etiketleme sağlar.

√ Tags for page : Sayfa eklemede etiketlemeyi aktif hale getirir. Ayrıca etiket eklerken, arama kutucuğunda sayfa isimlerinin de görünmesini sağlar.

Min usage for auto link tags: Otomatik link verilecek etiketin en az kaç defa kullanılmış olması gerektiğini belirtir. 1 olarak kalması idealdir.

Maximum number of links per article: Yazı başına en fazla kaç etiketin linkleneceğini belirler.

Maximum number of links for the same tag: Aynı etiket için, bir yazıda en fazla kaç bağlantı verileceğini belirler. 1 olarak kalması idealdir.

√ Ignore case for auto link feature ? : İşaretli olması durumunda, büyük-küçük harf uyumunu yok sayar. İşaretlemeniz tavsiye edilir.

Exclude some terms from tag link. For Ads Link subtition, etc. : Bazı etiketler için linklemeyi engelleyebilirsiniz.

 

Büyütmek için tıklayınız

Bu ayarların dışında, Araçlar> Mass Edit Terms ve Manage Terms sekmelerinden, etiketlerinizi kolayca düzenleyebilirsiniz.

Yazıarınızda,  kategori, yazı, sayfa isimlerine göre  otomatik link verilmesini istiyorsanız, Araçlar> Auto Terms sekmesinden “Active Auto Terms” diyerek bunu yapabilirsiniz.  Örneğin yazınızda ya da başlığında “wordpress” kelimesi var ve etiket listenizde “wordpress” ettiketi mevcut. Eklenti, yazı etiketleriniz arasına “wordpress” etiketini otomatik olarak ekler.

Bir eklentinin daha sonuna geldik :)

İyi bloglamalar

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 9 sene önce

  ihtiyacım olan eklenti.Teşekkürler.

 2. 6 sene önce

  Teşekkürler.

 3. 4 sene önce

  Teşekkür ederiz hocam. Siteme kurdum ve güzel de oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir