1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Temaları
  3. Wordpress Tema Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Wordpress Tema Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

featured

En genel tanımıyla tema; web sitelerinin görsel açıdan müşterilerinin dikkatini çekmesine yardımcı olan, aynı zamanda sitelere işlevsellik kazandıran son derece önemli bir yapıdır.

Bu yüzden de Wordpress altyapısı bulunan sitelerin tema seçimi esnasında oldukça dikkatli davranmaları, rastgele tema tercihinde bulunmak yerine hedef kitleyi sadık ziyaretçiye dönüştürebilecek kaliteye sahip temalara sahip olmaları gerekir.

Peki; Wordpress tema seçiminde hangi noktalara dikkat etmelisiniz? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

  • Mutlaka mobil uyumlu temaları tercih edin!

Akıllı cihazlarımızın pclerimizin yerini aldığı ve neredeyse gün boyunca internette dolaşırken akıllı cihazlarımızı kullandığımız su götürmez bir gerçek!

Bu yüzden tema seçimi sırasında mobil uyumlu temaları tercih ederek; ziyaretçilerinizin akıllı cihazları aracılığıyla kolaylıkla internet sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

  • Temanızın AMP uyumlu olduğundan emin olun!

Web sitenizin Google tarafından ciddiye alınmasını diliyor; sitenizin temasını uzun yıllar boyunca kullanmayı düşünüyorsanız; tema seçimi aşamasında mutlaka AMP uyumlu temalara öncelik vermelisiniz.

Bu sayede web sitenizin hem Google gözünde saygınlık kazanmasını sağlayabilir hem de AMP desteği sayesinde daha kullanışlı ve fonksiyonel bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

  • Tasarımı ile gözü yormayan temalar önceliğiniz olsun

Sanılanın aksine karmakarışık, gözü yoran ve renkli blog ya da web siteleri değil de sade bir tasarımı bulunan, ziyaretçilerinin ve okuyucularının hiçbir şekilde gözünü yormayan web sitesi temaları kişinin web sitesi ile amacına ulaşmasına olanak tanıyor.

Web adresiniz ya da blogunuz ile milyonlara ulaşmak gibi bir hayaliniz varsa sitenizin tasarımının mümkün mertebe sade ve göz yormayacak şekilde olmasına özen gösterin.

  • İhtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayan, gereksiz özellikler içermeyen bir tema seçin

Bu noktada web sitenizde hangi özelliklerin bulunmasını istediğine karar vermeniz yani web sitenizin tasarımını daha site temasını satın almadan bile kafanızda kararlaştırmanız gerekiyor.

Bu sayede gereksiz özellikler ve ayrıntılar içerisinde boğulmaktan ve boşa zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

  • Temanız W3 standartlarına uygun olsun

W3 yani World Wide Web standartlarına uygun tasarlanan bir tema ile tüm dünya tarafından ziyaret edilme potansiyeli yüksek olan bir web sitesine kavuşabilirsiniz.

Temanızın W3 standartlarına uygun olup olmadığını öğrenmek adına W3 validatör kullanabilir; W3 validatör kullanmak içinse https://validator.w3.org/ linkini tıklayabilirsiniz.

  • Temanız mutlaka seo dostu olsun!

Wordpress tema seçerken nelere dikkat edilmelidir? sorusunun en önemli yanıtlarından birinin ‘seo dostu tema seçimi’ olduğunu söyleyebiliriz.

Seo dostu tema tercihinde bulunarak; sitenizin arama motorları tarafından daha hızlı ve kolay bir şekilde okunmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap